שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צו מניעה נגד אם שניסתה להרחיק את בנה מאביו
  לקראת עליית הבן לכיתה א' ביקשה האם לרשום אותו לבית ספר בעיר מרוחקת ממקום מגוריו של האב. בית הדין הרבני בחיפה לא אפשר לה לעשות זאת
  בית הדין הרבני בחיפה קיבל לאחרונה בקשה של גבר להוצאת צו מניעה נגד אם בנו בן ה-6, שביקשה לרשום את הילד לבית ספר מרוחק ממקום מגוריו של האב. בהסתמך על התנהלות האם בעבר, ועל חוות דעת של עובד סוציאלית, קבעו הדיינים שמטרת רישום הבן לאותו בית ספר היא הרחקתו מאביו.

   

  לאורך זמן נאבקים בני הזוג לשעבר על רישום הילד למוסדות חינוך המרוחקים מבית האב. לפני כשנה נענה בית הדין הרבני לבקשת האב והוציא צו שאסר על האם לרשום את הבן לגן מרוחק עד החלטה אחרת. ערעורה של האם לבית הדין הרבני הגדול נדחה.

   

  כעת, כשהבן צפוי לעלות בשנה הקרובה לכיתה א', שוב ביקשה האם לרשום אותו לבית ספר מרוחק מביתו של האב.

   

  הפעם התבססו הדיינים - הרב יצחק אושינסקי, דוד גרוזמן ואברהם דב זרביב – על העובד הסוציאלי שמכיר את המשפחה, ואשר נחקר ארוכות על ידי עורכי הדין. הוא התרשם שהאם לא שומרת על מקומו הראוי של האב, וציין כי "אם האב לא היה נאבק על מקומו בחיי הילד, אני חושש שהיום הילד לא היה פוגש את אביו".

   

  גם הדיינים התרשמו שיש חשש שהאם מנסה להרחיק את הבן מהאב, ולכן סברו כי רישומו לבית ספר רחוק יוביל עד מהרה לכך שהאם תעבור לשם. את המהלך הזה, ציינו, ניסה בית הדין למנוע כשהוציא את צו המניעה בשנה שעברה, בין השאר משום שהדבר יפגע במפגשים בין האב לבין בנו.

   

  "לצערנו, עד לשלב זה בתיק, בית הדין מתרשם פעם אחר פעם כי האם מנסה לחבל בקשר בין האב לבן ומנסה למזער את חלקו של האב בחיי בנו", כתבו הדיינים.

   

  בתוך כך הם ציינו אירוע נוסף שבעיניהם מצביע על מגמה זו מצד האם: האב פנה אל האם בשאלה להיכן היא מתכוונת לשלוח את הבן לכיתה א', והיא פשוט התעלמה מפנייתו.

   

  התנהלות זו הביאה לביקורת קשה מצד הדיינים: "הרי הדבר לא מתקבל על הדעת, שלא להשיב לפניית אב באשר למקום חינוכי חדש של הבן. וכי הוא לא אבי הבן?".

   

  בסיכומו של דבר הוציאו הדיינים צו מניעה שאוסר על האם לרשום את הילד לבית הספר שביקשה. היא תוכל לרשום את הילד רק לבית ספר בעירה או בעיר אחרת שאינה רחוקה יותר ממקום המגורים של האב כיום.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: טו"ר לאה צינגלאוב, עו"ד יוסי נקר
  • ב"כ הנתבע: עו"ד עמוס צדיקה
  • עו"ד אלינור ברגר עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: לינה מאירה
  עו"ד אלינור ברגר
  צילום: לינה מאירה
  מומלצים