שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כל מה שחששתם לדעת על מלך הלילה והמהלכים הלבנים

  הצפייה המחרידה לקראת בואם של המהלכים הלבנים מלווה את צופי "משחקי הכס" כבר מהפרק הראשון - ועכשיו, עם עלייתה של העונה השביעית, זה סוף סוף קורה. רגע לפני שהם שוטפים את ווסטרוז עם צבא המתים שלהם, קבלו סקירה זריזה של כמה אלפי שנות היסטוריה (בדיונית)

   

  החורף הגיע. שמענו עליו עוד מהעונה הראשונה של "משחקי הכס", ומאז (בעולם האמיתי לפחות) הרבה חורפים באו והלכו - אבל עכשיו הוא כבר ממש בפתח הדלת. והכוונה היא לא רק למזג האוויר בווסטרוז: המהלכים הלבנים הם החורף הארוך האמיתי, הלילה האפל ומלא האימה, המפלצת מתחת למיטה. והם מגיעים - בעונה החדשה.

   

  אי שם ב-2011 נפתחה "משחקי הכס" בסצנה קפואה במיוחד: שלושה מחברי משמר הלילה יצאו צפונה מהחומה לרדוף את הפראים. ביער מושלג הם מצאו ערימת גופות שחוטות באכזריות, ובמהרה גילו שמי שעומד מאחורי השחיטה הזו היא דמות גבוהה בעלת עיני קרח כחולות וחרב קפואה. כך הכרנו לראשונה את האויבים המפחידים ביותר בעולם של סדרת הפנטזיה - המהלכים הלבנים שמעבר לחומה, שלפי כל הסימנים עומדים לקבל תפקיד ראשי ומכריע בעונות האחרונות של הסדרה.

   

  "משחקי הכס" מבוססת על ספריו של ג'ורג' מרטין "שיר של אש ושל קרח", אבל את המקור של המהלכים (הקרויים "האחרים" בספרים) למדנו מהסדרה שכבר הספיקה לעקוף אותם בעלילה. לפי מה שסופר בעונה השישית, הילדים (כלומר אותם ילדי יער שחברו לבראן סטארק ולעורב בעל שלוש העיניים, למקרה ששכחתם) יצרו אותם ככלי נשק במלחמה שלהם מול בני האדם הראשונים שהגיעו לווסטרוז. הם נעצו בלבם של בני אדם רסיס זכוכית דרקון וכך הפכו אותם ליצורים הקפואים והחזקים שמאיימים להקפיא את העולם. הילדים למעשה הקימו להם צבא נגד האנשים שכרתו את עציהם הקדושים - אבל נראה שבשלב כלשהו המהלכים מרדו בהם והחלו להילחם גם בהם וגם בבני האדם.

   

  המהלכים הגיעו לכבוש את ממלכות האדם במהלך "הלילה הארוך", חורף שנמשך שנים על גבי שנים. הם רכבו על סוסים מתים ופיקדו על צבאות של עכבישי ענק, הרגו את האויבים שלהם והחיו אותם לאחר מכן כדי להפוך לחיילים-זומבים בגדודים האינסופיים שלהם. הם כבשו ממלכה אחר ממלכה ואיימו לבלוע את כל ממלכות האדם. מול האפלה שאפפה את העולם, היה נחוץ אור. כאן מגיע התפקיד של מי שנחשב לנציג אל האור.

   

  מלך הלילה ברגע בלתי נשכח (באדיבות yes ו-HBO) (באדיבות yes ו-HBO)
  מלך הלילה ברגע בלתי נשכח(באדיבות yes ו-HBO)
   

  בני האדם חברו לילדים ולענקים במלחמה מול המהלכים, ומי שהוביל אותם בקרב היה דמות הקרויה אזור אהאי, או בכינויו הרומנטי יותר - "הנסיך שהובטח". הכוהנת מליסנדרה סיפרה שנלחם בעזרת החרב "בוא אור" ("Lightbringer"), וסביב החרב הזו יש סיפור בפני עצמו. הנסיך שלנו עבד עליה חודש שלם ואז העביר אותה במים, אך היא נשברה. לאחר מכן עבד שוב על החרב במשך 50 יום והפעם ביקש לחשל אותה באמצעות דם לבו של אריה - הוא לכד אריה ונעץ בו את החרב, אך זו כשלה גם הפעם. בפעם השלישית עבד על החרב במשך 100 יום, וכשסיים קרא לאשתו ונעץ את החרב בלבה כדי לחשל אותה בדמה. הפעם החרב הייתה מי ששרדה. סיפור נחמד, לא? לא.

   

  אזור אהאי והחרב שלו הובילו את הצבא לניצחון, והמהלכים הלבנים נהדפו צפונה. לאחר מכן נבנתה החומה כדי לשמור על ממלכות האדם מפני שובם, ומשמר הלילה הוקם כדי להגן עליה. הפראים הם כנראה בני האדם חסרי המזל שנותרו בצד הלא נכון של החומה.

   

  כך נוצרו המהלכים הלבנים

   

  8,000 שנה לאחר מכן החל המרד של רוברט באראת'יאון שהתניע את העלילה של "משחקי הכס" כפי שאנחנו מכירים אותה. את המהלכים פגשנו כאמור כבר בפרק הראשון, אבל עבור רוב תושבי ווסטרוז מדובר באגדה. הפראים כמובן מכירים בקיומם כי הם נמלטו מהם, וחברי המשמר פגשו אותם פנים מול פנים מצפון לחומה. ג'ון סנואו מודע לכוחם האדיר לאחר שפגש אותם בקרב בהארדהום בעונה החמישית, וראה איך השליט שלהם מחיה מחדש את כל מי שקטל. הטריילרים של העונה השביעית, שתעלה ב-17 ביולי ב-yes, ב-HOT ובסלקום טיוי, מבשרים שעכשיו הם מגיעים - וקר שם בחוץ.

   

  הנבואה של מליסנדרה סיפרה כי אותו אזור אהאי ייוולד מחדש כדי ללחום במהלכים בשליחותו של אל האור רהלור. אבל מי הוא אותו נסיך? שאלת מיליון הדולר. במשך עונות ארוכות חשבה הכוהנת האדומה שסטאניס הוא הנסיך המובטח, אלא שכרגע נראה שהוא קצת, ובכן, מת. זה לא עצר בעבר את ג'ון סנואו, אבל בינתיים אין שום סימן לכך שסטאניס הוא מי שיושיע את שבע הממלכות מהלילה האפל. התאוריות גורסות שמדובר בג'ון או בדאינריז, מועמדים לא רעים לנצח את האפלה. ובואו לא נשכח שאי שם עדיין קיים גם בראן סטארק, שכבר יודע על כל ההיסטוריה שהובילה לעליית כחולי העיניים ומודע לצורך הדחוף להשמיד אותם.

   

  המהלכים הלבנים הם גבוהים, חזקים, חיוורים כמו שרומז השם שלהם ובעלי עיניים כחולות - שהפכו יותר מכל לסימן ההיכר שלהם. הם נוצרו כאמור באמצעות השחתה של בני אדם ומתרבים כנראה באמצעות הפיכת תינוקות של בני אדם לשכמותם - ראינו בעונה הרביעית איך השליט שלהם הופך את התינוק של קראסטר (האבא החביב של גילי שנהג לשכב עם הבנות שלו) ללבקן כחול עיניים באמצעות נגיעה קלה בפנים שלו. הם יצורים ליליים שנוהגים לנוע ולצוד בשעות הלילה, או כך לפחות סיפרה אושה - הפראית שהגיעה לווינטרפל וסייעה לבראן וריקון סטארק.

   

  התינוק הופך לאחד מהם

   

  המהלכים הם בעלי כוחות מיוחדים - מלבד היותם חזקים באופן אגדי, הם גם יכולים להקפיא כל מה שבא במגע עמם. הטמפרטורה צונחת בסביבה שלהם, כך שהקור תמיד מבשר על בואם. ומעבר לכל הטוב הזה - הם גם כמעט לא פגיעים. כמעט, כי יש להם קריפטונייט ותיכף נגיע אליו.

   

  הכוח הגדול ביותר של המהלכים הוא היכולת שלהם להחיות את המתים ולצרף אותם לצבא שלהם. החיילים-זומבים שלהם ("Wights") מהווים את מרבית הכוחות שלהם, אבל צריך להבדיל ביניהם - מדובר בזומבים ולא במהלכים לבנים. הם סתם בשר תותחים מבחינת האדונים שלהם, ואין להם הכוחות המיוחדים שלהם. והם הנבלות שהרגו את הודור, השם יקום דמו.

   

  כלי הנשק הרגילים לא משפיעים על המהלכים כלל ונראה שהם גם חסינים לאש, אבל יש שתי דרכים לקטול אותם בכל זאת - פלדה ולריאנית (שממנה עשויה למשל החרב של ג'ון סנואו) וזכוכית דרקון. בדיוק אותה זכוכית ששימשה ליצור אותם. ג'ון כבר הבין את השיטות הללו כשנלחם בהם בהארדהום ולאחר שסם טארלי הצליח להכניע אחד מהם באמצעות זכוכית. אולי גם אש דרקון תהיה יעילה נגדם, תמיד אפשר לקוות.

   

  השליט של המהלכים הלבנים נקרא "מלך הלילה" (The Night King), ועל פי הסדרה מדובר באדם הראשון שהפך למהלך אחרי שננעצה בו זכוכית דרקון. גילמו אותו עד כה השחקנים ריצרד ברייק (עונות 5-4) וולדימיר פודריק (עונה 6). 

   

  את מלך הלילה פגשנו לראשונה בעונה הרביעית, אז הפך תינוק למהלך במגע יד, אבל כולנו זוכרים אותו בזכות הסצנה המדהימה בעונה החמישית - שבה הגיע לכפר הפראים הארדהום, ואנשיו תקפו את ג'ון סנואו והפראים גם יחד. בסופה של הסצנה החזיר את כל מי שהרג לחיים בקלילות ונעץ מבט של Who's the daddy. קלאסי.

   

  תחילת הדרך (צילום: HBO) (צילום: HBO)
  תחילת הדרך(צילום: HBO)
   

  הכוחות שלו מאפשרים לו גם לראות את בראן סטארק בחזיונותיו, וכך הצליח לגעת בו ולהגיע אליו ואל חבריו בעונה השישית. למרות כל היכולות הפלאיות הללו, לא זכינו לראות אותו נלחם ממש בקרב - עד כה הוא בעיקר השקיף על המתרחש, אבל ברור שמדובר בדמות חזקה באופן מפלצתי. נבל העל האמיתי של הסדרה, אפילו יותר מראמזי וג'ופרי.

   

  המפגש בין בראן למלך הלילה בחיזיון שלו (צילום: באדיבות yes) (צילום: באדיבות yes)
  המפגש בין בראן למלך הלילה בחיזיון שלו(צילום: באדיבות yes)

  בספרים מסופר גם על דמות שמכונה בשם דומה - The Night's King, אבל ככל הנראה לא מדובר באותה דמות. על אותו מלך סופר ב"שיר של אש ושל קרח" כי היה מפקד משמר הלילה ה-13, שלפי האגדה התאהב באישה "בעלת עור חיוור ועיניים כחולות" (בסדרה לא נתקלנו עד כה במהלכות נשים כלל, אגב). הוא הביא אותה עמו לחומה, והפך את משמר הלילה לצבאו הפרטי. ביחד איתה מלך באזור והקריב קורבנות אדם למהלכים הלבנים, עד שלבסוף חברו נגדו אנשי הצפון והפראים והביסו אותו.

   

  המחבר ג'ורג' מרטין נשאל אם שתי הדמויות הן למעשה אותה אחת - והשיב כי הוא לא מאמין שאותו מפקד משמר שרד כל כך הרבה שנים. מצד שני, הוא לא אמר את המילה "לא".

   

  אם לגנוב רגע ציטוט מ"שר הטבעות" - ההיסטוריה הפכה לאגדה, האגדה הפכה מיתוס - ומרבית תושבי ווסטרוז כלל לא מאמינים בקיומם של המהלכים. גם אחרי שמשמר הלילה התריע מפניהם, מנהיגי ווסטרוז היו עסוקים במלחמות פנימיות ולא הקדישו להם תשומת לב. אפילו בווינטרפל, מקום שמרני יחסית שבו דיברו תמיד על החורף, התייחסו אליהם כאגדה מפחידה לילדים. בקרוב יבינו גם בווסטרוז - הם מגיעים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות yes ו-HBO
  החורף האמיתי
  באדיבות yes ו-HBO
  לאתר ההטבות
  מומלצים