שתף קטע נבחר

ראש ממשלת עיראק הגיע למוסול והכריז: ניצחנו את דאעש

לאחר תשעה חודשים של קרבות עזים: ראש הממשלה העיראקי חיידר אל-עבאדי הגיע למוסול ובירך את חיילי הצבא על "הניצחון" על ארגון הטרור הסוני ששלט בעיר בשלוש השנים האחרונות

  

ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי הגיע היום (יום א') לעיר מוסול והכריז על שחרורה מידי ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש). אל-עבאדי בירך את כוחות הצבא העיראקי על "הניצחון" על דאעש, ששלט בעיר הגדולה זה שלוש שנים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"המפקד העליון של הכוחות המזוינים (ראש הממשלה) חיידר אל-עבאדי הגיע לעיר המשוחררת מוסול ובירך את הלוחמים הגיבורים והעם העיראקי על הניצחון הגדול", נמסר בהודעה שפרסמה לשכתו של ראש ממשלת עיראק. הקרבות לשחרור מוסול הותירו חלקים גדולים בעיר תחת הריסות. אלפי בני אדם נהרגו בלחימה וקרוב למיליון נעקרו מבתיהם והפכו לפליטים.

 

בירך את כוחות הביטחון. ראש ממשלת עיראק במוסול ()
בירך את כוחות הביטחון. ראש ממשלת עיראק במוסול

ראש ממשלת עיראק במוסול ()
ראש ממשלת עיראק במוסול

 

 

 

גופותיהם הנרקבות של הג'יהאדיסטים שרועות ברחובות הצרים של העיר העתיקה, שנותרה מבצרו האחרון של ארגון הטרור הסוני במוסול. דאעש הבטיח "להילחם עד מוות" במוסול, אבל דובר הצבא העיראקי אמר מוקדם יותר לערוץ טלוויזיה מקומי ש-30 מאנשי הארגון נהרגו במהלך ניסיונם לברוח בשחייה בנהר החידקל שחוצה את העיר.

 

ארגון הטרור, מצדו, לא מודה בתבוסתו וממשיך לדווח על קרבות בעיר. בין היתר דווח בשעות אחר-הצהריים בסוכנות הידיעות "אעמאק" של דאעש כי יותר מ-100 תושבים נהרגו ו-220 נפצעו מהפצצות במערב מוסול ביומיים האחרונים.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון צייץ בעקבות ההתפתחות המשמעותית בשטח: "מוסול שוחררה מידי דאעש. צרפת מוקירה את כל אלו, שלצד הכוחות שלה, תרמו לניצחון הזה".

 

במהלך נואש: דאעש שלח מתאבדת עם תינוק

במהלך נואש של הרגע האחרון שלח ארגון הטרור הסוני מחבלות מתאבדות, אחת מהן עם תינוק ביד, להתפוצץ בין אלפי האזרחים שבורחים מזירת הקרבות והם פצועים, מפוחדים ורעבים.

 

הקרב על מוסול גבה מחיר יקר בנפש מכוחות הביטחון העיראקיים. ממשלת עיראק אמנם לא מפרסם את מניין ההרוגים, אבל בבקשה של השלטונות בבגדד לתקציב ממחלקת המדינה האמריקני נמסר שהיחידה העילית נגד טרור של עיראק, שהובילה את הקרבות במעוז דאעש במדינה, איבדה 40 אחוזים מלוחמיה.

 

ארצות הברית מובילה את הקואליציה הבינלאומית בסוריה ובעיראק, והיא זו שהעניקה את התמיכה לכוחות הביטחון העיראקיים במוסול באמצעות תקיפה מהאוויר וסיוע לכוחות בקרקע. משרד ההגנה האמריקני הגיע לקונגרס בקשה לתקציב בסך 1.269 מיליארד דולר ב-2018 עבור המשך התמיכה בכוחות הביטחון העיראקיים.

 

9 חודשי לחימה. מוסול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
9 חודשי לחימה. מוסול(צילום: AFP)

הרס עצום בחלקים גודלים בעיר הגדולה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס עצום בחלקים גודלים בעיר הגדולה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ללא מוסול, ללא ספק העיר הגדולה ביותר שהייתה בשליטת דאעש, שטחי השליטה של ארגון הטרור הסוני הצטמצמו בעיקר לאזורים כפריים ומדבריים ממערב ומדרום למוסול, שבהם חיים עשרות אלפי בני אדם.

 

כיבוש "בירת דאעש בעיראק" הושלם תשעה חודשים לאחר שהחל המבצע שבו פעלו כוחות עיראקיים בגיבוי אמריקני לסילוק דאעש ממוסול ויותר משלוש שנים לאחר שארגון הטרור השתלט על העיר.

 

לפני כשבועיים הכריז ראש ממשלת עיראק כי "הקיץ הקץ על המדינה של דאעש" בעקבות כיבושו של מסגד א-נורי המפורסם בעיר העתיקה במוסול. באותו מסגד הכריז מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, על הקמת החליפות האיסלאמית. גורלו של אל-בגדדי עדיין אינו ברור לאור הדיווחים כי הוא נהרג בתקיפה אווירית בסוריה בסוף חודש מאי. למרות הדיווחים, וטענות מפי גורמים שונים כי הוא אכן מת, לא התקבל שום דיווח רשמי על כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מוסול, העיר שנחרבה במלחמה
צילום: AFP
מומלצים