שתף קטע נבחר

התיקים נגד קורב נסגרו, אבל הפרקליט הבכיר בדרך החוצה

חודשיים אחרי שנקבע כי לא נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין פלילי את עו"ד אורי קורב שנחשד בביצוע עבירות מין, הודיע היועמ"ש גם על גניזת התיק המשמעתי נגדו. עם זאת, גורמים משפטיים בכירים סבורים כי לנוכח התנהלותו של קורב בפרשה הוא לא יוכל לחזור לתפקידו בפרקליטות המדינה

 

 

עו"ד קורב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עו"ד קורב(צילום: גיל יוחנן)

התיק הפלילי והמשמעתי נסגרו, אבל העורך דין הבכיר בדרך החוצה מפרקליטות המדינה: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (יום ג') כי החליט לגנוז את תיק החקירה המשמעתית בעניינו של עו"ד אורי קורב. החלטה זו מצטרפת להודעה של מנדלבליט מלפני חודשיים, שבה נמסר כי לא נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין פלילי את הפרקליט הבכיר שנחקר בחשד לביצוע עבירות מין בפרקליטה שעבדה עמו בעבר.

 

עם זאת, גורמים משפטיים בכירים סבורים שלנוכח העובדה שקורב לא שיתף פעולה עם חוקריו בנציבות שירות המדינה ולא התנהג כפי שמצופה מפרקליט ברמתו - הוא לא יוכל לחזור לתפקידו. אולם גורמים אף ציינו כי במערכת המשפטית מצפים שהוא יפרוש לאלתר מהשירות הציבורי.

 

ביוני בשנה שעברה קיבל היועץ המשפטי דיווח שלפיו פרקליטה מסרה לממונה על השוויון המגדרי ויועצת המנהלת לקידום נשים במשרד המשפטים כי הגיע אליה מידע על עבירות מין של עורך הדין מפרקליטות מחוז ירושלים.

 

עם קבלת הדיווח הנחה היועץ המשפטי לממשלה את ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל לבדוק את הטענות נגד קורב. צוות חקירה מיוחד גבה עדות ממוסרת המידע וכן גבה עדויות מגורמים רלוונטיים נוספים, וביקש מהפרקליטה למסור עדות ביחס למידע שהתקבל. הפרקליטה סירבה למסור עדות בנושא.

 

חוקרי המשטרה ערכו מספר פניות נוספות לפרקליטה כדי לשכנעה לשנות עמדתה כך שתמסור עדות, אך ללא הצלחה. הפרקליטה הבהירה לחוקרי המשטרה במפגשים ובשיחות שקיימה עמם, באופן נחרץ, כי אין ברצונה למסור עדות בנושא זה.

 

באוגוסט 2016 קבע ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה כי נוכח סירובה הנחרץ של הפרקליטה לשתף פעולה עם החוקרים, אין למשטרה יכולת מעשית לבצע פעולות נוספות שיוכלו לקדם את חקר האמת. הפרקליטה הבכירה מהפרקליטות הצבאית הסכימה עם עמדתו של ראש אגף החקירות.

 

בעקבות קבלת מידע חדש, הנחה היועץ המשפטי לממשלה לחדש את הבדיקה בדצמבר 2016. במסגרת חידוש הבדיקה נגבו עדויות ממוסרי המידע, מגורמים נוספים ששמם הוזכר במידע כמי שיש להם מידע קשור, ומגורמים אחרים רלוונטיים לבירור הטענות. כמו כן נערכו ניסיונות נוספים לשכנע את הפרקליטה למסור עדות. קורב יצא אז לחופשה, והוא עדיין מצוי בה.

היועמ"ש מנדלבליט. גנז את התיק המשמעתי (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
היועמ"ש מנדלבליט. גנז את התיק המשמעתי(צילום: יריב כץ)

בבדיקה עלה כי כמה גורמים מסרו בעדותם כי הגיע אליהם מידע שלפיו בפרקליטה בוצעו עבירות מין על ידי קורב וכי קורב הטריד מילולית עובדות אחרות. מרבית העובדות שתוארו בעדויות אותרו, וחוקרי המשטרה הגיעו אליהן. כולן - פרט לפרקליטה - שללו את הטענה כי בוצעה כלפיהן עבירה או שחשו מוטרדות מאמירות שהשמיע. הפרקליטה הבהירה שוב כי אין ברצונה למסור עדות בנושא.  

 

לאחר פרסום דבר הבדיקה הגיעה למשטרה תלונה מאישה אחרת שהתייחסה לאירועים שהתרחשו לטענתה לפני עשרות שנים. במשרד היועץ המשפטי לממשלה ציינו בהקשר זה כי "המעשים המתוארים בגרסתה של מתלוננת זו, מבלי שנזקקנו לשאלת מהימנות גרסתה, התיישנו, כך שאינם בני אכיפה פלילית ולפיכך לא נפתחה בגינם חקירה פלילית".

 

עוד נמסר כי "נוכח סירובה של הפרקליטה למסור עדות בעניין, ונוכח המידע שנאסף כמפורט לעיל ביקש היועץ המשפטי לממשלה כי גם גורם בכיר במשרד המשפטים ייפגש עם הפרקליטה וינסה לשכנעה למסור עדות רשמית, בין אם לחוקרי המשטרה ובין בדרך אחרת. גם ניסיון זה העלה חרס".

 

בהמשך נדרש לנושא ראש אגף חקירות המשמעת בנציבות שירות המדינה. הוא זימן את קורב לחקירה, אולם  בחקירתו קורב הכחיש כי עבר עבירה כלשהי לגביה נחקר, אך סירב למעשה להשיב לשאלות עובדתיות העוסקות בעבירות המין שעל פי הטענה ביצע בפרקליטה. לגבי טענות שנגעו לעובדות אחרות בפרקליטות, הוא הכחיש אותן כליל.

 

במשרד היועץ המשפטי לממשלה ציינו כי "בנסיבות אלה, סברו חוקרי המשמעת בנציבות שירות המדינה גם הם שאין בנמצא פעולות חקירה נוספות שניתן לבצע כדי לקדם את חקר האמת, ואזי המליץ ראש אגף חקירות המשמעת בנציבות שירות המדינה לגנוז את תיק החקירה. התובעת הבכירה מהפרקליטות הצבאית המלווה את החקירה הסכימה עם המלצה זו. גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הסכימו לכך.

 

"לאחר בחינת ממצאי החקירה וחוות הדעת שהונחו, ובפרט נוכח התרשמותם הישירה של חוקרי המשטרה וראש אגף חקירות המשמעת בנציבות שירות המדינה מסירובה הנחרץ של הפרקליטה למסור עדות וממילא לשתף פעולה בהליך שיפוטי ככל שיתקיים, הגיע היועץ המשפטי לממשלה לכלל מסקנה כי יש לגנוז את תיק החקירה המשמעתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים