שתף קטע נבחר
הוסף כתבה
היציע הווירטואלי
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המבחן הקשה ביותר שעומד בפני כספי
  כספי מעולם לא היה בסיטואציה בה כל כדור יכול לקבוע גורל של אליפות. בכל הקבוצות בהן שיחק זה היה "לא נורא, נשתפר במשחק הבא, בעונה הבאה". בגולדן סטייט זה היום או לעולם לא, וראינו כבר שחקנים מצוינים הולכים לאיבוד בסיר לחץ כמו מכבי ת"א, על אחת כמה וכמה אצל אלופת העולם

   

   

  כולם מתלהבים מהמעבר של כספי לאלופה הגאה, גולדן סטייט. גם השוואו מבקש לאחל לו הצלחה, אבל מעבר לסנסציה, שישראלי ישחק באחת הקבוצות המצליחות ביותר כבר בהווה (בכל הזמנים) ואשר צפוי לה (גם) עתיד מזהיר, ואכן נראה הגיוני כי עומרי שלנו יזכה לענוד טבע(ו)ת אליפות בקרוב, עולים סימני שאלה גדולים בנוגע לעתיד של כספי בליגה הטובה בעולם.

   

  אני לא מבין למה אכפת למישהו אם הוא מגיע לווריורס על חוזה מינימום. גם ככה כספי המרוויח הגדול ביותר עד היום בכדורסל הישראלי. כספי גם הגיע לפסגות שאף ישראלי לא זכה להן, למרות שקשה לשקלל השתלבות ב-NBA מול ההצלחות באירופה, אבל גביעי יורוליג התרגלנו לקבל בצרורות (למשל מכבי הנוכחית עם גביע אחד "בלבד" בעשור האחרון זוכה לביקורות ככישלון ניהולי!?), ואילו נציגים בארה"ב מעולם לא היו לנו בשפע. מקווה שכולם זוכרים כמה קצרות היו הקריירות של בלאט, שלדעתי הצליח להיות יותר מבורג חשוב באלופה היוצאת, ולעומתו מקל, שנכשל לתקוע יתד בבמה הגדולה ביותר. כך שכספי נשאר הנציג הבכיר, ולעומתו אוחיון ופניני זכו להניף גביע יורוליג. ובכך אנחנו נשארים עם ההשוואה הנצחית בין זנב לאריות וראש לשועלים.

   

  החתימה של כספי    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  האם המניות של כספי בירידה? כספי אחרי עונה קטסטרופלית. לכולם היה ברור שייגר לא רצה אותו בסקרמנטו. כספי כבר היה בסיטואציה דומה בסיבוב הקודם שלו אצל הקינגס. המאמן דאז (ווסטפול) היה מי שדחף להביא אותו בדראפט ונתן לו את הבמה (שהביאה אותו בין השאר לחמישיית הרוקיז באולסטאר...), אבל גם נאלץ לקצץ בדקות של כספי בגלל מרד שחקנים שכספי לא היה קשור אליו בכלל. לצערו, הוא פתח את הפה וביקש טרייד, ובכך העיד על עצמו שיש לו פה גדול והוא לא מסכים לסיווג שלו כשחקן משלים.

   

  אין ספק שעונת הרוקי החלומית שלו עלתה לו לראש ושיבשה את המהלכים. כספי שכח שהקינגס הם אלו שהביאו אותו למקום בו היה, ונאלץ להיווכח שבליגה הזו אין סבלנות לשחקנים משלימים עם פה גדול, ושקל מאד להרוס תדמית של ילד טוב, וקשה מאד לבנות אותה מחדש. אבל כספי קיבל עוד הזדמנות ובאותה הבמה בדיוק. ואם ייגר לא רוצה אותו, היה צריך לשתוק על הספסל ולסרב לראיונות. כספי התראיין באמצע העונה ונשמע אומר לכתב שייגר לא מדבר איתו בכלל, ובכך הצדיק את הכתם שהדביקו לו כבר בגלגול הקודם. שחקנים מתגברים על פציעות יותר קשות מהאגודל שלו, זו לא פציעה מסיימת קריירה, אבל להביע חוסר שביעות רצון מקבוצה שהרימה אותך מהקרשים? מזה יהיה קשה להתאושש, במיוחד מאחר שזו הפעם השנייה שלו.

   

  לסיכום העניין, זו לא בושה לעשות טעויות, אבל לחזור על אותה הטעות, באותו המקום ובאותה הסיטואציה? גם חוסר מזל בשלהי העונה הקטסטרופלית הזו לא תורם למעמדו של כספי כשחקן משלים מצוין, כמעט מועמד לתואר "שחקן שישי מצטיין" (ונא לא לבלבל בין מועמדות לזכייה, הוא היה מספיק טוב להיכנס לרשימה, אך לא מספיק טוב לזכות באמת בתואר). זה מעמד של שחקן רוטציה, להבדיל מכוכב שמוביל קבוצה.

   

  כספי מנסה לחסום את גובר (צילום: AP)
  כספי מנסה לחסום את גובר(צילום: AP)

   

  כספי הצליח (כמה פעמים, גם ביוסטון, לפחות לפרקים) להיות שחקן 7-5 בקבוצה מבחינת התרומה היבשה במספרים. בעונת השיא שלו, הלפני אחרונה, היה לדעתי השחקן השלישי בחשיבותו בקבוצה (אחרי רודי גיי ודמרקוס קאזנס, ולאור חוסר ההצלחה של רונדו, שציפו ממנו להיות צלע שלישית במשולש כוכבים, ומכספי שלנו לא היו ציפיות כאלו). וזה בערך המקסימום שאפשר לצפות ממנו, גם בעתיד, אבל שחקן שאינו מוביל בקבוצה לא יכול למתוח ביקורת על ההנהלה והמאמנים שלו, זה נחשב למעשה שלא ייעשה.

   

  מה צפוי לו בגולדן סטייט? לווריורס רוטציה שלמה של שחקנים עדיפים. ברור שאין ציפיות שישתלב באלופה כשחקן מוביל. מעבר לכוכבים, דוראנט, קרי, תומפסון וגרין, לאלופה גם סנטרים יוצאים מהכלל (פאצ'וליה ומגי) וגם מחליף לגבוהים (ווסט), שכספי אפילו לא יכול לחלום להתחרות איתם על דקות. כספי לא יכול להתברג אפילו בשורה השנייה, אבל למזלו הקבוצה לא משלבת את הגבוהים במרבית דקות המשחק, אלא מסתמכת על הרכב נמוך (הסמול בול המפורסם). וכך כספי יתחרה על דקות מול אותו שחקן (מאט בארנס) שאותו מאמן (ייגר) הביא איתו מהגריזליס לקינגס לשחק על המשבצת של כספי (פורוורד מחליף).

   

  חשוב לציין שהפורוורדים המחליפים זכו לקבל יותר דקות מהסנטרים הפותחים. איגודאלה חמישי בדקות (26) ובארנס שישי (20) לפני פאצ'וליה ואפילו לפני ליווינגסטון, שאף מבין לא ימעיט בערך שלו כפוינט גארד מחליף (מצטיין, מועמד נוסף בקטגורית שחקן שישי כאמור). פטריק מקו במקום ה-9 בדקות, לפני ווסט ומגי. ובהנחה שהקבוצה לא תשנה סגנון בין לילה, גם כספי צפוי לקבל דקות משמעותיות, במיוחד בעונה הארוכה והמתישה. הבעיה היא שיש מסביבו שחקנים צעירים ואהובים שכבר השתלבו בקבוצה או ותיקים שבאו עם קבלות ממקומות אחרים, והבעיה הכי גדולה היא שגם מקו ובארנס, ולבטח איגודאלה, לפניו בהיררכיה.

   

  מה שחשוב לזכור זה שהווריורס משחקים בערך 100 משחקים לעונה (כולל פלייאוף, ולא תמיד זה נגמר אחרי 17 משחקים בלבד...), וזה יותר מהקבוצות שבהן שיחק עד היום. לכן גם שחקנים משלימים זוכים לעדנה. ורז'או המושמץ זכה אפילו לפתוח במשחק אחד (יותר מאיגודאלה או ווסט), ומגי הצליח להרשים למרות שבדקות שלו הוא מס' 12 בקבוצה, מה שברוב הקבוצות היה מוציא אותו מהרוטציה הרצינית, אבל כאמור, לא בגולדן סטייט. 

   

   התאמה אישית לקבוצה: בטור הזכות, לכספי תנועה מצוינת בלי כדור, נדירה לשחקן משני ברמתו, והקבוצה משתמשת בתכונה זו יותר מכל קבוצה אחרת, אפילו יותר מסן אנטוניו. עוד נקודה לזכותו, גולדן סטייט מנפצת את המבנה ההיררכי הישן של עמדות ומרבה להשתמש בגארד פורוורדים, מעט נמוכים מכספי אומנם, אבל הוא בהחלט משתלב במגמה זו. היכולות שלו לקלוע מבחוץ או למסור או להוריד כדור לרצפה ולחדור מזכירות את הריסון בארנס, שהשתלב בחמישייה והיה יותר מבורג חשוב ברוטציה, גם אם לא אחד מהכוכבים. בארנס גם שיפר משכורות לאחר שסיים חוזה בווריורס, כך שכספי בהחלט מקבל הזדמנות, למרות שהמשבצת של בארנס נתפסה ע"י דוראנט, עוד סיבה שיש מעל כספי מעין תקרת זכוכית.

   

  בטור החובה, כספי לא שומר מצטיין באחד על אחד. הוא אומנם יכול להשתלב מצוין בהגנה אזורית ובחילופים אוטומטיים, אבל זו נקודה לרעתו בקבוצת הגנה מהטובות אי פעם. עוד נקודה מדאיגה זו הנטייה שלו לפספס כדורים מפתיעים (ובעיקר מעט פחות ממושלמים) שנשלחים לעברו. אם הוא יצליח להתגבר על שתי הבעיות הללו, או שסטיב קר ימצא איך להסתיר אותו בהגנה ואיך לא להביך אותו בהתקפה, הוא יכול להיות הפתעה לטובה, כפי שכבר עשה בסקרמנטו פעמיים ולטענתי עשה גם ביוסטון, בהצלחה לא פחותה, למרות שלא קיבל את הקרדיט על כך. החדשות האחרונות מספרות שהווריורס הוסיפו לספסל המתארך שלהם גם את ניק יאנג. אלו חדשות רעות עבור כספי, כי יאנג הוא גארד פורוורד שיותר מתאים לפרופיל של הקבוצה (כמו כפפה ליד), בדיוק מהסיבות שנמנו כמגרעות של כספ,. ובעיקר צלף שלשות מהטובים בליגה ולפחות דרגה מעל כספי.

   

  הנקודה האחרונה למחשבה היא שכספי מעולם לא היה בסיטואציה בה כל כדור יכול לקבוע גורל של אליפות. בכל הקבוצות בהן שיחק זה היה "לא נורא, נשתפר במשחק הבא, בעונה הבאה". בגולדן סטייט זה היום או לעולם לא, וראינו כבר שחקנים מצוינים הולכים לאיבוד בסיר לחץ כמו מכבי ת"א, על אחת כמה וכמה אצל אלופת העולם, ולא פעם ציינתי שאפילו סטפ קרי הגדול לעיתים ממצמץ ועושה שטויות ברגעי קלאץ', כאשר עונה שלמה מונחת על כף המאזניים. בשביל כספי שלנו זה יהיה המבחן הקשה מכל, כי הוא בא מקבוצות קטנות. אפילו לקווין לאב לקח יותר מעונה שלמה לעשות את הסוויץ' ממינסוטה לקאבס, ו"המום"חים כבר סיכמו את המעבר שלו ככישלון. להבדיל מכספי, לאב קיבל קרדיט מאחר שהיה כוכב גדול במינסוטה. לכספי לא ייתנו כל כך הרבה זמן להתאקלם.

   

  לסיכום: כספי יצליח יותר מוורז'או (שמועמד לניתוח להסרת הספסל מהישבן), אבל לא בטוח שיצליח יותר ממקו, בארנס או אפילו מקאדו מסוף הספסל. מה שבטוח זה שהוא יקבל הזדמנויות ויוכל להחזיר את הקריירה שלו למסלול ההצלחה. ואם זה יהיה מלווה בטבעת אליפות כחול לבן, מה רע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המבחן הקשה ביותר שעומד בפני כספי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים