שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  חברת החשמל החלה לקזז ממשכורות העובדים השובתים
  דירקטוריון חברת החשמל הורה לקזז שכר לעובדים שגורמים במהלך השביתה נזק לחברה. מדובר בנוהל קיזוז של רשות החברות הממשלתיות אשר דרשה את הפעלתו. הדיון הבא בבג"ץ בנושא זכות השביתה יתקיים ב־20 ביולי
  הנהלת חברת החשמל החלה לקזז את משכורות העובדים השובתים. היקף הקיזוז נמדד ביחס ישיר להיקף העיצומים שנוקט כל עובד.

   

  חשבון החשמל הבא שלכם עלול להיות גבוה במיוחד  

  רשות החברות דורשת מחברת החשמל לקזז את שכרם של השובתים

   

   

  עובדי חברת החשמל מקבלים משכורת בכל 20 בחודש, ולכן כבר בשבוע הבא חלק מהעובדים יזכו לתלוש מדולל או ריק לגמרי, בדיוק ביום הדיון בבג"ץ, 20 ביולי, שאמור לקבוע האם השביתה בחברת החשמל חוקית.

   

  מקור קיזוזי השכר בהוראה שהתקבלה אתמול מרשות החברות הממשלתיות. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר שלחה אתמול מכתב לראשי חברת החשמל ובו היא דורשת לקזז את שכרם של העובדים השובתים. במכתב, שעליו חתום מנכ"ל הרשות אורי יוגב, הוא מזכיר שמדובר בנוהל קבוע שלפיו חברות שמגלות שהעובדים שלהן גורמים נזק לחברה, זכאיות לקזז את החלק היחסי משכרם לפי המפתח הבא: עובד שנעדר ממקום העבודה לא יקבל שכר על אותו יום היעדרות; עובד שנעדר חלקית יקבל שכר חלקי; לכלל העובדים לא יוענקו שעות נוספות או החזרי רכב ואש"ל.

   

  עוד דורש יוגב מדירקטוריון חברת החשמל לקיים ישיבה מיוחדת ולבחון את הדרכים לצמצם את הנזק לחברה. הגבייה שנעצרה על ידי העובדים כבר ב־12 ביוני גורמת לנזק תזרימי של כ־2 מיליארד שקל בחודש. חברת החשמל נטלה שתי הלוואות מבנק הפועלים ומבנק לאומי בסכום כולל של 1.3 מיליארד שקל כדי לצמצם את הנזק הכספי שנגרם לה, אולם עיצומי העובדים אינם נפסקים.

   

  כל המעורבים, הן מצד השובתים והן מצד החברה והממשלה, ממתינים לדיון בבג"ץ שייערך בנושא זכות השביתה ב־20 ביולי. נושא קיזוזי השכר לעובדים ששובתים אינו חדש. המדינה הפעילה אותו כמה פעמים בחברות שונות, לרבות בעקבות שביתות בנמלים.

   

  מנהל רשות החברות אורי יוגב (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
  מנהל רשות החברות אורי יוגב(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

   

  מחברת החשמל נמסר בתגובה ש"הנהלת חברת החשמל הנחתה לפני למעלה משבוע לקזז את שכר העובדים הנוקטים עיצומים, ובהתאם להנחיה זו פועלת חטיבת משאבי אנוש. הנהלת חברת החשמל פועלת בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לנהל את המשבר הנוכחי בצורה המיטבית, תוך אחריות לאומית לאספקת חשמל סדירה".

   

  עיכוב או קיזוז המשכורות בחברת החשמל נידון במשרד אוצר לפני כמה ימים, כאשר ידוע שעלות השכר שחברת החשמל משלמת מדי חודש לכ־12 אלף עובדיה מגיעה לכ־370 מיליון שקל.

   

  דירקטוריון החברה שלח לאחרונה מכתב בהול לשר האוצר משה כחלון ולשר האנרגיה יובל שטייניץ. במכתב מבקש הדירקטוריון סיוע כספי לחברה על מנת שזו תוכל להתמודד עם העיצומים, הכוללים הקפאה של תשלומי החברה לספקים ושל גביית הכספים מלקוחות החברה. יש לציין שאף שהוועד קיבל אישור ואיים לקזז מהספקים 10%, בפועל הדבר לא התבצע.

   

  עובדי חברת החשמל נוקטים עיצומים במחאה על שהמדינה לא מנהלת עמם משא ומתן על ביצוע רפורמה מקיפה בחברה, וממשיכה להגדיל את חלקם של ספקי החשמל הפרטיים בכל הארץ על חשבון חלקה של חברת החשמל.

   

  עיון במכתב שנשלח לשרים והגיע לידי "כלכליסט" מעלה שהדירקטוריון מזהיר כי העיצומים יגרמו למכה כפולה — הן לספקים שמחכים לכסף והן ליציבות הפיננסית של החברה מול המוסדיים והבנקים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חברת החשמל החלה לקזז ממשכורות העובדים השובתים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים