שתף קטע נבחר

טיפולי שיניים לילדים עם אוטיזם

טיפולי שיניים הם חוויה לא פשוטה לכל אחד, לא כל שכן כשמדובר באנשים עם אוטיזם. אך לא מדובר במשימה בלתי אפשרית. גישה נכונה, בה המשפחה מלווה את התהליך יחד עם צוות מקצועי ומיומן המתחשב במגבלות התקשורת ובהתנהגותו של האדם, יביאו לכך שהמטופל יוכל לשמור על בריאות הפה

ביקור אצל רופא השיניים ובמרפאת השיניים גורם לתחושת אי נעימות עד כדי חרדה אצל ילדים, ולא פעם גם אצל מבוגרים. אך מה שמוגדר כתחושה לא נעימה וכחוסר נוחות אצל ילדים ומבוגרים, מתעצם פי כמה כאשר מדובר בילדים ומבוגרים עם אוטיזם.

 

אוטיזם מאופיין בין היתר בקשיים ביצירת תקשורת מילולית ולא מילולית יחד עם קושי בהסתגלות לסיטואציות חברתיות ולא מוכרות.

 

נמצא כי טיפולי שיניים נמצאו כטיפול הרפואי השכיח ביותר שלא ניתן לילדים ומבוגרים עם מוגבלויות שכליות וביניהם גם אוטיזם, אצלם נמצאת שכיחות גבוהה יותר של עששת ומחלות חניכיים.

 

התנהגות המטופל, קושי בשיתוף פעולה ובשמירה יומית על היגיינת הפה הם גורמים מרכזיים לכך, אך מלבד זאת ישנן סיבות נוספות כמו: עלות הטיפולים, חוסר בכיסוי רפואי מתאים, חוסר נגישות של המרפאה וחוסר בהכשרה מתאימה של הצוותים המספקים את שירות הרפואי במרפאה.

 

קיראו עוד בערוץ בריאות השן

 

מה ניתן לעשות?

ההתמודדות עם הקשיים במתן טיפולי שיניים לאנשים עם אוטיזם ומוגבלויות שכליות, מתנהלת בשני שלבים:

 

בשלב הראשון יש לגבש אסטרטגיית מניעה כדי לשפר את מצב בריאות הפה ועלי ידי כך לצמצם עד כמה שניתן את הטיפולים העתידיים.

השלב השני הוא בחירה בשיטות לטיפול החדשות והמתאימות ביותר, כך שיסייעו בהקטנת החרדה מטיפול השיניים ובהגדלת שיתוף הפעולה של המטופל.

 

אסטרטגיית המניעה כוללת בעיקר מאמץ להעלאת המודעות לשמירה על היגיינת הפה ולהפחתה בצריכת מזון ומשקאות ממותקים.

 

חלק מהאנשים עם אוטיזם, מתקשים ללמוד כיצד להשתמש במברשת השיניים ובמשחה ולכן נמצאים בסיכון לפציעות עצמיות תוך כדי שימוש לקוי. ההמלצה היא שפעולת צחצוח השיניים עבורם תתבצע תחת השגחה של מטפל (שלשם כך זקוק להדרכה).

 

ללמוד לצחצח נכון. לשנור על היגיינת הפה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ללמוד לצחצח נכון. לשנור על היגיינת הפה(צילום: shutterstock)

  

כלי נוסף שהוכח כיעיל הוא שימוש בטכניקות חינוך ויזואלי – כגון שימוש בספרים, סרטים המדגימים את טכניקת הצחצוח מרגע הכניסה לחדר האמבטיה ועד לשטיפת הפה. (הנחת המשחה על המברשת, צחצוח השיניים ויריקת שאריות המשחה ושטיפת הפה).

 

נוסף על כך, תליית תמונות או צילומים צבעוניים בחדר האמבטיה המדגימים את השלבים בצחצוח שיניים ובשטיפת הפה, נמצאו יעילים אף הם בלימוד אנשים עם אוטיזם. המלצה נוספת להורים היא לצחצח שיניים במקום שאינו המקלחת - למשל בסלון מול הטלוויזיה, כך שההורה עומד מאחורי הילד ומצחצח שיניו כשהוא עסוק בתוכנית טלוויזיה שמעניינת אותו.

 

בהקשר זה של צחצוח שיניים, יש להתייעץ עם הרופא באיזו משחה להשתמש והאם עליה להכיל פלואוריד או לא. זאת בשל שיקולים דוגמת הקושי החושי של אדם עם אוטיזם להתמודד עם הטעם והטקסטורה של המשחה והיכולת שלו לירוק או לבלוע את המשחה.

 

הפחתת חרדה מפני הטיפול

השלב הבא מתמקד בבחירת טכניקת הטיפול המתאימה להפחתת החרדה ולקבלת שיתוף פעולה. מומלץ לקיים פגישת ייעוץ מוקדמת עם משפחת המטופל שתסייע להבין את צרכי התקשורת והמאפיינים ההתנהגותיים והתקשורתיים של המטופל על מנת להתאים את הטכניקות המתאימות עבורו.

 

גם במקרה זה, חינוך ויזואלי מוקדם המדגים את הסיטואציה הצפויה באמצעות ספרים עם ציורים צבעוניים, תמונות והדגמות וידאו מתגלה כאפקטיבי להפגת חרדה.

 

אמצעי נוסף שהוכח כיעיל במחקרים רבים כגורם מוביל לעליייה בשיתוף הפעולה בבדיקות דנטליות ובטיפולי שיננית בקרב באנשים עם אוטיזם ומוגבלויות שכליות אחרות, אלו פגישות טיפול בחשיפה הדרגתית ("דה סינסיטיזציה") אשר נועדו לחשוף את המטופל בהדרגה לסביבה הדנטלית וליצור אמון בינו לבין הרופא. חשיפה הדרגתית תכלול הדגמת אירועים והיכרות עם כלים המעורבים בטיפול ומתן חיזוק חיובי.

 

במקרה של חוסר הצלחה בקבלת שיתוף פעולה תוך שימוש בטכניקות התנהגותיות שונות, קיימות אפשרויות טיפול כגון טשטוש באמצעות שימוש בגז צחוק או בתרופות נוגדות מתח וחרדה כאשר כמוצא אחרון ניתן להשתמש בהרדמה כללית במרפאות המתמחות בכך.

 

הרדמה כללית מאפשרת הענקת טיפולים נרחבים וארוכים במידה ויש צורך בכך. לרוב, הורים לילדים עם אוטיזם מביעים הענות גבוהה לטיפולי שיניים בהרדמה כללית, אך יחד עם זאת יש להימנע מכך עד כמה שניתן בשל הסיכונים הכרוכים בכך.

 

חשוב לציין שבחירה במרפאה עם עיצוב רגוע, ומיעוט גירויים ויזואליים על הקירות, לצד מוזיקה נעימה וחדר המתנה נפרד שאינו חשוף לרעשים ולמראות המלחיצים במרפאת השיניים תסייע אף היא להפחתת המתח.

 

ד"ר עופר עמרני הוא רופא אחראי ומנהל מקצועי של מרפאת השיניים בבית איזי שפירא המטפלת בילדים ומבוגרים עם מוגבלות


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טיפול שיניים לילדים עם מוגבלויות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים