שתף קטע נבחר

"הקושי הכי גדול בחופשת לידה הוא הרגע שהיא מסתיימת"

ליאור רותם גורדון הסתכלה על בתה בת השבועיים והבינה שנשארו לה רק עוד 13 שבועות לחופשת הלידה. היא העלתה פוסט לפייסבוק וכתבה: "באיזה מדינה אנו חיים שאחרי 15 שבועות אימא נאלצת לנטוש את הגור שלה?". היא לא מוכנה לוותר ומתכננת את השלב הבא למען ההורים והילדים בישראל

 

צפו במחאת ההורים האחרונה להארכת חופשת הלידה:

 

 

"יש לי רק 15 שבועות להיות אימא שלה במשרה מלאה. וכבר עברו שבועיים. באיזה מדינה דפוקה אנו חיים שאחרי 15 שבועות אימא נאלצת לנטוש את הגור שלה, שעדיין לא עומד על הרגליים, ולחזור לעבוד?", כך החל הפוסט של ליאור רותם גורדון (32), אימא לשלוש בנות, שזכה למאות לייקים ותגובות.  

 

"היא רוצה את אימא והיא רוצה על הידיים, וזה בדיוק הזמן שלי לתת לה את כל זה, ולא רק ל-15 שבועות", כתבה רותם גורדון. "רון שלי, שמחה שבלב, אני מאחלת לך שכשלך יהיו ילדים תוכלי להישאר איתם בבית לפחות שנה, אם תרצי בכך, מבלי לחשוש למצב הכלכלי. אני מבטיחה לך שאני אלחם, בשביל שלך תהיה את הזכות הבסיסית הזאת".

 

הפוסט זכה לתגובות רבות של הורים, למשל "הלוואי והחוקים ישתנו פה", "אנחנו מפספסים את השנה הכי משמעותית של הילד", "לחשוב ש-15 שבועות זו אחרי שהגדילו את הזמן" ו"האופציות האחרות מאלצות הורים להיכנס לחובות".

נלחמת עבור הארכת חופשת הלידה (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
נלחמת עבור הארכת חופשת הלידה(צילום: אלבום פרטי)
 

ליאור, מה גרם לך לכתוב את הפוסט בשלב מוקדם כל כך בחופשת הלידה?

"הסתכלתי על רון שחגגה שבועיים לחייה והבנתי שאם עברו שבועיים נשארו לי רק 13 שבועות להיות איתה בחופשת הלידה. קלטתי שיש אימהות שאין להן ברירה ובשלב הזה צריכות לעזוב יצור קטן וחסר ישע. התחושות קשות עוד יותר לאור כל סיפורי המטפלות המתעללות. את אומרת לעצמך שאת בעצם משאירה עם מישהי זרה תינוק שלא יודע להביע במילים מה קורה ומה עובר עליו.

 

"גם כשהכול תקין הוא לא יכול לבקש מה שהוא רוצה. הוא צריך תשומת לב הכי אישית והוא לא יקבל את זה. הרגשתי תחושה קשה של אי צדק. כאילו סדרי העדיפויות במדינה נדפקו לגמרי. מה יותר חשוב מלגדל בתשומת לב מלאה את הילדים שלנו?

 

"חלק מהאנשים בחרו לכתוב לי בפרטי סיפורים מאוד אישיים וכואבים. אימהות מלאות ברגשות אשמה שהמצב הכלכלי לא אפשר להן אחרת".

 

קראו עוד:

משפטים הזויים שנשים שמעו בחופשת לידה

ההייטקיסט שיצא לחופשת לידה פעמיים

"תהיי קצת אמא ותשקיעי בבית"

 

מהו לדעתך האורך האופטימלי של חופשת הלידה?  

"אימא או אבא חייבים להיות עם הילד שלהם בחצי השנה הראשונה. לאימא טרייה לוקח זמן להבין את הילד שלה ואת הצרכים שלו. עד שזה קורה היא כבר צריכה לחזור לעבודה, ולמי יש כוח לקום מוקדם, למהר לשים את הילד בגן, לטוס לעבודה ולהספיק לחזור בזמן? זה משאיר לך שעתיים ביום עם הילד שלך, ומה עם מטלות הבית?

 

"חייבים להאריך את חופשת הלידה משמעותית. נתנו לנו שבוע נוסף, אבל אנחנו לא נשתוק. חצי שנה ולא רגע פחות. שנה, בעיניי, זה הכי אופטימלי, אבל אני מבינה שיש עוד שיקולים. בהחלט אפשר חצי שנה בתשלום וחצי שנה נוספת ללא תשלום. ההמלצה היום היא להיניק עד גיל שנתיים, אז גם מהבחינה הזאת מה שיש כרגע לא מסתדר".

 

מהו הקושי הכי גדול בחופשת הלידה?

"הקושי הגדול ביותר בחופשת הלידה זה שהיא נגמרת. בכל ילד מחדש זה הכי קשה. כל החרדות וסימני השאלה שעולים עם זה, ההסתגלות ומציאת המסגרת. אני זוכרת שחזרתי לעבודה והרגשתי הכי זרה. כאילו חזרתי מכוכב לכת אחר. אני זוכרת את הבכי אחרי שהכנסתי אותה בכל יום לגן ואני זוכרת עייפות מאוד גדולה. לקח לי שנה שלמה להצליח להרגיש שאני מאזנת בין כל הדברים".

 

דיברת על כך שחייבים שינוי. מה את חושבת שאפשר לעשות?

"יש מספר דברים שיכולים לעזור לשילוב מנצח: יום עבודה קצר ויעיל יותר, לפחות יום עבודה אחד בשבוע מהבית, הגדלת ימי החופש להורים עובדים ועבודה לפי ביצועים ולא לפי שעות משרד. זאת הפנמה שכל מעסיק בישראל צריך לעשות".

 

הפוסט המלא:

 

 ( )

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
"חייבים להאריך את חופשת הלידה משמעותית"
צילום: אלבום פרטי
מומלצים