שתף קטע נבחר

בוחרים ראש לעבודה: המועמדים בבליץ אחרון

עמיר פרץ משוכנע בניצחונו, עמר בר לב יסתפק בסגנות, אבי גבאי שואף להגדלת מספר המתפקדים, אראל מרגלית טוען לקרב צמוד והיו"ר המכהן יצחק הרצוג מכוון לגוש הגדול. המועמדים לראשות מפלגת העבודה סיפרו לאולפן ynet על תחושותיהם ביום ההכרעה. ההכרזה על התוצאות ב-21:30

הקלפיות נפתחו, המנהיג החדש ייבחר בסיבוב הראשון או לכל המאוחר בסיבוב השני: עשרות אלפי מתפקדי העבודה בוחרים היום (ג') את האיש שיעמוד בראשות המפלגה. לרשות המצביעים נפתחו כ-200 קלפיות בכ-80 אתרי הצבעה בכל רחבי הארץ. אתרי ההצבעה ייסגרו בשעה 21:00 בערב, וההכרזה על תוצאות אמת צפויה בשעה 21:30. אם אף אחד מהמועמדים לא יחצה את רף 40 אחוזי התמיכה - הסיבוב השני ייערך ביום שני הבא בין שני המועמדים שקיבלו את מירב הקולות.

שבעת המתמודדים על תפקיד היו"ר ניסו לשכנע ברגע האחרון את מתפקדי העבודה לתת להם את קולם. נכון לשעה 19:55 אחוז ההצבעה הארצי עומד על כ-51%, מעט יותר מהבחירות הקודמות. בזה אחר זה סיפרו המתמודדים לאולפן ynet על תחושותיהם ברגע האמת, וכמעט לכולם קריאה משותפת לעבר המתפקדים: לכו להצביע.

 

ח"כ עמיר פרץ, שלפי הסקרים צפוי לסיים במקום הראשון אך לא בהכרח עם מספיק קולות כדי להימנע מסיבוב שני, אמר: "התחלתי את הבוקר ב-8:00 בדימונה, עברתי לבאר שבע ואספיק לחצות בהמשך את אופקים, שדרות ואשקלון עד שאגיע הכי רחוק צפונה. אני מקווה שהלילה נכריע את הבחירות ושאני אנצח ביותר מ-40 אחוז. במצב כזה, כבר על הבוקר אני אניח הצעת חוק לפיזור הכנסת ובימים הקרובים אאחד את כל חברי המפלגה, כולל גורמים מבחוץ, כדי להתחיל את המערכה מול בנימין נתניהו.

 

פרץ אמר עוד כי "אני מודה שהיו לי הרבה מאוד הצלחות והיו לי גם טעויות. עזיבת המפלגה לפני כמה שנים באמת הייתה אחת הטעויות. אני חושב שמנהיג שבא להנהיג את מדינת ישראל לא יכול להתבשם רק על ההצלחות. כולם יודעים שאני אחד המנהיגים היחידים בישראל שלא מגיע אם חשבוניות אלא עם קבלות. אני מאמין שחברי המפלגה יודעים שמאז ומתמיד הייתי נאמן לשלום, לצדק חברתי, לדוגמה אישית, לפשטות, ל'הצנע לכת', לא לחשוב לרגע איך לאסוף לביתי".

 

ח"כ אראל מרגלית ציין כי המתפקדים לא בוחרים היום רק את יו"ר העבודה אלא גם את יו"ר האופוזיציה: "זאת תהיה אופוזיציה שנלחמת נגד השחיתות וההסתה, אופוזיציה שמביאיה עשייה לפריפריה, תקווה לצעירים ולגמלאים, תקווה חדשה למדינה שלנו. אחרי 19 שנים של שלטון הימין היום אנחנו בצעד ראשון למהפך במדינת ישראל. צריך להגיד לנתניהו מספיק עם השמפניות, מספיק עם הסיגרים, מספיק עם הצוללות, הספינות והשחיתות".

 

מרגלית אמר עוד כי "מאות מתלבטים יירדו מהגדר במהלך הלילה ומצטרפים אלינו. הקרב יוכרע על עשרות קולות ולכן כל הצבעה היא חשובה ביותר. החשבון אצלנו הוא פשוט: יש לנו 11 אלף תומכים, אנחנו רוצים להביא 75 אחוז מהם להצבעה היום, להגיע לסיבוב השני ולנצח. הצעד הראשון למהפך בשלטון בישראל מתחיל היום". 

 

יו"ר המפלגה ח"כ יצחק הרצוג הגיע להצבעה עם רעייתו מיכל. הרצוג ציין כי הנתון ההיסטורי, שלפיו המנהיג לא מצליח להיבחר מחדש, ישתנה הלילה. לדבריו, "אני מציע למפלגה שלי ברירה בין להתפרק לרסיסים לבין להתחיל בבניית הגוש הגדול שהתחלתי בבנייתו עם ציפי לבני. הבחירות האלה הן על בנייה של גוש מרכזי, מתון, גדול וחזק שיכול להחליף את הליכוד ונתניהו. אני מקווה שאלפי חברות וחברי מפלגת העבודה מבינים זאת ומסתערים בכל הכוח לניצחון".

 

הרצוג הוסיף כי "המאבק לא קל, זה מאבק קשה, אני במעלה ההר. אנשים יודעים שה-DNA הזה שבאים לערוף את ראשו של המנהיג יכול להיות הטעות הכי גדולה של מפלגת העבודה. אני היו"ר התשיעי מאז שנת 2000. באוקטובר 2014 הייתי עם 12 מנדטים, אבל בנובמבר 2014 כשהתחברתי לציפי לבני עלינו ל-24 מנדטים. למה? כי אנשים רוצים חיבור שייתן תקווה. אני מציע לגוש הזה ללכת לפריימריז פתוחים כדי להביא מפץ פוליטי אדיר שישנה את המדינה".

 

בוחרים מנהיג למפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בוחרים מנהיג למפלגת העבודה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

השר לשעבר אבי גבאי הצביע כשאמו לצדו. גבאי משוכנע שהפריימריז לא יוכרעו היום. לדבריו, "אני מניח שיהיה סיבוב שני, כי בכל זאת יש הרבה מועמדים ולכל אחד יש את הכוח שלו. כמו שזה נראה עכשיו עמיר פרץ ואני נהיה בסיבוב השני, אבל יש קרב צמוד מאוד עם הרצוג, כך שבגדול הבוחרים צריכים לבחור בין הרצוג לביני".

 

על האווירה בבחירות לראשות המפלגה אמר גבאי: "לצערי הרב יש מעט מדי מתפקדים, 52 אלף מתפקדים זה מעט. אחד הדברים שאעשה כראש מפלגה זה לדאוג שבמפלגת העבודה יהיו יותר מ-100 אלף מתפקדים. זה הגודל הטבעי של מפלגת העבודה, זו מפלגת שלטון פוטנציאלית. אימא שלי מרוצה מזה שבמסע הזה אתה מסתובב וככה אתה פוגש את בני המשפחה בכל הארץ. זה היה החלום שלה הרבה מאוד שנים, והצלחתי להגשים לה את החלום הזה".

השר לשעבר גבאי ואמו ()
השר לשעבר גבאי ואמו

עמיר פרץ מצביע בשדרות (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
עמיר פרץ מצביע בשדרות(צילום: אבי רוקח)

 

ח"כ הרצוג ורעייתו מיכל מצביעים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ הרצוג ורעייתו מיכל מצביעים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

אראל מרגלית ורעייתו דבי מצביעים בירושלים ()
אראל מרגלית ורעייתו דבי מצביעים בירושלים

 

 

ח"כ עמר בר לב אמר כי "השעות הראשונות של היום הגדול הזה עוברות עליי בנעימים. אני מקווה שכל המצביעים יבואו. בפריימריז הקודמים הגעתי למקום הרביעי ואני מאמין שאבחר היום למקום השני, ואולי גם למקום הראשון, אבל אסתפק במקום השני. חלק גדול מהמתלבטים החליטו לתמוך בי".

 

בר לב ציין עוד כי "המשימה שלנו בסופו של דבר בציבוריות הישראלית היא להיאבק מול הימין. להיאבק בביטחון שלו, בתפישות שלו לגבי שלום, בחיסול הדמוקרטיה האטית שהוא עושנה, בשנאה ובפחד שהוא זורע. מה שחשוב זה שהציבור שבע מהמניפולציות של ביבי, והוא מחפש גם אצלנו מי ישים את הערכים של מפלגת העבודה על השולחן ולא יתבייש בהם".

 


פורסם לראשונה 04/07/2017 14:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בוחרים מנהיג בעבודה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים