שתף קטע נבחר

"שתינו ביוב": בניין שלם בת"א עם קלקול קיבה, כנראה בגלל ליקוי בנייה

עשרות דיירים שמתגוררים בשכונת פלורנטין בעיר חלו וחלקם אף אושפזו בבית חולים כשהם סובלים מחום, שלשולים והקאות. בתאגיד המים העירוני טוענים כי החברה שבנתה את הבניין הצמידה את תשתית הביוב שנסדקה למאגר המים בניגוד לתוכניות הבנייה. חברת הבנייה: "ייתכן שמקור התקלה ברשלנות או בחבלה"

  


עשרות דיירי בניין חדש בשכונת פלורנטין בתל אביב חלו וסבלו מחום גבוה, שלשולים והקאות בגלל חדירת ביוב למאגר מי השתייה של של הבניין. חלק מהדיירים אף אושפזו. בתאגיד המים העירוני "מי אביבים" טוענים שהבעיה נגרמה מליקוי בנייה חמור שבמסגרתו הוצמדו תשתיות הביוב והמים, בניגוד לתוכניות הבנייה. בחברת "מליבו" שבנתה את הבניין אומרים שייתכן שהבעיה נובעת מ"רשלנות או חבלה".

 

מאז שנודע כי המים מזוהמים, הציבה חברת הניהול של הבניין, שהונחתה על ידי משרד הבריאות, מכלי מים ניידים ובמעליות הודבק נוזל לחיטוי ידיים. "כל הדיירים הפכו לחולים בבת אחת, זה סיוט", ספרה אחת הדיירות.

 (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
(צילום: ניצן דרור)
 

מכתב לדיירים ממשרד הבריאות ()
מכתב לדיירים ממשרד הבריאות

מתקן מים נייד שהוצב בבניין ()
מתקן מים נייד שהוצב בבניין
 

בשבוע שעבר החלו הדיירים ברחוב בן-עטר 21 להריח ריחות של ביוב בכניסה לבניין, אולם הם לא שיערו שמדובר במפגע כה חמור. חלקם התפנו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים וחלקם הסתפקו בביקור אצל רופאי המשפחה. בדיקה העלתה כי חברת "אורתם מליבו" שבנתה את הבניין הצמידה את תשתית הביוב למאגר המים של הבניין, בניגוד לתוכנית הבנייה. 

 

עם הזמן, כך הסביר גורם שבקיא בפרטים, נסדקה תשתית הביוב והמים המזוהמים נכנסו למאגר שמזרים מים לדיירים. בבניינים גבוהים, מאחר ודרוש לחץ מים גבוה, מזרים תאגיד המים העירוני את המים למאגר עצמאי בבניין, ומשם נשאבים המים בעוצמה לקומות גבוהות.

 

מקבוצת מליבו נמסר בתגובה: "עם גילוי התקלה נותקה אספקת המים לבניין באופן מיידי. על אף שהטיפול בנושא נמצא באחריות העירייה ועל מנת לסייע לתושבים, צוותי משימה מיוחדים של החברה נשלחו למקום ופועלים יחד עם גורמי העירייה ועם גורמים נוספים על מנת לטפל בבעיה ולהשיב את המצב למסלולו בהקדם האפשרי. מבדיקות ראשונות עולה כי ייתכן שמקור התקלה הוא כתוצאה מרשלנות או חבלה שנגרמה למקור המים".

 

עומר, דייר בבניין, סיפר כי יצא הבוקר מבית החולים: "אני עם כאבי בטן, חום גבוה וכמעט לא מצליח לתפקד. אני בדרך שוב לרופאה שלי כי אני סובל מכאבים. כשהבנו מה הבעיה במים זה היה באיחור. מתברר שבמשך כמה ימים שתינו והתקלחנו בביוב. זה נורא".

הודעה לדיירים: "מי ביוב חדרו למי השתייה" ()
הודעה לדיירים: "מי ביוב חדרו למי השתייה"

חומר חיטוי לידיים במעליות הבניין ()
חומר חיטוי לידיים במעליות הבניין
 

דיירת אחרת ספרה כי בשבוע שעבר התחילה להריח ריח רע מהברזים: "בהתחלה אמרו לנו להרתיח את המים והבוקר, אחרי שדיירים התחילו לסבול מכאבי בטן וחום גבוה, אמרו לנו לא להשתמש במים בכלל בגלל זיהום. אנשים ממשרד הבריאות מסתובבים כאן וגם נציגים מחברת הניהול והעירייה. רוב הדיירים נשארו בבית כי כולם סובלים מכאבים".


מאז הדיווחים הגיעו למקום גם נציגי לשכת הבריאות המחוזית. בהודעה שהופצה לדיירים נכתב: "בעקבות חדירה של מי ביוב למערכת השתייה של דיירי רחוב בן עטר 21 הופיעו אצל חלק מהדיירים סימני תחלואה בדרכי העיכול, הכוללים בחילות, הקאות ושלשולים, ובחלק מהאנשים נצפתה עלייה בחום".

 

מתאגיד המים של עיריית תל אביב "מי אביבים" נמסר: "מאז שהתקבל הדיווח על זיהום במאגר המים של הבניין אנחנו מספקים מים לדיירים באמצעות מתקן מים נייד. מבדיקה שלנו מדובר על ליקוי בנייה שגרם לדליפת ביוב לתוך מאגר המים. האחריות על תיקון התקלה היא על חברת הניהול והתיקון נעשה בליווי צמוד שלנו ושל משרד הבריאות.

 

"על חברת הניהול לחטא את הצנרת בבניין ורק לאחר מכן נאשר להם להזרים מים לדירות בצורה עוקפת מאגר. במקביל, עליהם לתקן את המאגר, לבנות מחדש מאגר ביוב בהתאם לתוכניות - ורק לאחר שיגיעו תוצאות מעבדה שהזיהום תוקן - נזרים מים למאגר של הבניין מים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
הבניין שבו אירע זיהום הביוב
צילום: ניצן דרור
מומלצים