שתף קטע נבחר

השרים אישרו: צרכת זנות? עברת עבירה פלילית

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק המבקשת להילחם בצרכני הזנות. מדובר בשלוש הצעות חוק שיוצמדו להצעת חוק ממשלתית שמגבשת שרת המשפטים איילת שקד ולפיהן כל מי שייתפס יעמוד בפני קנס. הסעיף להטיל עונש מאסר ירד מהחוק

 

 

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק המבקשת להגדיר צריכת זנות כעבירה פלילית. מדובר בשלוש הצעות חוק שהגישו ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) ח"כ זהבה גלאון (מרצ) וח"כ עליזה לביא (יש עתיד). ההצעות אושרו ובהמשך יוצמדו להצעת חוק ממשלתית שמגבשת בימים אלה שרת המשפטים, איילת שקד.

 

 

הצעות החוק המטפלות בסוגיה מבקשות לערוך שינוי מקיף בהתמודדות עם צריכת זנות בישראל עד כדי מיגור התופעה. ההצעה מבקשת לקבוע כי מעבר לעובדה שצריכת זנות היא תופעה שלילית מיסודה, הפוגעת בצורה בוטה בכבוד האישה וחירותה, בשוויון זכויותיהן של נשים בחברה, ובזכותה של האישה על גופה היא תיחשב גם עבירה פלילית.

 

"על מנת למגר את התופעה של זנות וסחר בנשים, לא די במאבקן של רשויות האכיפה בסרסורים ובסוחרים, כי אם יש להציע מערך חקיקה קוהרנטי וכולל לטיפול בתופעה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "יש להקטין את הביקוש לזנות ולפעול נגד החוליה בשרשרת הזנות שהיתה עד לאחרונה סמויה מן העין – צרכן הזנות. במקביל, יש להבטיח כי נשים הנמצאות כיום במעגל הזנות יזכו לסיוע והגנה בהליך השיקום והחזרה לקהילה. תחת ההנחה כי תופעת הזנות בישראל היא תופעה מורכבת שיש להתמודד עמה בצורה רב מערכתית, מביאה הצעת החוק מתווה להקמת רשות לאומית מתאמת לטיפול בתחום הזנות, לתיאום מעורבות כל הגופים הרלבנטיים ולבקרה על יישום החוק והסברתו לציבור".

"לא די במאבקן של רשויות האכיפה בסרסורים ובסוחרים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"לא די במאבקן של רשויות האכיפה בסרסורים ובסוחרים"(צילום: shutterstock)

ההצעה קובעת למעשה הסדרים חדשים כדי להטמיע את המתווה החדש תוך שימת דגש על ההלימה שבין מתווה החקיקה החדש לזה הקיים. לצד ההסדרים החדשים מובאים בהצעה שורה של תיקוני חקיקה שמטרתם התאמת חוק העונשין והחקיקה הנלווית כך שיעלו בקנה אחד עם החוק הנוכחי ומטרותיו ועל מנת ליצור קוהרנטיות בחקיקה.

 

על פי הצעת החוק, כל קבלה של שירותי זנות או התקשרות עם אדם אחר לצורך רכישת שירותי זנות תיחשב עבירה פלילית שדינה מאסר של שנה, אך סעיף זה הוסר. בדומה למודל עבירות התעבורה הנהוג כיום, מוצע כי שרת המשפטים תקבע כי לעבירה יש גם "ברירת משפט". במקרה זה, יוטל על מבצע העבירה קנס משטרתי בגובה שלא יפחת מ-1,250 שקלים לעבירה ראשונה וכי הקנסות יגבו על ידי רשות האכיפה והגבייה.

 

כדי למנוע מצב בו ירידה חדה בהיקף צריכת הזנות תותיר את הנשים, הגברים, הצעירים והטרנסג'נדרים שההימצאות במעגל הזנות מהווה עבורם אמצעי הישרדות אחרון, ומתוך אמונה בזכותם של אלו לצאת ממעגל הזנות, הצעת החוק כוללת פרק הגנה וסיוע לנמצאים במעגל הזנות. לצורך כך תוקם ועדת סיוע אשר תקבע את היקף הסיוע ואת פרק הזמן במהלכו תתאפשר הזכאות.

 

הצעת החוק מבקשת הקמת רשות לאומית לטיפול בתחום הזנות. הרשות תגבש תוכנית רב שנתית הנדרשת להשגת מטרות החוק, תוך אחריות על היבטי האכיפה, השיקום, חינוך הציבור וההסברה של החוק. הרשות תהווה גוף מבקר המרכז את שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים, תגבש את סדרי העדיפויות הקדימויות וההיקפים של ביצוע הוראות החוק וטפל בפניות פרטניות של נשים שורדות זנות במסגרת ההגנה והסיוע המוקנה להן מכוח חוק זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים