שתף קטע נבחר

רס"מ שנאן הובא למנוחות: "גאה בבני שעטוף בדגל המדינה"

רס"מ כמיל שנאן, שנרצח הבוקר בפיגוע בהר הבית, הובא למנוחות בחורפיש. הוא הותיר אחריו הורים וארבעה אחים. אביו, ח"כ לשעבר, אמר: "אני גאה בבני, שמונח כאן עטוף בדגל במדינה. ראיתי את הדיווחים על הפיגוע ולא דמיינתי שאני אביו של אחד החללים"

 

 

אלפי בני אדם ליוו הערב (ו') למנוחות את רס"מ כמיל שנאן, בן 22 מחורפיש, שנרצח הבוקר בפיגוע בהר הבית. שנאן גויס לפני כשבעה חודשים לשירות קבע במשטרה ושירת כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים. הוא הותיר אחריו הורים וארבעה אחים.

 

אביו, ח"כ לשעבר שכיב שנאן, ספד לו בדמעות, בערבית ובעברית, ואמר: "אני גאה בבני, שמונח כאן עטוף בדגל במדינה. ראיתי את הדיווחים על הפיגוע ואת הכותרות, ולא דמיינתי שאני אביו של אחד החללים".

ההלוויה בחורפיש, הערב (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ההלוויה בחורפיש, הערב(צילום: אלעד גרשגורן)

"לא דמיינתי שאני אביו של אחד החללים". רס"מ כמיל שנאן ()
"לא דמיינתי שאני אביו של אחד החללים". רס"מ כמיל שנאן

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

האב המשיך: "הוא לא ענה לטלפון והבנתי שמשהו נורא קרה. בשם העם בישראל אני מאחל שתהיה החלל האחרון. לבי גם עם משפחת סתאוי ואיחולי החלמה לאחינו ממשפחת קבלאן, ותפילתי לבורא העולם כי זה יהיה החלל האחרון. די לבכי ולדמעות. תפילתי לבורא עולם שנחליף את הרובה בפרח".

 

בהלוויה נכחו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. לפני תחילת ההלוויה אמר שכיב שנאן, שכיהן בעבר כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה: "חינכתי אותו לאהוב את המדינה, לאהוב את החיים, לאהוב את האנשים. זה הרגע שבו אנחנו חוזרים לאלוקים, מודים על כל מה שנתן לנו 22 שנה. הוא לא איתנו יותר ואני מתפלל שהוא יהיה החלל האחרון".

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

השר ארדן אמר בהלוויה: "כוחה של האמונה כי גורל האדם נקבע מראש, מכתוב, חזק מאוד. גם אני אדם מאמין אך כאן, עכשיו מול ארונך, שוטר מעולה, גבר צעיר ואמיץ, לוחם אמיץ, שנפל בגבורה על משמרתו - קשה עד מאוד הנחמה. הבוקר בשעה שבע עמדת על משמרתך יחד עם חברך למשמרת האיל סתאוי, בן הכפר מרר".

 

ארדן הוסיף: "כשוטרים במרחב דוד משימתכם הייתה לאבטח את האגן הקדוש מפני הסכנות לחופש הדת שבו אנו מאמינים. אנו מאמינים בו כאחד מערכיה המרכזיים של מדינת ישראל. אנחנו יודעים שהאמונה באל כמו גם בזכותם של ברואיו להכיר ולעבוד אותו, כל אחד כפי הבנתו, היא יסוד מרכזי בדת הדרוזית ויסוד מרכזי באמונתנו, ועל כך בדיוק הגנת בגופך, כמיל. הבוקר בשער המוביל להר הבית, מול המחבלים הארורים והנפשעים, המקדשים את המוות והיונקים מגיל צעיר את ההסתה והשנאה. אבל אחי היקרים, הדרך של כמיל ואמונתו היא זו שניצחה ותנצח, והדרך של המחבלים תובס".

המפכ"ל, השר ארדן ויו"ר האופוזיציה הרצוג בהלוויה בחורפיש ()
המפכ"ל, השר ארדן ויו"ר האופוזיציה הרצוג בהלוויה בחורפיש

היושב ראש החדש של מפלגת העבודה, אבי גבאי, בא גם הוא לחורפיש ואמר: "זה יום שבו שני שוטרים מצטיינים נופלים במשמרתם, יום שבו העדה הדרוזית שוב שוכלת שניים מבניה שהגנו בגופם על אזרחי המדינה. ברית חיים יש לנו עם העדה הדרוזית וגם ברית דמים, ויש צורך לחזק ולתת משקל נוסף לברית החיים". גבאי הדגיש: "גם ביום שבו אזרחים ערבים מפגעים צריך לזכור לבדל את המרצחים והמסיתים מתוך החברה הכללית".

 

בפיגוע נרצח גם רס"מ האיל סתאוי, בן 30 ממרר. הוא הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, רמוס, אישה (ארין), הורים ושלושה אחים.

אלפים בהלוויה. סוכת האבלים בחורפיש ()
אלפים בהלוויה. סוכת האבלים בחורפיש

המפכ"ל אלשיך אמר בהלוויה: "כל כך כואב להספיד שוטר צעיר שהתגייס לא מזמן. רק בחודש דצמבר התגייסת וכבר הפכת להיות אהוב על כולם. היום בזמן משמרת השלך, מחבלים בני עוולה ששהו בתוך ההר ירו לעברך ולעבר חבריך וכך מצאת יחד עם מפקדך האיל סתאוי את מותך על משמר ירושלים. עם היוודע הבשורה המרה, ירד אבל גדול על היחידה ועל המדינה כולה".

 

אלשיך ציין עוד לפני ההלוויה כי "השוטרים נהרגו במקום שבו הם ניסו לשמור על שקט וחופש פולחן, ואת זה צריך לשמר. אני משוכע שהשפויים בכל העדות בכל מגזרי החברה הישראלית יעזרו לנו להחזיר את החיים למסלולם. מי שמתנהג כמו מחבל, נתנהג אליו כמו מחבל. למשטרה זה היה יום קשה, לעדה הדרוזית זה יום קשה, ואנחנו איתם ואנחנו נטפל בקושי הזה ונחבק את המשפחות - אבל אנחנו צריכים להבטיח שהקורבן הזה לא היה לחינם".

הנרצח השני, רס"מ האיל סתאוי ()
הנרצח השני, רס"מ האיל סתאוי
  

סלימן מראד שאנן, דודו של כמיל, סיפר מוקדם יותר כי הוא סיים תיכון בכפר ושירת בצבא בגדוד חרב. לאחר הצבא התגייס למשטרה. "הוא היה אמור להתארס בספטמבר לאישה מדליית אל כרמל. הוא היה ילד נשמה ומלח הארץ, אהב לעזור לכולם. היו לו חלומות לבנות בית עם ארוסתו. הוא אהב את המולדת והארץ. כמיל רצה ללמוד באקדמיה, ולהמשיך להתקדם במשטרה".

 

בן דודו של כמיל סיפר כי בעת שירותו הצבאי אירע לו נס, כאשר בהיתקלות סמוך לרג'ר נחת טיל בסמוך אליו והוא לא נפגע. "הוא היה מ"כ בגדוד חרב והגיע למקום שבו נהרגו שני החיילים. הוא אמר תמיד 'אם עברתי את השירות בגבול הצפון, הכול קטן עלי", סיפר בן הדוד. "הוא כל הזמן היה עם חיוך על הפנים, עם שמחת חיים".

 

על השאלה אם חששו מהשירות בירושלים אמר הדוד סלימן: "בכל מקום יש סכנה. גם בכבישים יש סכנה. תמיד יש את החשש שיקרה משהו".

 

על כך שהרוצחים הם בעלי אזרחות ישראלית הוסיף: "הם לא ירו בו בגלל שהוא דרוזי, אלא בגלל שהוא שוטר. הוא עם מדים ומיצג את מדינת ישראל, והוא לצערנו היה הקורבן".

 

 

מוקדם יותר הבוקר הגיעו שלושה מחבלים להר הבית והלכו לכיוון אחד השערים. שוטרים שהבחינו בהם ירו לעברם תוך שהם מנסים להימלט לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף שהתנהל אחריהם, תוך חילופי אש נוטרלו שלושת המחבלים על ידי השוטרים. על גופתם נתפסו נשקים מסוג קרל גוסטב ואקדח. במהלך הלחימה במחבלים, נפצעו אנושות השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן ופונו לבית החולים הר הצופים בירושלים, שם נלחמו הרופאים על חייהם ולבסוף נאלצו לקבוע את מותם.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם מוקדם יותר בעמוד הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנרצחים בפיגוע הטרור הנפשע היום בהר הבית: שוטרי משטרת ישראל - רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן.

 

"זהו יום עצוב שבו אחינו בני העדה הדרוזית משלמים את המחיר הכבד ביותר במשימתנו המשותפת להגנה על ביטחון מדינתנו. אני מצדיע להם ולגבורתם. זכרם יהיה נצור בלבנו תמיד".

זירת הפיגוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התקשר לנתניהו וגינה בחריפות את הפיגוע, אך גם דרש לפתוח מחדש את הר הבית.

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין הגיב אף הוא: "מתקפת הטרור הרצחנית בהר הבית נבלמה על ידי שוטרי ישראל האמיצים שמנעו בגופם אסון כבד אף יותר. לא ניתן לגורמים רצחניים המחללים את שם האל לגרור אותנו ללחימה עקובה מדם ונטפל ביד קשה בכל זרועות הטרור ובמבצעיו. אנו חבים חוב חיים לבנים שאיבדנו. לבנו עם המשפחות השכולות בשעות הקשות האלו ואנו נושאים תפילות להחלמתם של הפצועים".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב אלשיך אמר בזירה: "זה בוקר קשה למשטרת ישראל. יש לנו שני שוטרים הרוגים במסגרת ההיתקלות הזאת". הוא שיבח את תגובת השוטרים בזירה ש"פעלו בנחישות, הגיבו נכון ובסופו של דבר חיסלו את המחבלים". המשטרה מחפשת אמצעי לחימה נוספים על הר הבית.

 

את הפיגוע ביצעו שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם, אולם אין להם רקע ביטחוני קודם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים