שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

הותר לפרסום: המחבלים מהר הבית הם ערבים-ישראלים מאום אל פחם

המחבלים שביצעו את פיגוע הירי במתחם הר הבית, רצחו שני שוטרים ופצעו שלישי, הם צעירים מאום אל פחם. שב"כ פרסם את זהותם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19. למחבלים אין רקע ביטחוני קודם

 

 

המחבלים בפוסט: "מחר החיוך יהיה יפה יותר" ()
המחבלים בפוסט: "מחר החיוך יהיה יפה יותר"
 

 

שני שוטרים נרצחו הבוקר (יום ו') בפיגוע ירי בהר הבית, ושוטר שלישי נפצע - בידי שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם. כך הותר לפרסום. משב"כ נמסר כי שמותיהם מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19. למחבלים אין רקע ביטחוני קודם. חקירת הפיגוע מתבצעת על-ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל וצו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה.

 

    

במהלך הפיגוע במתחם הר הבית ירו השלושה ברובים ובאקדח לעבר שוטרים ופצעו שניים מהם בשנות ה-30 לחייהם באורח אנוש ושוטר נוסף בן 39 באורח קל ליד שער האריות. גם פרמדיק מד"א נפצע קל מרסיס וטופל במקום. מהמשטרה נמסר כי לאחר הירי, נמלטו המחבלים אל אזור המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף חוסלו המחבלים. על גופותיהם נתפסו שני רובי קרל גוסטב ואקדח. בהוראת מפקד מחוז ירושלים נסגרו שערי הר הבית, ושטח הר הבית פונה מאנשים. המשטרה עיכבה לחקירה אנשי ווקף. היום לא יתקיימו תפילות בהר.

 

 

לפני הפיגוע פרסם אחד מהמחבלים פוסט שבו כתב: "החיוך מחר יהיה יפה יותר". שעה לפני הפיגוע כתב אחד מהם: "תודה לאל ומספיק".

 

קרוב משפחתו של אחד המחבלים הגיב בהלם: "לא ידענו בכלל שהם תכננו לעשות פיגוע. עד עכשיו כולנו בהלם. אם היינו יודעים, ישר היינו עוצרים אותם. לא חסרות לנו בעיות. אנחנו נגד מעשים מהסוג הזה. הירי הזה לא תורם לנו בכלום אלא הורס הכול. עכשיו כולם יתקפו אותנו". עוד סיפר: "כשקיבלתי את ההודעה, חשבתי שיש כאן טעות בזיהוי. כי קרוב משפחתי הוא אדם שקט ולא חשב לירות בשוטרים. זה ממש אירוע שלא היה צריך לקרות". שלושת המחבלים התגוררו בשתי שכונות צמודות והבוקר הוקמה שם סוכת אבלים.  

 

 

שפיק ג'בארין, דודו של מוחמד חאמד, אמר: "לא ידענו על המעשה. אם הייתי יודע לא נותן לו לעשות את זה. אנחנו לא אנשי טרור, חס וחלילה. אף אחד מהמשפחה ידע מה קרה בדיוק שם. מה שאני יודע הוא רק שהבחור הזה ספורטיבי לכל דבר. הוא גם אקדמאי. לכן זאת הפתעה קשה".

 

עוד הדגיש כי אף אחד בסביבתו לא מקבל את המעשה. "אני לא יכול לעכל את זה. אף אחד לא מסכים לראות דבר כזה, לא במגזר ערבי ולא במגזר יהודי. אנחנו לא חס וחלילה מכוח האויב שנרצה לעשות משהו רע לבני אדם".

 

ג'בארין ציין כי חופש התפילה נתון לכל אחד, "ומי שלא רוצה להתפלל במסגד באל אקצה יכול להתפלל פה בכביש. אם אני לא מתפלל שמה אני לא מתפלל פה? הם יכולים לסגור את כל המדינה אבל להתפלל אני יכול בכל מקום".

 (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
(צילום: משטרת ישראל)

 (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
(צילום: משטרת ישראל)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


הר הבית הבוקר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הר הבית הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)
 

בתיעוד הדרמטי שפורסם ממקום הפיגוע (בסרטון בפתח הכתבה) נראה אחד המחבלים שהוגדר תחילה כ"מנוטרל" קם ומנסה לפגוע בשוטרים, שירו וחיסלו אותו. דוברות מד"א מסרה כי פרמדיקים וחובשים טיפלו בשני גברים שנפצעו אנוש והעבירו אותם תוך מאמצי החייאה לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. פצוע קל מרסיסים פונה לבית החולים שערי צדק ונמסר כי הוא נפגע בכפות הידיים ובצוואר. פראמדיק מד"א אהרון אדלר שנמסר כי טיפל בפצועים תחת אש נפגע קל מנתז ירי ברגלו וטופל במקום. הדיווח הראשוני התקבל במוקד 101 של מד"א ב-7:12.

 

שר הפנים גלעד ארדן הגיע לזירת הפיגוע ואמר: "הבוקר התרחש בהר הבית אירוע קשה, פיגוע ירי מכוון כלפי כוחות המשטרה. השוטרים חתרו למגע ובאמת בצורה מאוד מקצועית ומסורה סיכלו כאן פיגוע שהיה יכול להסתיים עם הרבה מאוד נפגעים ועם השלכות רחבות מאוד. ככל שאני זוכר, זה אירוע חסר תקדים של שימוש בנשק חי, ירי בתוך שטח הר הבית, כלומר המחבלים חיללו את קדושת ההר".

 

לדבריו, המשטרה נאלצה לסגור את ההר לחלוטין כדי לחקור את האירוע. "אנחנו קוראים לכל מנהיגי הציבור יהודים ערבים בתוך מדינת ישראל, מנהיגי הציבור הערבי, מנהיגים ברשות הפלסטינית - להרגיע, לקרוא לציבור לנהוג במתינות, הכול מתוך דאגה לשלום הציבור וביטחונו". הוא הדגיש את הרצון "לאפשר ביקור פתוח וחופש פולחן לכל הדתות במקום הקדוש הזה".

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)


 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
ארדן הפנה אצבע מאשימה "לתנועה האיסלאמית גם בשטחי הרשות הפלסטינית הם אלה שגורמים למתיחות ולנפיצות כאן בהר. אנחנו קוראים שוב גם למנהיגות הערבית של ערביי ישראל וגם ברשות הפלסטינית ובכלל למנהיגים הערבים בעולם להרגיע, להתייחס לעובדות

ולקרוא לרגיעה של המצב".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך קיים הערכת מצב בזירת הפיגוע. מהמשטרה נמסר כי "מדובר באירוע חריג וקיצוני. ירי על הר הבית הוא אירוע חמור, רגיש ובעל משמעויות ברמה המדינית והבינלאומית ויטופל בהתאם". מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי סקר בפני המפכ"ל את עיקרי התחקיר הראשוני ואת פעילות הכוחות שנטרלו את המחבלים תוך מרדף אחריהם. מחוז ירושלים סגר כאמור את הר הבית לכניסת מתפללים עד לסיום חקירת האירוע וזירת הפיגוע והשלמת חיפושים נרחבים בכל רחבי ההר.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם הצמרת הביטחונית בעקבות הפיגוע: שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, המפכ"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. בשיחה הוחלט לסגור היום את מתחם הר הבית, לבצע סריקות במתחם על מנת לוודא שאין עוד נשק במקום, ושהסטטוס קוו יישמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שניים מהמחבלים מאום אל-פחם
מומלצים