שתף קטע נבחר

נגד "הדתה" בבתי הספר, בעד החזרת שכונות ערביות בירושלים. העמדות וההבטחות של אבי גבאי

הראש החדש והמפתיע של העבודה רחוק מהשלטון, אבל יש לו שלל תוכניות אופטימיות בדיור, בחינוך ובבריאות - וגם לתחבורה ציבורית בשבת

מהן עמדותיו של מנהיג העבודה החדש והמפתיע, שהצטרף למפלגה רק לפני כחצי שנה? מדבריו באולפן ynet, מהריאיון ל"ידיעות אחרונות" ומהתוכניות שפרסם, אפשר להבין חלק מה"אני מאמין" של אבי גבאי, האיש שכלל לא נבחר לכנסת, כיהן שנה כשר בממשלת נתניהו - ורוצה להוביל את העבודה בחזרה לשלטון.

 

 

"בשום פנים ובשום אופן לא ניכנס לממשלת נתניהו", הצהיר גבאי. "מפלגת העבודה בראשותי תהיה האלטרנטיבה. תזכרי שעזבתי ממשלה בראשותו. אני יודע מי זה נתניהו. אני יודע מה מדריך אותו ולאן הוא מוביל".

 

גבאי הסכים עם יריבו עמיר פרץ שבמסגרת הסכם עם הפלסטינים יש להעביר לידיהם את השכונות הערביות במזרח ירושלים. "הפתרון הטריטוריאלי ביסודו ברור לרוב הישראלים: שתי מדינות לשני עמים, תוך שמירה על גושי ההתיישבות הגדולים בריבונות ישראל, חילופי שטחים ויצירת מדינה פלסטינית מפורזת על שטחיהם בגדה ובעזה", נכתב בתוכניתו המדינית, ובחלק אחר של תוכניותיו הבטיח "לסתום את כל צינורות התקצוב המתוחכמים והלא שקופים שנועדו להעברת תקציבים ליהודה ושומרון".

 

לשאלה בעימות באולפן ynet על אפשרות חבירה לרשימה המשותפת, השיב: "אשמח מאוד שנגיע למצב שהחברה הערבית חלק מהשלטון בישראל. עם הרשימה המשותפת, כפי שהיא עם המרכיבים האיסלאמיים והמרכיבים של בל"ד, אי אפשר להקים ממשלה".

 

בעימות חלק על פרץ וטען שאין לנהל מו"מ עם חמאס, "ארגון שכל מה שהוא רוצה זה להשמיד אותנו. על דבר אחד אפשר לנהל איתם מו"מ, זה על חילופי שבויים".

 

לצמצם ייבוא חקלאי

בנושא הדיור ציין גבאי שהוא "מאמין בשני דברים מרכזיים - בנייה תקציבית, ובתוכנית שלי אני מדבר על 300 אלף יחידות דיור בחמש שנים, והדבר השני זה טיפול אמיתי, אבל אמיתי, בחסמים הבירוקרטיים שמונעים את הגדלת ההיצע בישראל, ובזה מטפלים בקטנה".

 (צילום: איתן אלחדז/TPS) (צילום: איתן אלחדז/TPS)
(צילום: איתן אלחדז/TPS)

גבאי מצביע עם אימו, אתמול בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גבאי מצביע עם אימו, אתמול בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

בחינוך גבאי מבטיח לעצור את תופעת מורי הקבלן, להחיל תקצוב דיפרנציאלי כדי לצמצם אי-שוויון, להסיט משאבים כדי להרחיב את שעות ההוראה ולעצור את "פעולות ההדתה של העמותות בבתי הספר". עוד הוא מתכנן להעביר את המסגרות לגיל הרך לאחריות המדינה (בדומה למודל גני 4-3).

 

כדי לקדם את הרפואה הציבורית הוא שואף בין היתר "לייצר הפרדה מוחלטת בין המערכת הציבורית לפרטית", כך לפי תוכניתו, לצמצם את הביטוחים הסמי-פרטיים ולהחיל את רפורמת הסיעוד המתעכבת.

 

ההבטחות ממשיכות עם ביטול קליטת עובדי קבלן במגזר הציבורי, השקעה של 100 מיליארד שקל בעשור בתחבורה ציבורית, הצמדת שכר הלוחמים לשכר המינימום (חלקו יינתן כמענק מצטבר לדירה או לימודים), תוכנית לביטול התור לדיור הציבורי, השוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום, הגדלה משמעותית של קצבאות זקנה למקבלי הבטחת הכנסה והוצאת מונופול הכשרות מידי הרבנות.

 

בתחום הכלכלי, לפי תוכניתו השאפתנית, מבקש גבאי לשים דגש על מסים ישירים ובין היתר "להחליף את הפחתת מס החברות בתמריצים חכמים ממוקדי עסקים קטנים ובינוניים". בין הצעדים הוא מונה פטור ממס חברות, אגרות וארנונה בשנתיים הראשונות לחיי עסק קטן.

 

לחקלאים גבאי מבטיח סיוע וגם "לצמצם את הייבוא ולמקד אותו בענפים שבהם יש לאורך זמן פערי מחירים לא סבירים". לקיבוצים והמושבים יוענקו לפי תוכניתו "זכויות חכירה לטווח ארוך באדמות החקלאיות".

 

"לא אוותר על תחבורה ציבורית בשבת"

במערכת השלטונית הוא מצהיר על "ביטול המינויים הפוליטיים בכלל המשרות הבכירות", ובממשלה עתידית הוא רוצה לפחות חמישה שרים "מקצועיים". סעיף נוסף בתוכנית של גבאי נוגע לשחיתות הציבורית, ובו הוא מבטיח להחמיר ענישה, להגדיל משאבים לחקירות ולהגדיר מחדש ובהרחבה את עבירת "הפרת אמונים".

 

כשנשאל לגבי "מתווה הכותל" להקצאת רחבה רשמית לתפילה משותפת, גבאי הזכיר ש"כשר הצבעתי בעד המתווה. כשאבחר לראשות הממשלה, מיד איישם את מתווה הכותל כפי שהוצע. אין סתירה בין הדת היהודית, שחשובה לי, לבין עמידה ביחד עם אשתך ליד הכותל. אין סיבה לאסור ואין סיבה לאפשר לפרשנות דתית מחמירה להשתלט על חיינו. הם סתם מחמירים".

 

באשר לגיור, גבאי מבקש "לאפשר לרבני ערים לגייר ולהכיר בגיורים של קונסרבטיבים וגם של רפורמים. אם מישהו מזדהה עם העם היהודי ורוצה להצטרף אליו, למה לא?". 

 

- אתה מודע לכך שבאמירה הזאת אין סיכוי לברית עם החרדים?

"גם החרדים צריכים להבין שחלק מהעוצמה הביטחונית שלנו נובעת מהתמיכה של יהדות ארצות הברית, ואסור לתת להם גט כריתות. החרדים ילכו איתנו אם לא תהיה להם ברירת קואליציה אחרת, כך שאני לא מודאג. וגם כדאי שידעו מראש שבכל מו"מ עתידי לא אוותר על תחבורה ציבורית בשבת. זו עוולה ציבורית שחייבים לתקן".


פורסם לראשונה 10/07/2017 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים