שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קריאות "מודי, מודי", בת"א: "ישראל היא חברה"

  זה אולי היה שיא ביקורו ההיסטורי של ראש ממשלת הודו: אלפים מבני הקהילה ההודית נכחו באירוע לכבודו בגני התערוכה. מודי אמר "שלום" בעברית - ונאם שעה ארוכה בהינדית: "קשרי הביטחון וטכנולוגיית החלל יועילו לשתי המדינות"

   

   

  מודי ונתניהו באירוע המיוחד בגני התערוכה

  מודי ונתניהו באירוע המיוחד בגני התערוכה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם עם הילד מוישי, ביקר ביד ושם וגם זכה שחרצית תיקרא על שמו. אבל הערב (יום ד') היה אולי שיא ביקורו ההיסטורי של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בישראל. באירוע לכבוד הגעתו לארץ, כעשרת אלפים מבני הקהילה ההודית בישראל קיבלו אותו בקריאות "מודי, מודי".

   

  האירוע, לציון 25 שנים ליחסי ישראל-הודו, התקיים במרכז הירידים בתל אביב. חלק מהמשתתפים הגיעו לבושים בבגדים מסורתיים, חלקם עטופים בדגלי הודו ואחרים לבשו חולצות שהוכנו מראש ועליהם מתנוססת דמותו של מודי הנחשב מעבר להיותו ראש הממשלה גם לדמות אהודה ופופלרית.

   

  ראש הממשלה נתניהו פתח את נאומו בברכת "נמסטה" ואמר למקבילו ההודי: "אנחנו נמצאים בביקור היסטורי בין שני העמים שלנו שתופסים יחד את העתיד. חתמנו על תוכנית להביא את הידידות שלנו לרמה חדשה. אנחנו מכבדים אותך ואוהבים אותך. יש דבר אחד שיעזור לנו בעתיד וזה הצעירים שלנו. סטודנטים הודים באים לכאן וצעירים ישראלים נוסעים להודו".

  מודי ונתניהו על הבמה (צילום: קובי גדעון / לע"מ) (צילום: קובי גדעון / לע
  מודי ונתניהו על הבמה(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

   (צילום: קובי גדעון / לע"מ) (צילום: קובי גדעון / לע
  (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  אלפים בקהל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אלפים בקהל(צילום: מוטי קמחי)

  ראש הממשלה ההודי פתח את נאומו גם כן בברכת "שלום" והמשיך בנאום בשפה ההינדית. מודי כינה את הביקור הראשון של ראש ממשלה הודי בישראל "רגע מאושר", והודה בפני הקהל כי "יותר מדי זמן לקח לנו להיפגש". מודי ציין כי הביקור תרם רבות לקשר בינו לבין נתניהו והזכיר את אהבתו של רה"מ לאוכל ההודי.

   

  מודי הוסיף כי הקשר בינו לבין נתניהו מתבסס על אמון, ידידות ומורשת תרבותית - ואיחל לישראל בהצלחה במשחקי המכבייה שנערכים השבוע. ראש המעצמה החמיא לפיתוחים הישראליים ואמר: "התפתחות של מדינה אינה תלויה בגודלה - אלא ברוחם של האזרחים. קשרי הביטחון וטכנולוגיית החלל בין הודו לישראל יועילו לשתי המדינות. אנחנו יכולים לצעוד כתף אל כתף בתחום הטכנולוגיה".

   

  "ישנם יהודים בודדים בהודו, אך הם הצליחו להתברג בתחומי הביטחון, האמנות והספרות. מעטים יודעים שמלחין האות המוזיקלי של תחנת הרדיו הממלכתית בהודו - יהודי בעצמו", אמר מודי. "ישראל העשירה את הודו רבות בתחום התרבות". מודי פנה לאלפי בני הקהילה ההודית בקהל ואמר: "בקרוב נפתח מרכז למורשת התרבות ההודית שישמור עליכם קרובים לשורשים שלכם".

  האירוע בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  האירוע בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)
   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  עפרה דרונקר, אחת המשתתפות, אמרה בתחילת האירוע כי "האירוע הזה גיבש עוד יותר את הקהילה. כל המשפחה הגיעה, כל יוצאי הודו כאן מכל המדינות, זאת חגיגה ענקית. אירוע שאני מחכה לו כבר כמה חודשים". האירוע התחיל במופע ריקודים ושירים על הבמה.

   

  במקביל, הקהילה הקהילה היהודית הקטנה בהודו מקווה שבעקבות הביקור היא תזכה למעמד מיוחד של מיעוט בהודו. כ-6,000 יהודים הודים חיים במדינה. הם אמרו כי הם אמנם לא ספגו מעולם אפליה בהודו עקב דתם, אך הם מצפים לקבלת מעמד של מיעוט - כמו מעמד המוסלמים, הנוצרים, הבודהיסטים ודתות אחרות. "עבורנו, הודו היא המולדת. אנחנו קודם הודים ואחר כך יהודים. ישראל היא בלב שלנו, הודו היא בדם שלנו", אמר לתקשורת בהודו יחזקאל מרקל, רב בבית הכנסת היחיד בבירה דלהי,

   

  מוקדם יותר היום נפגשו במלון המלך דוד בירושלים ראשי הממשלה מודי ונתניהו עם מוישי הולצברג, שהתייתם מהוריו רבקה וגבריאל במתקפת הטרור המושלב במומבאי בשנת 2008. מוישי סיפר לראש הממשלה ההודי כי הוא מתגעגע להודו, ומודי השיב לו כי ארצו תמיד תהיו פתוחה בפניו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים