שתף קטע נבחר

מזיזות את העיר: ת"א במקום ה-24 בעולם ביזמות נשית

תל אביב נכנסה לראשונה למדד WE CITIES של חברת DELL, המדרג את 50 הערים המובילות בעולם בתחום: "למרות שסביבת הסטארט-אפים התל אביבית עדיין נשלטת בידי רוב גברי מכריע, יש נוכחות לא מעטה של יזמות נשית". תל אביב דורגה לפני ערים כמו ברצלונה ומילאנו. העיר ניו יורק במקום הראשון

העיר תל אביב מדורגת במקום ה-24 בעולם בתמיכה ביזמות נשית. כך לפי מדד WE CITIES של חברת DELL המתפרסם היום (ג') ומדרג את 50 הערים המובילות בתחום. העיר נחשבת למובילה עולמית בקריטריונים כמו קיום אתר ופורטל עירוני להקמת עסקים בבעלות נשית. תל אביב דורגה לפני ערים אירופאיות כמו ברצלונה, מילאנו וקופנהגן. העיר ניו יורק קיבלה את הציונים הגבוהים ביותר במדדים ונחשבת לעיר התומכת ביותר ביזמות נשית.

 

עוד בערוץ הקריירה

 

המדד, המתבסס על מחקר We Cities 2016, מדרג ערים כדי להמחיש את ההשפעה של מדיניות, תכנית ומאפיינים מקומיים, בנוסף לחוקים ומנהגים לאומיים, על נשים יזמיות בעלות פוטנציאל גבוה. מבין עשר הערים המובילות בדירוג הכללי, שש נמצאות בארה"ב, שתיים באירופה, אחת בקנדה ואחת באסיה. השנה, לראשונה, נכללה תל אביב במדד ודורגה במקום ה-24 מתוך 50 ערים, עם ציון כולל של 39.6 מתוך 100.

מעודדים יזמות נשית (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
מעודדים יזמות נשית(צילום: Shutterstock)
 

ד"ר ארנה ברי, סגנית נשיא ומנכ"ל מרכז המצוינות של DELL-EMC ישראל, והאישה הראשונה שכיהנה בתפקיד המדענית הראשית בישראל, מסרה: "ליזמות נשית ובכלל לנוכחות נשית בעסקים וארגונים יש ערך מוסף חשוב ותרומה רבה להצלחה, שכבר הוכחו אינספור פעמים. למערכת החינוך בישראל יש עוד דרך לעשות בהנחלת התרבות והכלים הנחוצים לבנות המין הנשי כבר מגיל צעיר, כדי להעז ולשאוף גבוה למשרות ניהוליות בכל תחום".

 

"כמובן שגם לערכי המשפחה וסביבת הגידול יש חלק חשוב בכך. בתעשיית ההייטק אנו רואים יותר ויותר נשים במשרות בכירות ועדיין אין מספיק נשים המובילות ארגוני הייטק כמנכ"ליות וזה מצב שיש לשנות. זהו קול קורא לממשלה ולתעשייה, לקדם מגזר שכיום אינו נוכח מספיק, מסיבות שונות, בתרומתו לתשתית של כלכלת המשק". 

 (מקור: מדד WE CITIES) (מקור: מדד WE CITIES)
(מקור: מדד WE CITIES)
 

"בעולם כולו, שיעורי היזמות של נשים עולים ביותר מעשרה אחוזים מדי שנה. למעשה, לנשים סיכוי דומה או אף גדול יותר מזה של גברים לפתוח עסקים בסקטורים רבים. עם זאת, החסמים הכלכליים, התרבותיים והפוליטיים עשויים להגביל את הצלחתם של העסקים הללו", אמרה קארן קווינטוס, סמנכ"ל ומנהלת לקוחות ראשית ב-Dell.

 

לדבריה, "באמצעות מתן מידע מחקרי לראשי הערים ולמובילי המדיניות וקריאה לפעולה מצדם, נוכל לשפר במשותף את הנוף היזמי לנשים בעלות פוטנציאל גבוה לכך, שמצדן תורמות באופן דרמטי למדדים הכלכליים של העיר – כי מה שטוב לנשים טוב גם לכלכלה כולה".

 

"העיר מצטיינת במיוחד בשיעור הנשים בתחום המימון"

בפרק המתייחס לתל אביב צוין כי "העיר הפכה בשנים האחרונות לאשכול יזמות, אשר הביא אותה למקום השישי בדו"ח העולמי של סביבת הסטארט-אפים (Global Startup Ecosystem) שהוציא ארגון Startup Genome לשנת 2017". על פי המחקר, למרות שסביבת הסטארטאפים התל אביבית עדיין נשלטת בידי רוב גברי מכריע, יש נוכחות לא מעטה של יזמות נשית.

ד"ר ארנה ברי. יש עוד דרך לעשות (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')
ד"ר ארנה ברי. יש עוד דרך לעשות(צילום: סיון פרג')
 

העיר נחשבת למובילה עולמית בקריטריונים כמו קיום אתר ופורטל עירוני להקמת עסקים בבעלות נשית וגם בהצבת יעדים ממשלתיים לעידוד עסקים בבעלות נשית. השיעורים הנמוכים של מס הכנסה תאגידי (מקום 9) והדירוג הגבוה בקלות פתיחת עסק (מקום 10) הופכים את תל אביב לאתר סטארט-אפים נחשק באופן יחסי.

 

תל אביב מדורגת במקום השביעי  מבחינת מספר קרנות ההון סיכון שבהן יותר מ-20% שותפות, ומקום חמישי במספר הנשים שייסדו קרנות הון סיכון מה שמביא את העיר למקום ה-11 בקטגורית ההון. העיר מצטיינת במיוחד בשיעור הנשים בתחום המימון, בפרט במספר חברות ההשקעות שבהן לפחות מנהלת אחת (מקום 3).

 

בסעיף נקודות לשיפור, מצוין במדד כי "למרות המוניטין שלה כאשכול לסטארט-אפים בתחום ההיי-טק, תל אביב יכולה לשפר את הנגישות לטכנולוגיה עבור נשים (מקום 43)".

 

תל אביב עדיין נמצאת במקום נמוך (34) מבחינת שיעור הנשים עם תארים ניהוליים (MBA) , וקיים מחסור בקורסים למנהל עסקים המיועדים לנשים. שיפור הכישורים והניסיון של נשים הנו גם נושא תרבותי, שבו תל אביב יכולה להשתפר, עם יותר נשים שיעמדו בראשות עסקים בעיר.

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים