שתף קטע נבחר

"הטייסת אמיליה ארהרט מתה בשבי היפני"

עוד פרק באחת מתעלומות התעופה הגדולות בהיסטוריה: סרט תיעודי מציג תמונה שבה לכאורה נראית הטייסת האמריקנית שנעלמה לפני 80 שנה באוקיינוס השקט, ועדי ראייה סיפרו שראו אותה אחרי שהתרסקה. חוקרים מספרים שיפן חשבה שארהרט מרגלת - וארה"ב לא עשתה דבר להציל אותה

סיפור היעלמותה של הטייסת האמריקנית אמיליה ארהרט נחשב לאחת מתעלומות התעופה הגדולות בהיסטוריה. לאורך השנים עלו השערות רבות לסיבת היעלמותה של האישה שיצאה להקיף את העולם במטוס ונעלמה באוקיינוס השקט.

 

המטוס הדו-מנועי של ארהרט והנווט פרד נונן נעלם ב-2 ביוני 1937 אחרי שהמריא מעיר בגינאה החדשה, כשהיעד היה אי קטן ליד קו המשווה בשם האולנד. אחת ההשערות שעלו מאז הייתה שהמטוס התרסק באיי מרשל, שם מצאה ארהרט את מותה. סרט תיעודי חדש טוען שארהרט אכן הגיעה לאיי מרשל אחרי התרסקות - ושם נלקחה בשבי.

התמונה מהארכיון האמריקני. בחץ: ארהרט ונונן, לכאורה (צילום: AP) (צילום: AP)
התמונה מהארכיון האמריקני. בחץ: ארהרט ונונן, לכאורה(צילום: AP)

הסרט "אמיליה ארהרט: העדות האבודה" מציג כמה ממצאים, בראשם תמונה מארכיון של הממשל האמריקני שמראה את ארהרט ונונן על המזח באיי מרשל – אחרי שהקשר עמם אבד. לפי הסרט האישה עם גבה למצלמה היא ארהרט, ונונן הוא הראשון משמאל. בסרט מספרים מומחים לזיהוי פנים כי אכן מדובר בשני הטייסים.

 

לפי הסרט אחרי ההתרסקות יפן, ששלטה אז באיי מרשל, החזיקה בשבי את ארהרט בגלל שחשבה שהיא מרגלת אמריקנית. הממשל בארה"ב ידע על כך – ולא עשה דבר כדי להציל אותה. החוקרים בסרט מספרים שהיא מתה בשבי.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

ביום ההתרסקות: ארהרט ונונן (מימין) בגינאה החדשה (צילום: AP) (צילום: AP)
ביום ההתרסקות: ארהרט ונונן (מימין) בגינאה החדשה(צילום: AP)

עד אותה טיסה החזיקה אמיליה בכמה שיאים. ב-1932 היא הייתה האישה הראשונה שחצתה את האוקיינוס האטלנטי בטיסה, ונחשבה לאייקון פמיניסטי ולגיבורה אמריקנית ובינלאומית. בכל זאת הממשל האמריקני החליט לסגור את חקירת היעלמותה כשבועיים בלבד אחרי שנעלמה. האם היה טיוח של החקירה? לפי הסרט החדש בהחלט.

 

הסרט התיעודי גם מציג חלקים מהמטוס שנמצאו באי לא מיושב באיי מרשל על ידי החוקר דיק ספינק, שתואמים את סוג המטוס שבו יצאה ארהרט למסע. בנוסף הוא מראיין עדי ראייה יפנים שסיפרו שראו את השניים אחרי ההתרסקות.

 

לס קיני, לשעבר עובד משרד האוצר האמריקני, מצא את התמונה מוסתרת בארכיון הלאומי ומקוטלגת באופן שגוי. לצדו משתתף בסרט שון הנרי, לשעבר בכיר ב-FBI. הנרי מסכם: "הסרט התיעודי מספר על הטייסת המפורסמת בעולם שנקלעה לסכסוך בינלאומי, ננטשה על ידי ממשלתה ועשתה את ההקרבה האולטימטיבית. ייתכן שהיא הקורבן הראשון של מלחמת העולם השנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים