שתף קטע נבחר

מי עם מי: פרץ וגבאי בקרב על כל תומך

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן הצהיר כי "העבודה זקוקה לעמיר", רה"מ לשעבר ברק בטוח כי "גבאי יכול להוביל למהפך". מי התומכים של שני המועמדים, ומי עדיין יושב על הגדר?

 

 

קרב על כל תומך ועל כל מתפקד: יממה חלפה מסיום הסיבוב הראשון בפריימריז במפלגת העבודה והמועמדים שצלחו אותו - עמיר פרץ ואבי גבאי - ממשיכים בכל הכוח בקמפיין לקראת יום ההכרעה. לאחר שעות שינה מעטות המועמדים ניצלו את היום לשיחות עם פעילים מרכזיים, הודו לתומכיהם והודיעו כי הקרב רק מתחיל.

 

נציגים משני המטות יצרו קשר עם המועמדים שהודחו בסיבוב הראשון וניסו לתאם עמם פגישות כמה שיותר מוקדם, כדי לקבל מהם את התמיכה המיוחלת. אמש (יום ד') הגיע גבאי לביתו של אראל מרגלית בירושלים, בניסיון לגייס את תמיכתו. מרגלית, שסיים רביעי בסיבוב הראשון עם יותר מ-16% תמיכה, לא מסר בתום הפגישה במי יתמוך.

פגישה ראשונה התקיימה כבר אתמול בבוקר בין גבאי ליו"ר המפלגה היוצא שספג מפלה, יצחק הרצוג. גבאי הגיע לביתו של הרצוג שבצהלה והשניים נועדו במשך יותר משעה וחצי. במהלך הפגישה ביקש גבאי את תמיכתו של הרצוג והבהיר כי הוא רואה בו שותף.

 

בשעות הצהריים הגיע פרץ לבית בצהלה, וניהל עם הרצוג שיחה ברוח דומה. גם פרץ ביקש את תמיכתו, אולם הרצוג סירב בשלב זה לומר במי הוא תומך והבהיר כי מחר יכנס מפגש פעילים מרכזיים, ורק לאחר התייעצות עמם יודיע על המשך דרכו. גם המועמד השלישי שהודח - עמר בר-לב - לא הביע עד כה תמיכה בפרץ או בגבאי.

 

יחד עם זאת, גורמים נוספים בעלי השפעה במפלגת העבודה דווקא כן יצאו אתמול בהצהרות. ח"כ פרץ, שזכה שלשום במרב הקולות, כינס אתמול בבוקר מסיבת עיתונאים שאליה הגיעו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהודיע רשמית על תמיכתו בו. הוא נימק את בחירתו בכך שפרץ הוא מועמד חברתי שנשאר עקבי בכל הנושאים שקידם.

גבאי, לאחר הפגישה עם מרגלית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גבאי, לאחר הפגישה עם מרגלית(צילום: גיל יוחנן)

מרגלית, אמש. טרם מסר במי יתמוך (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מרגלית, אמש. טרם מסר במי יתמוך(צילום: גיל יוחנן)
 
פרץ והרצוג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרץ והרצוג(צילום: מוטי קמחי)

"עמיר מייצג את מה שמפלגת העבודה זקוקה לו - מנהיגות חברתית עם ערכים", אמר ניסנקורן. "אני מאמין ביכולתו להביא ציבור נוסף ולאחד את המפלגה. יש ציבורים גדולים בעם שרוצים שינוי ועמיר יכול לייצר שינוי. לא רק המפלגה צריכה את זה, המדינה צריכה את זה".

 

גם חברת הכנסת מרב מיכאלי הגיעה למסיבת העיתונאים והודיעה על תמיכה בפרץ. יחד איתה תומכים בפרץ גם חברי הכנסת מטעם המפלגה איציק שמולי, רויטל סוויד, נחמן שי, חיליק בר ואיתן ברושי.

 

אחר הצהריים פרסם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק סרטון ובו הוא מודיע כי הוא תומך בגבאי. "עמיר פרץ שייך לעשור הקודם, אבי גבאי שייך לעשור הבא והוא יכול להוביל למהפך", אמר ברק. "יש באבי גבאי משהו חדש, מרענן. גבאי הוא פוליטיקה אחרת. אני בטוח שהוא ייקח לקלפי עוד רבים-רבים. ביבי החל לפחד מהיום, ובצדק. האמינו לי, אני מכיר אותו בכל המצבים. אבי גבאי - נוע קדימה. וזכרו כולם, היעד - מהפך".

 

בגבאי, שהצטרף למפלגת העבודה לפני כחצי שנה, תומכים גם חברי הכנסת של המפלגה יוסי יונה ומיכל בירן. עמירם לוין, שהתמודד בפריימיריז ופרש מהמרוץ לפני כשבוע וחצי, הודיע אז כי הוא תומך בגבאי.

 

 

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן הודיע על תמיכה בפרץ (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
יו"ר ההסתדרות ניסנקורן הודיע על תמיכה בפרץ(צילום: שאול גולן)
 

קיבל את תמיכתה. ח"כ מיכאלי ופרץ (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
קיבל את תמיכתה. ח"כ מיכאלי ופרץ(צילום: יואב דודקביץ)

גבאי לאחר הפגישה עם הרצוג (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
גבאי לאחר הפגישה עם הרצוג(צילום: אבי מועלם)

 

  

יו"ר העבודה לשעבר שלי יחימוביץ' טרם הודיעה במי היא תומכת, אף שאנשיה כבר פועלים הלכה למעשה להביא לבחירתו של גבאי. בשיחה באולפן ynet בעבר הכחיש גבאי שנרקם דיל בינו לבין שלי יחימוביץ'. ציפי לבני שערכה פגישות עם שני המועמדים ועם הרצוג לא הבהירה מה עמדתה ואנשי סיעתה בכנסת הבהירו כי אין להם עניין להתערב בבחירות במפלגת העבודה.

 

נראה כי בימים הקרובים יגבשו המועמדים שנפלו בסיבוב הראשון החלטה, ויכריזו על תמיכתם במועמד שלדעתם יכול לשמש אלטרנטיבה לראש הממשלה בנימין נתניהו. ביום שני בבוקר ייפתחו שוב הקלפיות ברחבי הארץ ובאותו ערב נדע סופית מי יוביל את העבודה בבחירות הקרובות - פרץ או גבאי.


פורסם לראשונה 05/07/2017 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, מוטי קמחי
גבאי מול פרץ
צילום: אבי מועלם, מוטי קמחי
מומלצים