שתף קטע נבחר

המחבלים נכנסו להר הבית, סייען הבריח את הנשק: תיעוד מסלול הפיגוע

פרטים חדשים מחקירת הפיגוע בשבוע שעבר: אחד המחבלים שבאו מאום אל-פחם תושאל, אך לא נעצר כי לא נשא נשק. בתיעוד חדש ניתן לראות כי המחבלים נכנסו דרך שער הפרחים ואחריהם נכנס סייען שהסליק את הרובה והאקדח בתיק ועזב את המקום לאחר ההעברה

 

 

המחבלים שביצעו בשבוע שעבר את הפיגוע בהר הבית שבו נרצחו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן נעזרו בסייען להכניס תיק ובו כלי הנשק למתחם הר הבית, מכיוון שחששו שיחשדו בהם. אחד מהם תושאל על ידי המשטרה במקום - ושוחרר כי לא נשא נשק ולא עורר חשד של ממש. כך עולה מפרטים חדשים מחקירת הפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים ביום שישי האחרון, ושהוביל למתיחות השיא סביב המקום הקדוש.

 

המחבלים הגיעו באוטובוס מאום אל-פחם ונכנסו לעיר העתיקה משער הפרחים. הסייען נכנס אחריהם, ועליו תיק ובו כלי הנשק. בהמשך נכנסו הארבעה למסגד אל-אקצה. הסייען עזב את העיר העתיקה ללא התיק. בסרטוני האבטחה נראה אחד המחבלים יוצא מהמסגד עם אותו התיק. אחר כך המחבלים החליפו בגדים ועליהם הסליקו את כלי הנשק - לפני שירו בשוטרים.

הסרטון מתפרסם על רקע החשש ממהומות בהר הבית בעקבות גלאי המתכות שהוצבו בכניסות למתחם בשל הברחת הנשק ששימש את המחבלים בפיגוע בשבוע שעבר. הבוקר צוטטו בעיתון "א-שרק אל-אווסט" בכירים פלסטינים שדיווחו כי מתנהל מאמץ ערבי-אמריקני משותף "לפתוח" את מסגד אל-אקצא לפני יום שישי. חאתם עבד אל-קאדר, לשעבר האחראי על תיק ירושלים בתנועת פתח, אמר כי מתגבשת עסקה להסיר את המגנומטרים מהכניסה למסגד והוסיף כי הלחץ שסעודיה וירדן הפעילו על ישראל הוביל להתערבות אמריקנית ישירה.

 

על פי המידע שיש לו, לדבריו, לישראל ניתן אולטימטום של 24 שעות, להסיר את המגנומטרים מהכניסה למתחם עד יום חמישי בערב. "האמריקנים לחצו על ישראל והציעו פתרון נרחב שכולל את הסרת המגנומטרים אך המשך החיפוש", אמר עבד אל-קאדר והוסיף כי הצד הפלסטיני אינו מתנגד לחיפוש על אנשים חשודים או כאלו הנושאים תיקים, אך מתנגד לחיפוש גורף על כל המבקרים.

 

 
 

 
צה"ל הודיע היום כי בהערכת מצב מטכ"לית שהתקיימה הוחלט כי חמישה גדודים ישמשו כוח כוננות ביהודה ושומרון לקראת יום שישי, זאת על רקע המתיחות בהר הבית. ההחלטה הסופית על שחרורם תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת שתתקיים מחר.

 

בתוך כך, מרכז עדאלה עתר לבג"ץ בשם משפחות המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית בדרישה להשיב את גופות המחבלים. בעתירה נטען: "אין הוראה בחוק המאפשרת למשטרת ישראל להחזיק את הגופות. זכותו של כל אדם לקבורה מהירה ומכובדת". בג"ץ הורה למדינה להגיב ולקיים דיון בתחילת השבוע.

 

תלם יהב השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
מתוך תיעוד הפיגוע
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים