שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הפתעה בין הענבים: זעמן שחור בולע ציפור שיר
  שני תושבי מנחמיה יצאו לקטוף ענבים בכרם במושבה דרומית לכינרת. אחד מהם נדהם לגלות זעמן שחור, נחש ארוך ולא ארסי, שהיה עסוק בבליעת ציפור שיר על אחד הגפנים. "פתאום ראיתי מעל הראש שלי רגליים קטנות של ציפור שזזו בתוך הלוע של הנחש", מספר צביקה היבנר, שצילם את הטריפה. "תוך שתי דקות הוא בלע את כולה ונעלם"

   

  צילום: צביקה היבנר עריכה: ארז ארליכמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  צביקה היבּנר, תושב מנחמיה, יצא ביום ראשון לקטוף ענבים בכרם המושבה הפסטורלית, דרומית לכינרת.

   

  "עונת בציר הענבים הסתיימה והלכתי לקטוף ענבים לצריכה עצמית בכרם", מספר צביקה ל-ynet. "הזהרתי את חברי שהתלווה אליי מפני נחשי צפע כי ידעתי שהם מסתובבים באזור ומחפשים מזון. כל אחד הלך לכיוון אחר ואז בדיוק ראיתי מעל הראש שלי רגליים קטנות של ציפור שזזו, אך באופן לא עצמאי, אלא בתוך לוע של נחש שהיה על הגפן. הנחש היה ממש מעליי".

   

  לדברי צביקה, הוא הספיק לצלם את הזעמן השחור שניות לאחר הלכידה של הציפור, ככל הנראה פרחון של דרור הבית, שלא הצליח להימלט. הטריפה עצמה התבצעה על גפן בגובה של כשני מטר.

   

  "תוך שתי דקות הוא בלע את כולה"

  "הנחש התקדם עם הטרף עד לעמדה נוחה שבה התאפשר לו לבלוע אותה בשלמותה. תוך שתי דקות הוא בלע את כולה. בתום ההליך ניסיתי לעקוב אחריו ללא צילום, אך למרות שהוא גדול, שמן ובאורך של למעלה ממטר וחצי, הוא פשוט 'פרש כנפיים' וזחל במהירות מהמקום, וכל אחד הלך לדרכו", הוא מסכם.

   

  צביקה שלח את הסרטון לחברו, וזה פרסם אותו בפייסבוק, שם זכה הסרטון לאלפי צפיות בקרב מכרים וחובבי טבע מכל הארץ. "נדהמתי מהתגובות שהסרטון קיבל", הוא מספר. "כשדיברתי עם בעל הכרם הוא אמר לי שברגע שהוא רואה את הזעמן השחור, הוא רגוע כי הזעמן מסייע בהגנה מפני צפעים".

   

   (צילום: צביקה היבנר)
  (צילום: צביקה היבנר)

   

  גדולים בנחשי ישראל וטורפים צפעים צעירים

  הזעמן השחור, המשתייך למשפחת הזעמניים, עשוי להגיע לאורך של כשני מטרים וחצי, והוא פעיל בעיקר בשעות היום. הזעמנים השחורים נפוצים במרכז הארץ ובצפון ונחשבים לגדולים בנחשי ישראל. הם זריזים מאוד, אינם ארסיים, וזכו לשמם עקב צבעם השחור והמזג החם שלהם, המתבטא בנטייה לנשוך ולתקוף בקלות.

   

  הזעמנים השחורים אכן נחשבים לנחשים שמסייעים רבות לחקלאים מאחר שהם מתמחים בטרף של עכברים, נברנים וחולדות. הם טורפים גם ציפורים בוגרות, קינים וביצים, בעיקר של יונים ודרורים. מלבד זאת הם נחשבים לטורפים של צפעים מצויים צעירים ואף מתחרים בהם על המזון באותה סביבת מחיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הפתעה בין הענבים: זעמן שחור בולע ציפור שיר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה היבנר
  זעמן שחור צד ציפור בכרם ענבים במנחמיה
  צילום: צביקה היבנר
  מומלצים