שתף קטע נבחר

מורים תקפו ילדים ב"ברגן בלזן" החרדי - ולא יישלחו לכלא

מכות סרגל, סטירות וצביטות היו מנת חלקם של 22 תלמידים, שכינו את המוסד התורני בתל אביב שבו למדו בשם מחנה הריכוז הנאצי. חמישה ממוריהם נענשו במסגרת עסקת טיעון בעבודות שירות וקנס בלבד. מורה נוסף נאשם בעבירות מין וסחיטה

המורים שהורשעו (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
המורים שהורשעו(צילום: גלעד מורג)

חמישה מורים שהורשעו בתקיפתם של 22 תלמידים בני 3 עד 10 במשך שש שנים במוסד תורני בתל אביב ירצו עבודות שירות או עבודות לתועלת הציבור וישלמו קנס - כך עולה מגזר הדין שניתן היום (א') בבית המשפט המחוזי בעיר. בזאת קיבל השופט את הסדר הטיעון בינם לבין פרקליטות המחוז. בין השאר הורשעו המורים, כל אחד לפי חלקו, כי נהגו להכות את התלמידים בסרגל, לסטור להם ולצבוט אותם. הילדים כינו את בית הספר "ברגן בלזן" על שם מחנה הריכוז הנאצי.

 

באוגוסט 2016 הוגש האישום נגד שישה מורים. חמישה מהם הורשעו, כל אחד לפי חלקו, בעבירות תקיפה ותקיפה הגורמת חבלה של ממש של ילדים קטנים. נטען נגדם כי ביצעו מעשי אלימות פיזית ונפשית בתלמידים מ-2006 ועד 2011.

 

לנאשם המרכזי, אברהם מרדכי רוזנפלד (49), יוחסו עבירות חמורות עוד יותר מהאחרים - כולל מקרים של מעשי סדום בקטינים, מעשה מגונה וסחיטה באיומים. משפטו עדיין מתנהל.

עורך הדין נס בן נתן (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עורך הדין נס בן נתן(צילום: שאול גולן)

היום הסתיים עניינם של חמשת הנאשמים האחרים בפרשה: על ישראל חיים שפירא (65) נגזרו ארבעה חודשי מאסר, שירוצו בעבודות שירות ותשלום פיצויים בסך 10,000 שקל לקטינים. חיים פישגרונד (69) נידון למאסר על תנאי ו-250 שעות עבודות לתועלת הציבור. משה הירש (39) נידון לארבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. מנחם אלברשטיין (62) נידון ל-400 שעות לתועלת הציבור ולתשלום פיצויים לקטינים. על אברהם פנחס דייטש (53) נגזר עונש של חמישה חודשי עבודות שירות ופיצוי כספי.

 

הפרקליטות העדיפה להגיע להסדר טיעון גם כי מדובר בעבירות ישנות והנאשמים יכלו להעלות במשפט את טענת ההתיישנות.

 

עורך הדין נס בן נתן, שייצג את הנאשם אברהם דייטש, מסר בתגובה: "אנחנו שמחים שבית המשפט קיבל את הסדר הטיעון. מחד, מדובר במעשים שנעשו בעשור הקודם ומאז השתנתה מערכת החינוך לעין ערוך. שיטת הלימוד השתנתה והלקחים הופקו. מדובר באנשים נורמטיביים ללא עבר פלילי ששינו מאורחותיהם וחיו בתוך מערכת שזו הייתה הנורמה. הנאשמים מצרים על המעשים ויוצאים לדרך חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד מורג
המורשעים בדיון קודם
צילום: גלעד מורג
מומלצים