שתף קטע נבחר

ידעו ושתקו: גילויים חדשים בפרשת המורה הפדופיל שאול שמאי

תכתובות מייל שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" חושפות את עומק המחדל שאפשר את העסקתו של שמאי בבית ספר יסודי לאחר שהורשע בעבירות מין. במשרד החינוך ידעו על עברו של המורה וחסמו אותו במערכת ההעסקה והשכר - אך לא עשו דבר כשגילו שהוא עדיין מלמד

 

 

נחסם במערכת - ובכל זאת הועסק. שמאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נחסם במערכת - ובכל זאת הועסק. שמאי(צילום: מוטי קמחי)

עוד לא יבשה הדיו על כתב האישום החמור שהוגש נגד המורה שאול שמאי, שהואשם בביצוע מעשים מגונים בתלמידותיו, וכעת מתברר גודל המחדל שבו מעורבים גם אנשי משרד החינוך. ממסמכים שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" עולה כי כבר בשנת 2015 נחסם שאול שמאי במערכת של משרד החינוך, ככל הנראה בגלל התלונה שהוגשה נגדו על מעשים מגונים בקטינה. על פי המסמכים, ביקשה מנהלת בית הספר להעסיק את שמאי, ואולם במחוז תל־אביב של משרד החינוך טוענים שנאמר לה שהוא חסום - ולמרות זאת הוא התקבל לעבודה בבית הספר כמורה מן המניין. בפברואר השנה, לפני שהספיק שמאי לבצע חלק מהמעשים המגונים בתלמידותיו, ערכו במשרד החינוך בדיקה וגילו שהוא מלמד אף על פי שהוא חסום במערכת, אך לא נעשה דבר.

 


באפריל, חודש לפני שנחשפה הפרשה, כבר גילו באגף הביטחון במשרד החינוך כי לשמאי יש הרשעה בעבירות מין - ועדיין המידע לא הועבר הלאה, והעבריין המורשע היה חופשי להמשיך ללמד. ביוני הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד שמאי (48) מראשון לציון בגין ריבוי עבירות של מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס, עבירות של מעשה מגונה בפומבי בפני קטין והדחה בחקירה. הוא ביצע את המעשים בחמש מתלוננות. בנוסף הוגש נגדו כתב אישום לבית־משפט השלום בתל אביב בגין איסור עיסוק במוסד לאחר הרשעה בעבירת מין.

 

 

שמאי שימש מורה מחליף זמני בבית הספר ונעצר לאחר שאחת התלמידות סיפרה לאמה כי פגע בה. האם התלוננה על כך בפני המנהלת, וזו עירבה גורמים במשרד החינוך ואת המשטרה. עבודתו של המורה הופסקה, והוא נעצר. במקביל התברר כי רק חודש קודם לכן הורשע המורה במסגרת הסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בנערה במהלך שיעורים פרטיים במתמטיקה בביתה. מאוחר יותר נחשף ב-ynet כי המשטרה הנפיקה לשמאי תעודת יושר אף שהואשם לפני כן בעבירות מין: כתב האישום בפרשה זו הוגש נגדו כבר בפברואר 2016, אולם מאחר שההליך עדיין התנהל, בינואר 2017 הצליח המורה להוציא תעודת יושר שאפשרה את קבלתו לבית־הספר בתל־אביב.

 

אלא ששרשרת המחדלים רק הולכת ומתארכת: תכתובות פנימיות בתוך משרד החינוך מגלות תמונה חמורה. במייל שנשלח מאגף הביטחון של המשרד לאגף כוח אדם עם חשיפת הפרשה התבקשו אנשי האגף לבדוק האם שמאי עבר ונבדק במערכות של משרד החינוך. באותו מייל נכתב על ידי קצין הביטחון כי "הנ"ל חסום בכל המערכות של המשרד (כולל מערכת השכר). סוגיית העסקתו כממלא מקום על ידי בית הספר למרות ההנחיה של כוח אדם מחוז תל אביב שלא להעסיקו מחייבת בדיקה אל מול מנהלת בית הספר". התשובה שהתקבלה למחרת ממנהלת בכירה במחלקת כוח אדם במשרד החינוך מגלה עד כמה עמוק הכשל: במייל שלה נכתב כי שמאי "נחסם על ידי אגף המשמעת וטוהר המידות בתאריך 15 במאי 2015" - כלומר שבמשך שנתיים ידעו במערכת החינוך על עברו הבעייתי של שמאי ועל עבירות המין שביצע.

"ילדות חסרות ישע נפלו טרף לעבריין מין מסוכן". עו"ד אפי נווה (צילום: עידן מילמן) (צילום: עידן מילמן)
"ילדות חסרות ישע נפלו טרף לעבריין מין מסוכן". עו"ד אפי נווה(צילום: עידן מילמן)

בהמשך מוסיפה המנהלת הבכירה כי שמאי "נבדק לאחרונה בתאריך 30 באפריל 2017 ויש לו רישום תלוי ועומד בגין מעשה מגונה בקטין". המשמעות היא שחודש לפני שהפרשה נחשפה, כשהם יודעים על כתב האישום החמור נגד שמאי, אף אחד במשרד החינוך לא הפסיק את עבודתו. עוד נכתב כי "מנהלת תחום כוח אדם בהוראת מחוז תל אביב העבירה לי את הפרטים שלו בפברואר 2017 מאחר שהיה חסום במערכת. שאלתי האם פנה אליה להשתבץ והיא ציינה כי לא אישרה למנהלת בית־הספר לשבץ אותו במילוי מקום".

 

במערכת החינוך גילו כבר בפברואר כי שמאי ככל הנראה מלמד באחד מבתי הספר במחוז תל אביב, שם לטענתם אסרו על המנהלת להעסיקו - אך למרות זאת הוא עבד במקום. יש לציין כי המנהלת לא הייתה יכולה לדעת שסיבת החסימה במערכת היא עבירות מין. בהליך הבדיקה והחסימה במערכות משרד החינוך מעורבים שני אגפים במשרד: אגף ביטחון ומתקנים ואגף כוח אדם בהוראה. אם יש מניעה לגבי מורה, המידע אמור לעבור למחוז שמטפל בו מול בית הספר. המחוז ומנהלת בית הספר אחראים לכך שהחסימה לא תישאר רק במערכות המשרד אלא תיושם בשטח.

 

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נווה ממשרד אטיאס נווה כהן, שמייצג את הורי הבנות, אמר בתגובה כי הממצאים מלמדים שמדובר "בהסתרה, הטעיה ופעולה בניגוד מוחלט לכללים והנהלים". לדבריו, "אם אכן יתברר שאלה העובדות, הרי שמדובר בהתנהלות חמורה ביותר ובלתי נתפסת ממש, תוך הסתרה וטיוח של העובדות העומדות בניגוד מוחלט לגרסת משרד החינוך והמנהלת. לא ניתן להשלים עם מצב שבו ילדות תמימות וחסרות ישע נפלו טרף לעבריין מין מסוכן".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המורה המחליף הועסק לאחר שהציג אישור העסקה תקף ממשטרת ישראל, על פי חוק מניעת העסקת עברייני מין. הנושא מצוי בימים אלה בחקירת משטרת ישראל. נפעל בהתאם לממצאי החקירה".

 

פרקליטה של המנהלת, עו״ד גיל דחוח, מסר כי הפרטים שמוצגים כנגדה אינם נכונים: "מתוקף תפקידה, לא נתנצח מעל דפי העיתון ונמצא את המסגרת המתאימה להציג את העובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שאול שמאי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים