שתף קטע נבחר

חרם האמנים נגד ישראל מגיע לניו יורק

למעלה מ-60 אמנים פרסמו בשבוע שעבר מכתב שקורא ללינקולן סנטר לבטל הופעות של מחזה ישראלי בהפקת תיאטראות מישראל, בטענה שאלו תומכים בכיבוש אלים ומנסים דרך אמנות להסית את תשומת הלב מעשרות שנות אלימות וכיבוש אכזרי

במכתב שפורסם בשבוע שעבר למעלה מ-60 אמנים וקראו ללינקולן סנטר המפורסם של ניו יורק לבטל את המופעים המתוכננים של מחזה שהופק בשיתוף ממשלת ישראל וחברות הפקה ישראליות אשר הם מגדירים 'שנויות במחלוקת', מאחר ולטענתם הן שותפות לכיבוש וההשתלטות הבלתי חוקית על הגדה המערבית.

 

המחזה המדובר מבוסס על ספרו המפורסם של הסופר הישראלי דויד גרוסמן, 'אישה בורחת מבשורה', שאמור היה לעלות בהמשך חודש יולי במסגרת פסטיבל הלינקולן סנטר.

 

"למתג את ישראל דרך אמנות בנסיון להסיט את תשומת הלב". מחבר הסיפור, הסופר דויד גרוסמן  (צילום: GETTY IMAGES) (צילום: GETTY IMAGES)
"למתג את ישראל דרך אמנות בנסיון להסיט את תשומת הלב". מחבר הסיפור, הסופר דויד גרוסמן (צילום: GETTY IMAGES)

 

הסיפור ידוע בתור סיפור אנטי מלחמתי, עם לא מעט איזכורים שמתנגדים לרבים מההיבטים במציאות הישראלית שהמכתב מציין. לכן, מציינים האמנים שאין בכוונתם למחות נגד אמנים ואמנות, לא נגד לאום או תכנים. הטענה שלהם היא נגד ההפקה שבראשה תיאטרון הבימה, תיאטרון הקאמרי, ותמיכת משרד התרבות הישראלי. "זה מטריד מאוד שדווקא הלינקולן סנטר, אחד ממוסדות התרבות המובילים בעולם", כתבו, "מסייע לממשלה הישראלית לממש את הנסיון שלה למתג את ישראל דרך אמנות ותרבות בניסיון להסיט את תשומת הלב מעשרות שנות התנחלות אלימות, כיבוש צבאי אכזרי, והכחשה של הזכויות הבסיסיות של העם הפלסטיני", טענו. "אנחנו קוראים ללינקולן סנטר להימנע משיתוף הפעולה עם המיתוג השגוי של ישראל וביטול ההופעות של הבימה והקאמרי", כתבו.

במכתב מסבירים את הסלידה מהתיאטראות הישראלים בכך שבחרו להופיע באופן קבוע באיזורים שנכבשו בגדה המערבית כמו קריית ארבע, וזאת הם מציינים, למרות הניסיונות של רבים מאמני ישראל להימנע מהופעות באיזור.

 

רבים בתקשורת המקומית מיהרו להשוות את המקרה לביטול אחד ממופעי שייקספיר בפארק בחודש שעבר בניו יורק, כשבהצגה 'יוליוס קיסר', הציגו את טראמפ באופן מבזה. היו גם שטענו שמרגע שהמושל של ניו יורק אנדרו קאומו חתם על הצו המנהלתי נגד תנועת החרם של BDS בשנה שעברה הוא למעשה פתח את האפשרות הזו לכל הצדדים.

 

שרת התרבות מירי רגב. "סיוע לממשלת ישראל" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שרת התרבות מירי רגב. "סיוע לממשלת ישראל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

החתומים מציינים את הקפאת התמיכה של משרד התרבות הישראלי בתיאטרון הערבי בחיפה, ואת אותו ניסיון של אמנים הישראלים להחרים את העיר אריאל לפני שבע שנים. מכך, לטענתם, ניתן להבין שמדובר במוסדות שמופיעים במקומות כאלו ולכן מעודדים ומחזקים את דיכוי העם הפלסטיני. המכתב פורסם על ידי ארגון 'עדאלה ניו יורק', ובין החתומים עליו אחד מהאמנים הפעילים ביותר נגד ישראל, רוג'ר ווטרס, איתו גם הבמאי קווין לואץ', השחקנית גרטה גרווינג, זוכת פרס הפוליצר אנני בייקר ועוד. בין הארגונים החתומים תמצאו גם את Jewish Voices for Peace ואת Palestinian Circus School.

 

מהלינקולן סנטר הודיעו שאינם מתכוונים לבטל את ההופעות שנקבעו מראש."לינקולן סנטר מקבל בקשות מפעם לפעם", פרסמו בתגובה. "אנחנו מקבלים מכתבים ובקשות משלל ארגונים שמביעים התנגדות כזו או אחרת למופעים שאנחנו מביאים או לעבודות עצמן. כארגון לתרבות וחינוך", סיכמו, "אנחנו מחויבים להציג מבחר רחב של קולות אמנותיים ומאמינים שהאמנות שאנחנו בוחרים להציג לעמוד בזכות עצמה".

 

רוג'ר ווטרס. בין החתומים על המכתב ()
רוג'ר ווטרס. בין החתומים על המכתב

 

ההצגה זכתה להצלחה גדולה בישראל עם ארבעה פרסי התיאטרון הישראלי, וחברי ההפקה והשחקנים אמורים להגיע עם משלחת מטעם תיאטרון הבימה ותיאטרון הקאמרי, ועימם גם שרת התרבות והספורט מירי רגב. ההצגה מתוכננת לעלות ארבע פעמים בין 24 ל–27 ביולי בתיאטרון ג'ראלד לינץ' בעיר ניו יורק.

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GETTY IMAGES
דויד גרוסמן.
צילום: GETTY IMAGES
מומלצים