שתף קטע נבחר

הר הבית ייפתח היום: יוצבו מגנומטרים, יותקנו מצלמות

יומיים לאחר הפיגוע ייפתח מחדש הר הבית למתפללים, מבקרים ותיירים. נתניהו החליט כי בשערי הכניסה יוצבו גלאי מתכות ומחוץ למתחם יותקנו מצלמות - למרות התנגדות ירדן והפלסטינים. כוננות גבוהה במחוז ירושלים. אמש בבירה: שוטר ושוטרת נפצעו קל מזיקוקים ובקבוקי תבערה

 

 

הר הבית נפתח מחדש - ושוטרי מחוז ירושלים נמצאים בכוננות שיא: יממה וחצי לאחר שנסגר לראשונה זה עשרות שנים עקב הפיגוע הרצחני, החליט אמש (יום שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הר הבית ייפתח בהדרגה החל מהיום בצהריים למתפללים, מבקרים ותיירים. לא ברור אם יוגבל גיל המתפללים המורשים להיכנס. בנוסף הוחלט שבשערי הכניסה להר הבית יוצבו מגנומטרים, ככל הנראה ניידים. מחוץ להר יותקנו מצלמות שיכסו את הנעשה בתוך המתחם.

 

בהודעה מטעם ראש הממשלה נאמר כי בהמשך יינקטו צעדים ביטחוניים נוספים. את ההחלטה קיבל נתניהו בהערכת מצב טלפונית שקיים עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ראש השב"כ נדב ארגמן ומפקד מחוז ירושלים יורם הלוי. בהערכת המצב המליץ ניצב הלוי על פתיחת ההר בהדרגה, והדרג המדיני קיבל את המלצתו. במחוז ירושלים נמצאים בכוננות מוגברת ובסוף השבוע תוגברו הכוחות במאות שוטרים. ככל הנראה לא תותר כניסה להר הבית דרך כל השערים.

חיפוש אמל"ח בהר הבית ()
חיפוש אמל"ח בהר הבית

אחרי הפיגוע בהר הבית ()
אחרי הפיגוע בהר הבית

בשנה שעברה הודיע משרד ההקדשים הירדני על התקנת 55 מצלמות במתחם הר הבית, כדי "לתעד את ההסתערויות ואת ההפרות של השלטונות הישראליים נגד המקומות הקדושים לאיסלאם בירושלים". אלא שבעקבות קמפיין התנגדות פלסטיני הפרויקט הופסק.

 

אמש נפצעו שוטר ושוטרת נפצעו באורח קל בשני אירועים: בסילוואן הושלכו בקבוקי תבערה ונורו זיקוקים לעבר כוח משטרה ומג"ב. שוטר שנפגע באורח קל טופל במקום. סמוך לצומת אנטוניה בעיר העתיקה נורו זיקוקים ושוטרת שנפגעה באורח קל טופלה במקום.

 

בהודעה רשמית שפרסם אמש הבית הלבן ניתן גיבוי להחלטה לסגור לחלוטין את מסגד אל-אקצה בעת שבמקום נמשך החיפוש אחר כלי נשק שככל הנראה הוסלקו בו. "ביום שישי העיר הקדושה ירושלים - שמשמעות שמה 'עיר השלום' - הפכה לזירת טרור", נכתב בהודעה. "העם האמריקני שבור לב מכך שטרוריסטים ירו למוות בברוטליות בשני שוטרים ישראלים, ואנחנו מוסרים את תפילותינו ואת ההזדהות שלנו עם הקורבנות. ארצות הברית מגנה בחריפות את הפיגוע. חייב להיות אפס סובלנות לטרור. הדבר מנוגד לניסיון להשיג שלום ואנחנו חייבים לגנות את הטרור בכל לשון, להביס אותו ולהשמידו".

קורבנות הפיגוע ()
קורבנות הפיגוע

בפיגוע בהר הבית נהרגו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן. רס"מ סתאוי, בן 30 ממרר, הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, רמוס, אישה (ארין), הורים ושלושה אחים. בפיגוע נרצח גם רס"מ שנאן, בן 22 מחורפיש, בנו של ח"כ לשעבר שכיב שנאן. הוא גויס לפני כשבעה חודשים לשירות קבע במשטרה ושירת כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים.

 

הפיגוע בוצע על ידי שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם, ללא רקע ביטחוני קודם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19. הם רצחו את שני השוטרים ופצעו שוטר נוסף.

 

בעולם הערבי גינו במהלך סוף השבוע את ישראל על ההחלטה לסגור את הר הבית ומסגד אל-אקצה לתפילה בעקבות הפיגוע. שר הווקף והמקומות הקדושים לאיסלאם בירדן, וואיל ערביאת, הזהיר היום את ישראל מפני "המשך הפגיעות חסרות התקדים בקדושתו של מסגד אל-אקצא ומתחם הר הבית באמתלה של בלימת האלימות והמתיחות".

ערביאת ציין פעם נוספת כי ישראל היא האחראית להגברת האלימות בירושלים.

 

בהודעה מטעם משרדו נכתב כי "האירועים האחרונים במסגד לא נצפו מזה 800 שנים. מדובר בעניין חמור וחסר תקדים שמהווה פגיעה בחופש הפולחן, והפרה של החוק הבינלאומי. המשרד יבצע את חובתו הדתית והמוסרית לאור החסות הירדנית על המקומות הקדושים בירושלים".

 

כלי תקשורת בירדן דיווחו שבהפגנה בעמאן השתתפו מאות בני אדם במחאה על סגירת מסגד אל-אקצא. בהפגנה שיצאה ממסגד אל-חוסייני בעמאן קראו המשתתפים נגד "השתיקה הערבית" ביחס למה שקורה בירושלים, ובירכו את "הלוחמים בעיר הכבושה".


פורסם לראשונה 15/07/2017 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים