שתף קטע נבחר

הפגנות בירדן ובטורקיה בצל משבר הר הבית; הנייה: "היכן האומה הערבית?"

גל הפגנות בעולם המוסלמי לאחר תפילות יום השישי מחוץ להר הבית. בעמאן הפגינו אלפים, ראש ממשלת טורקיה מחה: "השימוש במגנומטרים לא יוביל לפתרון". ראש הלשכה המדינית של חמאס: "מדובר במערכה של כל המוסלמים - וננצח בה"

 

הפגנות תמיכה במתפללים המוסלמים ברקע מאבקם בסוגיית הר הבית נערכו היום (ו') בירדן ובטורקיה. כמו כן, ובמקביל לעימותים סביב הר הבית, נשא ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, דרשה בעזה ופנה בקריאה לאומה הערבית: "היכן את, אומה בת מיליארד אנשים, בזמן שמונעים את קיום התפילות במסגד אל אקצה? היכן הפסגות הערביות בזמן שהמסגד מטונף בידי מתנחלים?".

 

ההפגנה בעמאן. קריאות נגד חיילי צה"ל ()
ההפגנה בעמאן. קריאות נגד חיילי צה"ל

אלפי מפגינים בירדן. קראו נגד חיילי צה"ל ()
אלפי מפגינים בירדן. קראו נגד חיילי צה"ל

 

בעמאן בירת ירדן התאספו אלפים וקראו קריאות גנאי נגד ישראל. לפי דיווחים, ההמונים צעקו בין היתר: "כמה יפה זה להרוג חיילים מירושלים" והניפו דגם של טיל מקרטון ועליו הכיתוב: "אל אקצה - קו אדום". 

 

הפגנה נוספת נערכה באיסטנבול, שם גינה ראש הממשלה הטורקי בינאלי ילדרים את השימוש במגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית. "אמצעי הביטחון שבהם נוקטת ישראל שגויים. חסימה של כניסת מוסלמים למתחם לא תתרום למציאת פתרון לאזור", אמר.

 

"אל אקצה - קו אדום" ()
"אל אקצה - קו אדום"

בדרשתו השבועית אמר הנייה כי "המערכה בירושלים היא מערכה של העם הפלסטיני ושל האומה הערבית והאיסלאמית. הזעם ברחובות ירושלים משיב את העיסוק בסוגיה הפלסטינית. המגנומטרים הם פגיעה בעם הפלסטיני ולא נאפשר זאת".

 

הנייה הוסיף: "אנו משבחים את תושבי ירושלים ואת ערביי ישראל על כך שהם מסרבים להיכנע לצעדי הכיבוש במסגד אל אקצה. המערכה הזו תסתיים בניצחון של העם הפלסטיני. יש ביכולתנו לעמוד בפני כל האתגרים".

 

 

 

לדבריו, "המצלמות, המחסומים והשערים, מטרתם לבסס את שליטת ישראל במסגד ולהשיב את התוכנית לחלוקתו. אנו מצטרפים לקריאתם של תושבי ירושלים המסרבים להיכנס למסגד דרך המגנומטרים. השפה היחידה שהכיבוש הישראלי מכיר היא שפת הכוח. החלטת הקבינט הישראלי הלילה מוכיחה שחלומות השלום והנורמליזציה התרסקו תחת רגליהם של המוראביטון בירושלים".

 

לאחר מכן קרא הנייה לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, המכהן גם כיו"ר ארגון שיתוף הפעולה האיסלאמי, לגבש תכנית כוללת למאבק ב"מזימות הישראליות". הנייה פנה גם לעבדאללה מלך ירדן וקרא לו לשאת באחריותו על האירועים בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים