שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  אימת הכלבים בבית שמש: "אין סיבה שילדים יפחדו לצאת מהבית"
  תושבים בבית שמש טוענים כי בשנתיים האחרונות סבלו מעשרות תקיפות של להקות כלבים המגיעות למצוא מזון בשכונות הסמוכות לשטחים הפתוחים בעיר וכי כל נסיונות הלכידה עלו בתוהו. "מי שבא להגן על הכלבים מירי, מתיר את הדם שלנו", מספרים תושבים שהותקפו ע"י כלבים. "רמת בית שמש הפכה לשכונת רפאים בלילות. זה כמו הפחד בגל הטרור"

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הכלבים שמטילים אימה על תושבי בית שמש. "אלו כלבי טרף, לא כלבים רגילים. מי שבא להגן על הכלבים מירי, מתיר את הדם שלנו", כך אמרה אתמול (ד')  תושבת רמת בית שמש שביקשה להישאר בעילום שם, להחלטת בג"ץ להקפיא את הירי בכלבים משוטטים עד לתגובת שר החקלאות ועיריית בית שמש.

   

  מבחינתה ומבחינת תושבים אחרים, ההודעה של עיריית בית שמש על ירי בכלבים משוטטים הגיעה שנתיים מאוחר מידי, בהם הם סובלים מהתקפות חוזרות ונשנות. "אנשים פוחדים לצאת מהבית, ילדים סובלים מפוסט טראומה ומרטיבים בלילה. זה זלזול בחיי אדם". 

   

  בית שמש יושבת בעמק האלה הפסטורלי והטבע מקיף הרבה מהשכונות העירוניות. אך בשנתיים האחרונות ההרים הירוקים הפכו למושבם של להקות כלבים, שעם רדת החשיכה יוצאות לחפש אוכל בקרבת בני אדם. הכלבים מגיעים בלהקות והתקיפו עשרות פעמים את התושבים.

   


   

  "אחד הכלבים גרר אותי לאורך הרחוב. חשבתי שאני עומדת למות"

  טובה, בת 20, מספרת על התקיפה שהיא עברה לא מזמן. "צעדתי הביתה חזרה מהעבודה בסביבות חצות ועצרתי ליד ספסל. ראיתי צל, הסתובבתי וראיתי שני כלבים ענקיים. כשהסתובבתי לברוח מהם חיכו לי שלושה כלבים מהצד השני, הם ממש עשו עלי אמבוש", היא משחזרת. "אחד נשך אותי בשוק ונפלתי על הראש שלי ואז הוא גרר אותי לאורך הרחוב. אלו היו כאבים מהגיהנום., חשבתי שאני עומדת למות".

   

  "שמעתי על התקפות כלבים והרחוב היה ריק מאנשים, לא היה מי שיעזור לי. אתה רואה את הכלבים האלו וחושב לעצמך 'איך אני אצא מזה'? זו חוויה מאד מפחידה. ברוך השם, בלי סיבה הם פתאום עזבו אותי וברחו".

   

  טובה נחבלה קשות בפניה וננשכה במספר מקומות בגופה. היא נזקקה לסדרת חיסונים נגד כלבת במשך חודש לאחר התקיפה. "אף אחד לא מדבר על זה, אבל הזריקות לאחר מכן היו כואבות לא פחות מהנשיכות עצמן", היא אומרת. בנוסף, לטענתה, היא סובלת מפוסט-טראומה, שבאה לידי ביטוי בסיוטים בלילה ופחד ללכת לבד ברחוב.

   

   

  טובה מעידה על עצמה כאוהבת בעלי חיים ובמיוחד כלבים. ובצעירותה היא מגלה כי אף עבדה כבייביסיטר לכלבים, אך בעיניה אין מנוס משימוש בירי. "אני מעדיפה לירות בהם מאשר שילד או אישה יותקפו. כלבים יכולים להרוג".

  בנות משפחת ר' הותקפו מספר פעמים. א' היא סטודנטית לתואר ראשון הנוסעת מידי יום ללימודים בירושלים. הפעם הראשונה בה היא הותקפה היתה בשעות הבוקר כשצעדה אל תחנת האוטובוס.

   

  "יצאתי לכיוון התחנה וראיתי שלושה כלבים שנבחו עלי. הם התחילו לרוץ לעברי, אז העפתי את התיק והם התנפלו על התיק. יכולתי לברוח הביתה. רק כשנכנסתי הביתה ראיתי שאני מדממת. זו היתה ממש טראומה. בפעם אחרת שחזרתי מהלימודים בשעות הערב, וראיתי את הלהקה ממתינה בכניסה לשכונה. הם זיהו אותי מרחוק והתחילו לרוץ לעברי. הסתכלתי מסביב וראיתי שאין לי לאן לברוח. עצרתי את הרכב הראשון שראיתי בדרך ונכנסתי אליו בלי להסתכל על הנהג. העדפתי להציל את עצמי ממוות ודאי מאשר הסכנה שבעלייה על רכב שאני לא מכירה".

   

  בנות המשפחה הותקפו. "זה כמו הפחד בגל הטרור"

  לדבריה, מאז מקרי התקיפה היא חשה מאוימת לצעוד ברחוב. "אני מסתכלת כל הזמן מסביב, ימינה שמאלה, מסתכלת שהשטח נקי, רועדת מפחד בזמן שאני מחכה בתחנה לאוטובוס, אני בחורה בת עשרים שצריכה שאבא שלה ייקח אותה ברכב לתחנת האוטובוס".

   

  על פי עדויות התושבים, משכונה נעימה ורגועה, רמת בית שמש הפכה לשכונת רפאים בלילות. הילדים לא משחקים בחוץ בשעות אחר הצהריים, התושבים מפחדים לצאת לריצה או לקיים פעילות ספורטיבית. גם בעלי הכלבים חוששים לצאת עם חיות המחמד שלהם לטיול שגרתי לאחר רדת החשיכה.

   

  "כשאני יוצאת מהבית בחושך אני לוקחת איתי מערוך או אבן ביד", מספרת ד', אם המשפחה שבנותיה הותקפו. "זה כמו הפחד בגל הטרור, אנחנו מסתכלים כל הזמן מאחורי הגב לראות שלא מגיעים כלבים. השכונה כמו תחת התקפה".

   

  התושבים פנו עשרות פעמים לעירייה, למשרד החקלאות, למבקר המדינה ולפוליטיקאים נוספים. רק לאחר שעיריית בית שמש הודיעה על מבצע ירי בכלבים, הגישה מפלגת "צדק לכל" עתירה לבג"ץ כדי למנוע את הירי. רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, פנתה לשר החקלאות באמצעות הפייסבוק של ראש הממשלה בבקשה למנוע את הירי.

   

   

  ס' מרגישה שמי שלא חי בבית שמש לא מבין את עומק הבעיה. "זה זלזול בחיי אדם, הם לא מבינים במה מדובר. זה לא כלבים חמודים שחיים בבתים של אנשים. הם כלבי טרף, הם ענקיים, אני מזמינה כל מי שמוחה נגד שיתארח בשכונה ויבין במה מדובר", היא מדגישה. "זה כמו המערב הפרוע. פשוט עוול נוראי. שרה נתניהו שהיא פסיכולוגית ילדים, אמורה להבין לנפש הילדים שגרים כאן, שסובלים מפוסט טראומה בגלל הכלבים. אין סיבה שילדים יפחדו לצאת מהבית".

   

  רפאל גנטשר, תושב רמת בית שמש שהקים מטה מאבק בתופעה, מספר כי הם ניסו להתמודד עם הכלבים במספר דרכים, אך נכשלו.

   

  "הצבנו כלובים עם בשר בפנים וככה הצלחנו ללכוד כמה כלבים, אבל לא בקצב מספיק מהיר. ניסינו לירות בכלבים עם חצי הרדמה, אבל חומר ההרדמה לא פועל באופן מיידי, והכלבים הספיקו לברוח לפני שלכדנו אותם, ואז הם נרדמים בטבע ומתעוררים אחר כך".

   

  לדבריו, ארגוני בעלי החיים הציעו לטפל בכלבים לאחר שילכדו אותם, אך הבעיה היא קודם כל לתפוס את הכלבים, כך שהם לא מסייעים. "אין כרגע פתרון אחר חוץ מהירי", הוא אומר.

   

  עיריית בית שמש: "ירי הוא האמצעי האחרון"

  לגבי סוגיית הירי, בעירייה ציינו היום כי מדובר בפיתרון רק במקרים בהם ישנה סכנה מוחשית לתושבים. "אנחנו לא יורים בכלבי רחוב, אלא בכלבים שנמצאים בשטחים הפתוחים ליד בית שמש שם הכלבים שוהים במהלך היום. אנחנו מדברים על פתרון קצה, רק לאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות, לכידה, העברה לכלביות, סירוס וטיפול", אומר בראיון לאולפן ynet מתי חוטה, מנכ"ל עיריית בית שמש. "רק לגבי הכלבים שאנחנו לא מצליחים ללכוד ולאחר שנקטנו בכל האמצעים האחרים".

   

  לדבריו, בעירייה מעסיקים מזה כחצי שנה וטרינרית שתפקידה לנסות ללכוד את הכלבים. הגבירו את האכיפה לניקיון כדי למנוע מהכלבים להגיע לשכונות. "אנחנו מוציאים עשרות ומאות אלפי שקלים בניסיון לא להגיע לפתרון הקל. הצבנו מלכודות, השתמשנו בחצי הרדמה. מדובר כאן על מקרה של חוליית כלבים מתוחכמת שתוקפת אנשים. הירי הוא האמצעי האחרון".

   

  ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול התייחס אתמול (ד') לסערת הירי ובסרטון שהוא העלה לפייסבוק הוא התייחס למאמצים שעשתה העירייה למגר את התופעה, כמו הרדמה וכלובים, ותקף את שרה נתניהו. "אני דווקא פונה לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לחזור בה מהאמירות שלה לא מדובר בכלבה קאיה המתורבתת שלה, אלא מדובר פה בכלבי פרא שאני לא מציע להם להתקרב אליהם, ואלה יפי הנפש שמעדיפים את חיי הכלבים על חיי בני אדם מוזמנים לאמץ להם כלבים מתוך המבחר הרב שנמצא שם בבחינת אמץ כלב. מעבר לזה אני קורא לכולם לחזור לשפיות ולהבין שמדובר בחיות מסוכנות וחיי תושבינו קודמים לחיי הכלב".

   

  היום (ה') אמור לדון בג"ץ בעתירתו של עו"ד קובי כשדי מטעם מפלגת "צדק לכל" שהוגשה נגד שר החקלאות וראש עיריית בית שמש. לשני הגופים ניתנו 48 שעות להגיב לבקשה לצו. בעמותת "תנו לחיות" טוענים כי ידונו בקרוב עם נציגי משרד החקלאות במטרה למצוא פתרון ללכידת הכלבים. 


  פורסם לראשונה 12/07/2017 19:59

   

  השתתף בהכנת הידיעה ארז ארליכמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים