שתף קטע נבחר

ריבלין הביע דאגה ממכירת הצוללת למצרים, מרקל הוכיחה שיש אישור ישראלי

על הפגישה החגיגית בין המנהיגים לפני שנתיים לרגל 50 שנות יחסים העיבה מבוכה: מרקל הופתעה מדברי ריבלין נגד עסקת הצוללות עם מצרים, וגילתה שיש בידיה אישור ישראלי. במשטרה נערכים להשלים את עסקת עד המדינה עם מיקי גנור: "בידיו מידע על עוד פרשיות ביטחוניות"

 

הקנצלרית אנגלה מרקל גילתה לנשיא ריבלין שיש הסכמה ישראלית. הפגישה ב-2015 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הקנצלרית אנגלה מרקל גילתה לנשיא ריבלין שיש הסכמה ישראלית. הפגישה ב-2015(צילום: gettyimages)
  

 
במאי 2015 ביקר הנשיא ראובן ריבלין בברלין. היה זה ביקור היסטורי שנועד לציין 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל וגרמניה. בין הנאומים המרגשים ומסיבות הקוקטייל המפוארות התפנה הנשיא כדי להביע דאגה בפני הקנצלרית אנגלה מרקל בנושא הרבה פחות חגיגי: כוונתה של גרמניה למכור צוללות מתקדמות למצרים.

צוללת חיל הים אח"י רהב בנמל חיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צוללת חיל הים אח"י רהב בנמל חיפה(צילום: רויטרס)

לאחר שאלכס פישמן חשף אתמול (יום ג') ב"ידיעות אחרונות" כי גורם ישראלי בכיר הביע את דאגת מערכת הביטחון הישראלית בפני מרקל ב־2015 על כוונתו של התאגיד הגרמני טיסנקרופ למכור את הצוללות למצרים, אמש דיווח רביב דרוקר בחדשות 10 כי אותו גורם היה לא אחר מאשר הנשיא ריבלין.

 

בתגובה לפנייתו של הנשיא הביעה מרקל מבוכה: לאחר שבדקה את העניין בו־במקום, טענה בפניו כי גורם ישראלי רשמי כבר סיפק לגרמניה אישור לבצע את העסקה עם המצרים - מבלי שבכירי מערכת הביטחון או הנשיא ידעו מכך. ההסכמה הגרמנית למכור ארבע צוללות ושתי ספינות נגד צוללות למצרים העלתה אפשרות כי מאחורי הקלעים התנהל דיל משולש שלפיו ישראל תאשר לגרמנים את עסקת החבילה עם המצרים - ובתמורה תקבל הנחה משמעותית ברכישת ספינות האבטחה לאסדות הגז.

  

זו עסקה שנייה למכירת צוללות למצרים. ב-2009 ניתן אישור קודם בידי שר הביטחון דאז אהוד ברק וראש הממשלה נתניהו למכור להם צוללות פחות מתקדמות עוד בתקופת שלטונו של הנשיא מובארק (שאותו ביקשו לבטל עם עלייתו לשלטון של מוחמד מורסי). לאחר החלפתו בידי הנשיא א-סיסי נרקמה ב-2014 עסקה נוספת למכירת צוללות וספינות למצרים. אך הפעם היא נתקלה בהתנגדותו של שר הביטחון משה יעלון ושל גורמים רלוונטיים במשרד הביטחון. בניגוד לעסקה הקודמת, הפעם היה מדובר בצוללות מתקדמות הדומות לאלו שישראל רוכשת.

טיסנקרופ טוענת כי עד כה לא מצאה ראיות  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טיסנקרופ טוענת כי עד כה לא מצאה ראיות (צילום: AFP)
  

נמשכים המגעים להסכם עד מדינה עם מיקי גנור  (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
נמשכים המגעים להסכם עד מדינה עם מיקי גנור (צילום: אוראל כהן)

כאשר יעלון, שנחשף במקרה לעסקה וכלל לא עודכן לגביה, ביקש לברר עם ראש הממשלה האם ישראל אישרה לגרמניה לספק למצרים את כלי השיט - נתניהו הכחיש זאת. רק עם שיבתו ארצה של ריבלין מביקורו מברלין, מתברר שיעלון למד לראשונה כי ישראל בעצם נתנה אור ירוק לעסקה למרות התנגדותה של הצמרת הביטחונית.  

 

מי שעשוי לסייע לחוקרים להשלים את הפאזל הוא נציג טיסנקרופ בישראל מיקי גנור, שנעצר בשבוע שעבר וחשוד בשוחד. במשטרה מקווים לסגור את עסקת עד המדינה עם גנור עד לסוף השבוע. נכון לעכשיו ממשיכים החוקרים לעבור על החומרים שמסר להם בניסיון לאמת את תוכנם. גורמים המעורים בחקירה סבורים כי גנור מחזיק חומר רגיש הקשור לעסקאות ביטחוניות נוספות של ישראל ויכול, אם יהפוך לעד מדינה, לסבך גורמים נוספים במערכת הביטחון ולהוביל לזימונם לחקירה. אם החוקרים אכן יראו כי לגנור יש חומרים נוספים - ייחתם עימו ההסכם. אתמול הגיע למשרדי להב 433 גם עו"ד אלי זהר, סנגורו של גנור, כדי לנסות לסגור את הפרטים האחרונים בעסקה. אמש עוד דווח כי גורם נוסף מעוניין להפוך לעד מדינה.

  

האלוף (במיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, הגיע למשרדי להב 433 ומסר עדות במשך חמש שעות. גלעד אינו חשוד בפרשה ואף שסירב לחשוף על מה העיד, עדותו כנראה נגעה לעסקת הצוללות בין גרמניה לישראל - שלה הוא גם התנגד. מי שעלול להיפגע מהפיכתו של גנור לעד מדינה הוא מפקד חיל הים לשעבר, אלוף (במיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, ששהה במעצר בית עד לסוף השבוע. חוקרי המשטרה יבקשו לקבל מגנור וממרום תשובה לשאלה מה פשר השכר החודשי שהעניק נציג טיסנקרופ לאלוף. גם עו"ד דוד שמרון, פרקליטו ואיש סודו של נתניהו, ששוחרר ממעצר בית ביום שישי, צפוי להיות מזומן שוב לחקירה לאחר שישוב מטיול בחו"ל. ראש הממשלה המבקר בבודפשט סירב להשיב לשאלות כתבים בנושא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
מרקל וריבלין בפגישתם לפני שנתיים
צילום: gettyimages
מומלצים