שתף קטע נבחר

ניצחון ליבואן נגד המכס: יקבל החזר מס של כחצי מיליון שקל

חברה לייצור פתרונות אבטחה תבעה את המכס בטענה כי רכיב אלקטרוני המיובא על ידה סווג לצורכי תשלום מס באופן שגוי. בית משפט השלום קיבל את התביעה, המדינה ערערה, אולם המחוזי המליץ לה למשוך את הערעור

המכס חויב להשיב לחברת ריסקו, המייצרת פתרונות אבטחה, סכום של 518.5 אלף שקל בגין מסים ששילמה עבור ייבוא רכיב אלקטרוני המשמש בייצור גלאי תנועה. זאת לאחר שהמדינה משכה ערעור שהגישה על פסק דין קודם בנושא.

 

המחלוקת בין המכס לריסקו נסובה סביב סיווגו של רכיב מיקרוגל אלקטרוני לצורכי תשלום מס. הרכיב משדר וקולט פולסים בתדר מיקרוגל, ומשמש כגלאי תנועה במכשירים שונים כגון חיישן פתיחה אוטומטית של דלתות או גלאי פריצות. בשנת 2009 שינה המכס את סיווג הרכיב, בניגוד לעמדתה של ריסקו.

 

בתביעה שהגישה החברה נגד אגף המכס לבית משפט השלום בתל אביב בשנת 2015 טענה ריסקו כי היא "חלקה על הסיווג החדש, אך שילמה אגב מחאה את המס". בתביעתה דרשה ריסקו לשנות את הסיווג וכן להשיב לה את כספי המסים ששילמה.

 (צילום: מישל דור) (צילום: מישל דור)
(צילום: מישל דור)
 

בית משפט השלום קיבל את תביעת ריסקו, והשופטת כתבה בין היתר: "מעיון בפרוטוקולים של ישיבות ועדת הכספים של הכנסת, במסגרתם נדונה הצעה לתיקון צו תעריף המכס, עולה כי מטרת התיקון היתה הגנה על המפעלים המקומיים המייצרים גלאים בכלל ולשם הגנה על שלושה מפעלים השוכנים בקרית גת, עפולה וקרית מלאכי בפרט, כאשר המפעל בקרית מלאכי אשר הוזכר הינו מפעל התובעת.

 

"עיון בפרוטוקולים הנ"ל מלמד כי המשתתפים אשר נכחו בישיבות ועדת הכספים ביקשו לוודא שוב ושוב כי הטלת המכס על יבוא גלאים לא תוביל לפגיעה ביצרנים המקומיים...

 

"מקובלת עלי טענת התובעת, לפיה בהטילו את המכס על גלאים כוונת המחוקק היתה לתמוך בתובעת וביתר יצרניות הגלאים בישראל ולהגן עליהן מפני יבוא של גלאים זולים מחו"ל, וכי קבלת עמדת הנתבעת, אשר תביא להטלת המכס על יבוא חומרי גלם הדרושים לתובעת לשם ייצור גלאים וייצואם לחו"ל תביא לתוצאה העומדת בסתירה לכוונתו זו של המחוקק".

 

עוד כתבה השופטת: "אני סבורה כי רכיב המיקרוגל הינו רכיב המצוי במוצר הסופי המיוצר על ידי התובעת ואינו מהווה גלאי בפני עצמו. מקובלת עלי טענת התובעת לפיה לו אכן תבקש לייבא את הגלאי המהווה את המוצר הסופי אשר מיוצר על ידה, הרי שתיאלץ לשאת בתשלום מכס בגין כך".

 

בית משפט השלום קיבל את התביעה במלואה וקבע כי המכס ישלם לריסקו 518.5 אלף, אולם המדינה ערערה על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בדיון בערעור שהתקיים בחודש שעבר קבע הרכב השופטים: "מחמת הקשיים שהוצפו במהלך הדיון... הצענו למדינה למשוך את הערעור. ההצעה נתקבלה".

 

ריסקו יוצגה על ידי עו"ד אהוד קרונפלד ועו"ד אליס אברמוביץ ממשרד איתן, מהולל ושדות. רשות המסים יוצגה על ידי עו"ד יונתן בן-דוד מפרקליטות מחוז תל אביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים