שתף קטע נבחר

משרד החוץ סוגר את המחלקה שטיפלה ב-BDS

המשרד לנושאים אסטרטגיים תפס פיקוד על הנושא ומשרד החוץ החליט להוריד פרופיל. ההסבר הרשמי: "שינויים באחריות יחידות המתבטאים גם בשמות"

במשרד החוץ החליטו להוריד פרופיל בכל הנוגע למאבק בתנועת ה-BDS (הקוראת לחרם, מניעת השקעות בישראל והטלת עיצומים). ברקע: העובדה שהמשרד לנושאים אסטרטגיים בראשותו של השר גלעד ארדן הפך להיות הגורם הדומיננטי שמרכז את הנושא.

 

 

משרד החוץ החליט באחרונה לסגור פורמלית את המחלקה ל"חברה אזרחית" אשר ריכזה בשנים האחרונות את המאבק ב-BDS, וזאת לאחר שמנהל המחלקה המכהן אמיר אופק מונה לתפקיד השגריר בקוסטה ריקה וייצא בקרוב לשליחות. במשרד החליטו שלא למנות אדם חדש במקומו של אופק וכך המחלקה תפורק.

 

הנטייה במשרד החוץ היא לא להקים מחלקה חדשה שתטפל בנושא אלא להכפיפו לאחת המחלקות הקיימות באגף ההסברה. גורמים במשרד מציינים כי מרגע שהטיפול ב-BDS עבר למשרד לנושאים אסטרטגיים, משרד החוץ הפך לשחקן שולי ואין עוד הצדקה להחזיק מחלקה ייעודית לנושא זה. "נמשיך לעסוק בנושא אך בפרופיל יותר נמוך ובדגשים שונים. המבנה החדש עדיין בהתהוות אבל אסור לשכוח שגם קודם מעולם לא היתה במשרד החוץ מחלקה שקראו לו BDS", ציינו.

 

המשרד של ארדן קיבל את האחריות לטיפול בתופעות הדה-לגיטמציה וה-BDS וגם קיבל תקציב משמעותי של 250 מליון שקל לשנים 2018-2017. בחודשים האחרונים הצליח המשרד לרשום כמה הצלחות בתחום מניעה, טרפוד וסיכל של פעולות שנועדו לפגוע במדינת ישראל בחו"ל כגון אירועי שנאה, קמפיינים גלובליים נגד ישראל, קריאות לחרם ועוד.

 

בתחילת הדרך היו למשרד לנושאים אסטרטגיים כמה עימותים עם משרד החוץ, ואולם אנשיו של ארדן הבהירו שאין להם שום כוונה להחליף את השגרירויות, שלהן אין תחליף. המשרד לנושאים אסטרטגיים אף העביר תקציבים של מיליונים למשרד החוץ למימון פרויקטים של מאבק בחרם. בין השאר, מימן תקנים ל-10 עובדים מקומיים בשגרירויות שירכזו את הטיפול בדה לגיטימציה. שמונה מתוכם כבר מאוישים. בתוך המשרד פועלת "המערכה", שמה של היחידה המיוחדת שמנהלת את המאבק נגד הדה-לגיטימציה ובראשה עומד עו"ד צחי גבריאלי.

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "לא חל כל שינוי במחויבות המלאה של המשרד למאבק נגד תנועת ה-BDS. משרד החוץ, המטה והנציגויות, פעל פועל ויפעל בנושא. במסגרת התארגנות האגף חלים שינויים באחריות יחידות המתבטאים גם בשמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: citizenside.com
הפגנה אנטי-ישראלית בלונדון (ארכיון)
צילום: citizenside.com
מומלצים