שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, יאיר שגיא

מחבל רצח סב ושני ילדיו בפיגוע בבית בחלמיש

פלסטיני חדר לבית ביישוב ורצח בדקירות סבא בן 70 ואת בנו ובתו, בשנות ה-30 לחייהם. את הסבתא, בת 68, פצע קשה. אשת הבן שנרצח ניצלה והגנה על הנכדים. שכן - חייל בחופשה - שמע את הצעקות, רץ לבית וירה במחבל. עדות: "המחבל שכב לצד הנרצחים, זינק לעבר החובשים - ונבלם". לפני הפיגוע הוא כתב בפייסבוק: "מהם חיי כשמטנפים את אל-אקצה?"

 

 

פיגוע רצחני בזמן ארוחת השבת: מחבל פלסטיני חדר אמש (יום ו') לבית ביישוב נווה צוף-חלמיש שליד רמאללה, ורצח בדקירות סכין סבא בן 70, את בנו בן ה-35 ואת בתו, בשנות ה-40 לחייה. את הסבתא, בת 68, פצע קשה.

 

מתחקיר ראשוני עולה כי המחבל – עומר אל-עבד, בן 19 מהכפר הסמוך קובר – חדר ליישוב בסמוך לשעה 21:30, פרץ לבית הסמוך לגדר ההיקפית ודקר את הארבעה בביתם, בעת ארוחת שבת שהייתה גם חגיגת הולדת נכד נוסף במשפחה. שכן של המשפחה, שהוא חייל מיחידת עוקץ שנמצא בחופשה, שמע את הצרחות מהבית – ומיהר למקום וירה במחבל באקדחו דרך החלון. המחבל שנפצע בינוני-קשה פונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. גורמים רפואיים שהוזעקו למקום סיפרו כי "המחבל שכב לצד הנרצחים, זינק לעבר החובשים - ונבלם על-ידי כוחות הכוננות שהוקפצו".

 

עוד על הפיגוע בליל שבת:

צה"ל נערך לפשיטה על בית המחבל בכפר קובר

אשת הנרצח החביאה את הילדים בחדר, שכן ירה במחבל

כתב צוואה בפייסבוק - ויצא לרצוח משפחה

 

 
זירת הפיגוע בחלמיש, הלילה (צילום: דובר צה"ל, יאיר שגיא) (צילום: דובר צה
זירת הפיגוע בחלמיש, הלילה(צילום: דובר צה"ל, יאיר שגיא)
משמאל: המחבל עומר אל-עבד ()
משמאל: המחבל עומר אל-עבד
 
מפקדי צה"ל בתדרוך בשטח  (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
מפקדי צה"ל בתדרוך בשטח (צילום: דובר צה''ל)

חלמיש, בבוקר שלאחר הפיגוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חלמיש, בבוקר שלאחר הפיגוע(צילום: גיל יוחנן)

הכניסה ליישוב חלמיש, בבוקר שלאחר הפיגוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכניסה ליישוב חלמיש, בבוקר שלאחר הפיגוע(צילום: גיל יוחנן)
 

הפיגוע אירע בזמן שעשרה בני משפחה ישבו לארוחת ליל שבת. כשהמחבל פרץ לבית החביאה אשת הבן שנרצח את הילדים בחדר, ומשם התקשרה למשטרה וזעקה שיש בבית מחבל שרוצח בדקירות סכין את היושבים בסלון.

 

כוחות ההצלה שהגיעו לבית מצאו את הפצועים כשהם סובלים מדקירות בכל חלקי גופם. צוותי רפואה החלו לבצע בפצועים אנוש מאמצי החייאה אינטנסיביים כשהם מורדמים ומונשמים - אך ללא הועיל. הסבתא שנפגעה קשה פונתה לבית החולים שערי צדק בירושלים, והיא סובלת מדקירות בפלג גופה העליון. מסוקים הוזעקו כדי לפנות פצועים, אך כאמור - מותם של שלושה נקבע בידי צוותי מד"א. חובש שטיפל בנפגעי הפיגוע סיפר כי המחבל שכב בסמוך לקורבנותיו ואז זינק לעבר החובשים במפתיע אך נבלם על-ידי כוחות הכוננות שהיו בנקודה.

 

המחבל תומך חמאס

בית המשפחה שבו התרחש הפיגוע הוא אחד הבתים הסמוכים לגדר ההיקפית ביישוב. המחבל ניצל עובדה זו, בדומה לפיגוע החדירה שבו נרצחה משפחת פוגל באיתמר. בחלמיש מתגורר גם חיים פוגל, הסבא שניצל בפיגוע באיתמר. בתחילה חששו שהוא ואשתו נפגעו, אך בהמשך התברר כי המחבל רצח במשפחה אחרת. לפני חמש שנים חדרו שני מחבלים מהכפר עוורתא בשומרון להתנחלות הסמוכה איתמר ורצחו חמישה מבני משפחת פוגל שישנו בביתם - ההורים אודי ורותי, שני הבנים יואב ואלעד, ואת התינוקת הדס. בתם של הנרצחים שחזרה לבית המשפחה הבחינה במתרחש והבריחה את שני אחיה הקטנים שנותרו בחיים לבית השכנים. שני המחבלים, אמג'ד וחכים עוואד הודו במעשיהם ובית המשפט הצבאי גזר עליהם חמישה מאסרי עולם מצטברים.

 

לוחמי מגלן ודובדבן ערכו סריקות באזור היישוב נווה צוף-חלמיש לאורך שעות הלילה והיישוב נותר סגור לזמן ממושך. במקביל, נערכו כוחות צה"ל לפשוט על הכפר של המחבל ולכתרו, ובהמשך פשטו על ביתו וביצעו בו חיפושים, ועצרו לחקירה את אחיו. במהלך שעות הלילה בדקו בצה"ל אם יש מחבלים נוספים שהיו שותפים לפיגוע, ותפסו פלסטיני חשוד מחוץ ליישוב שלא היה חמוש. בתום הסריקות נקבע כי אין חשש למחבל נוסף באזור.

 

היישוב חלמיש, תמונת ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
היישוב חלמיש, תמונת ארכיון(צילום: AFP)

היישוב חלמיש, מקום הפיגוע ()
היישוב חלמיש, מקום הפיגוע

מקום הפיגוע והמקום שממנו יצא המחבל ()
מקום הפיגוע והמקום שממנו יצא המחבל

כונן מד"א, חובש רפואת חירום אהוד אמיתון, טיפל בפצועי הפיגוע. "מדובר באירוע קשה מאוד", סיפר הלילה. "כשנכנסנו לבית ראינו ארבעה פצועים שוכבים כשהם סובלים מפצעי דקירה. שלושה מהפצועים היו מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הענקנו להם טיפול רפואי שכלל חבישות ועצירת דימומים, וביצענו בהם פעולות החייאה מתקדמות וממושכות תוך כדי שימוש בתרופות. פצועה נוספת, בת 68, הייתה בהכרה וסבלה מפצעי דקירה בפלג גופה העליון. היא טופלה בשטח ופונתה בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים".

 

לפני צאתו לפיגוע כתב המחבל בפייסבוק פוסט הקושר את הפיגוע שלו למהומות סביב הר הבית וסערת המגנומטרים: "צוואתי לכם. אני נער שעדיין לא הגיע לגיל 20. יש לי חלומות ושאיפות רבות. אני יודע שבעזרת אללה יתגשמו חלומותיי. אהבתי את החיים, לגרום לאנשים לחייך, אך אילו חיים הם אלה? הורגים את הנשים והצעירים שלנו, מטנפים את אל אקצה שלנו ואנחנו ישנים".

"מהם חיי כשמטנפים את אל-אקצה?". הפוסט שפרסם המחבל ()
"מהם חיי כשמטנפים את אל-אקצה?". הפוסט שפרסם המחבל

גורם צבאי בכיר אמר כי המחבל מזוהה עם חמאס – אך אינו פעיל ארגוני. בחקירתו הראשונית סיפר הרוצח הפלסטיני כי קנה את הסכין ביומיים האחרונים. הוא אישר כי רצה לבצע את הפיגוע בגלל אל-אקצה. נראה שכדי לחדור ליישוב הוא קפץ מעל הגדר. את הפוסט בפייסבוק הוא העלה רק שלוש שעות לפני הפיגוע, וגורם צבאי אמר כי תפיסת מחבל שאינו פעיל ארגוני בתוך זמן קצר כל כך היא "אתגר משמעותי".

 

חמאס פרסם הלילה הודעה שבה בירך על הפיגוע, שאותו הוא הגדיר "הירואי". לדברי חמאס הפיגוע בא בעקבות "הפגיעות של ישראל בזכויות עמנו בירושלים ובמסגד אל-אקצה". 

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיים הלילה דיון הערכת מצב בעקבות הפיגוע בנווה צוף שבו הוחלט על תגבור כוחות לאיו"ש בעקבות הפיגוע מהגדודים שבכוננות. בבוקר יוחלט על ההיקף - כך שכוחות התגבור יגיעו כבר בשבת לאיו"ש. בדיון הערכת המצב השתתפו סגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, ומפקדים נוספים. זה הפיגוע השלישי שמתבצע בימים האחרונים בהשראת אירועי הר הבית. בעקבות המתיחות הושארו שלושה גדודי תגבור ככוננות בבסיסי האימונים שלהם, וכאמור - לפחות חלקם יגיעו ליהודה ושומרון.

 

הפרות הסדר של הפלסטינים - בירושלים, בעזה וביהודה ושומרון (צילום: AFP)
הפרות הסדר של הפלסטינים - בירושלים, בעזה וביהודה ושומרון(צילום: AFP)

 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, גינה את הפיגוע. בהודעת הארגון נכתב כי "המזכ"ל מגנה בחריפות את פיגוע הדקירה שבוצע על ידי תוקף פלסטיני, שגרם למותם של שלושה בני משפחה ישראלית בהתנחלות חלמיש שבגדה המערבית הכבושה. המזכ"ל שולח את תנחומיו לאבלים ומאחל החלמה מהירה לפצועים". עוד נכתב כי "מזכ"ל האו"ם קורא שוב לכל הצדדים להימנע מכל פעולות או הצהרות שיכולות להסלים עוד יותר את המצב הבלתי יציב גם כך".

 

יום של עימותים בירושלים: 3 פלסטינים נהרגו

הפיגוע בא בתום יום רווי מתח ואלימות בירושלים ובגדה המערבית. שלושה פלסטינים נהרגו אחר הצהריים בעימותים עם כוחות הביטחון: מוחמד שרף, נער בן 17, נהרג בעימותים בראס אל-עמוד; מוחמד אבו ראנם, בשנות ה-20 לחייו, נהרג בעימותים באבו טור; ומוחמד לאפי, בן 18, נהרג באבו דיס. המשטרה מסרה כי בהפרות הסדר באבו טור שבהן נהרג אבו ראנם ירו פלסטינים זיקוקים לעבר כוחות הביטחון וסיכנו את חייהם של אנשי הביטחון הישראלים.

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

במערכת הביטחון הייתה דריכות רבה לקראת תפילות יום השישי בשל החשש מהתפרעויות על רקע התקנת המגנומטרים בהר הבית - התקנה שנעשתה בעקבות רצח השוטרים בפיגוע שם ביום שישי שעבר.

 

לפנות בוקר הוחלט להותיר את המגנומטרים על כנם: הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בדיון לילי שהמשטרה היא שתקבע אם להסירם, אבל במשטרת ירושלים אמרו כי הדרג המדיני הוא זה שיקבל החלטה בנושא - והמגנומטרים לא הוסרו.


פורסם לראשונה 21/07/2017 22:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
זירת הפיגוע בחלמיש
צילום: דובר צה"ל
מומלצים