שתף קטע נבחר

ארדואן נגד ישראל: בתי כנסת נתונים למתקפה בטורקיה

הזירה הדתית מתלהטת: שני מקרים של הפגנות מאיימות ואף אבנים ובעיטות בדלתות בתי כנסת באיסטנבול בסוף השבוע. "או שהציונים ייקחו את עצמם בידיים, או שנחזור לפה", איים מנהיג מקומי - בזמן שהנשיא מתסיס סביב אירועי הר הבית

 

 

שתי הפגנות מאיימות ואף פעולות ונדליזם נגד בתי כנסת בטורקיה, שנראה כי יצאו לפועל בתמיכה שקטה של המשטר - בצל אירועי הר הבית, מדאיגות מאוד את הקהילה היהודית במדינה.

 

בלילה שבין חמישי לשישי התקיפו את בית הכנסת "נווה שלום" באיסטנבול עשרות מפגינים, השליכו אבנים לעבר בית הכנסת, בעטו בדלתותיו וניסו לפרוץ פנימה. המפגינים ביקשו למחות על הצבת המגנומטרים בהר הבית וקראו קריאות "אללה אכבר".

 

בכניסה לבית הכנסת נאם מנהיג מקומי של מפלגת "האיחוד הלאומי", קורסאט מיצ'אן, והאשים את ישראל ב"הטרדת אחינו הפלסטינים ופגיעה בחופש הפולחן שלהם". הוא הוסיף: "או שהציונים יקחו את עצמם בידיים, או שנחזור לפה שוב". חלק מהמפגינים צעקו "אם לא תיתנו לנו להיכנס למקום הקדוש שלנו, לא ניתן לכם להיכנס למקום הקדוש שלכם".

 

אחד המפגינים בעט בדלתות בית הכנסת, ושני מפגינים טיפסו על הדתות ותלו שלטים שעליהם תמונות של כיפת הסלע. בקהילה היהודית נדהמו מכך שזמן קצר לפני ההפגנה עזבה את המקום ניידת המשטרה שמאבטחת דרך קבע את בית הכנסת – שבעבר היה יעד לפיגועי טרור.

בתוך בית הכנסת אחרידא ()
בתוך בית הכנסת אחרידא

בשבת הותקף בית הכנסת העתיק על שם אחרידא בשכונת באלאט באיסטנבול, בית כנסת מיוחד במינו שהקימו במאה ה-15 מהגרים יהודים שהגיעו ממקדוניה ושבמת החזן שלו נראית כמו תיבת נוח. כמו במקרה הראשון, גם שם נעלמה ניידת המשטרה שמוצבת במקום, והמפגינים הגיעו וצבאו על בית הכנסת. הקהילה היהודית צייצה בשבת על המתרחש ליד בית הכנסת ואף תייגה את ראש הממשלה הטורקי ואת שר הפנים בקריאה שישימו קץ לתופעה.

 

מי שעומד מאחורי שתי ההתקפות הם לאומנים דתיים שקשורים למפלגה שנקראת "מפלגת האיחוד הלאומי" - שאומנם לא קשורה רשמית למפלגתו של ארדואן, אך קשורה אליה אידיאולוגית. העובדה שהמשטרה עזבה את המקום בשני המקרים עשויה להעיד על כך שההפגנות התקיימו בהסכמה שקטה של השלטונות, שאפשרו מעין "הוצאת קיטור" נגד יהודים.

 

הקהילה היהודית מודאגת מאוד מהמצב. היא פרסמה הודעה רשמית שבה דרשה מהשלטונות להפסיק את התופעה. עיתונאים יהודים שכותבים בעיתון הקהילה "שלום" צייצו בחשבונות הטוויטר שלהם שמותר למתוח ביקורת על המדיניות של כל מדינה, אבל הביטוי של המחאה לא יכול להיות נגד בתי תפילה אלא כלפי שגרירויות וקונסוליות.

 

זאת הפעם הראשונה שהרשויות מאפשרות ככל הנראה הפגנות נגד בתי כנסת בטורקיה, ובקהילה רואים בזאת תקדים מסוכן. ב"צוק איתן" התקיימו הפגנות סוערות נגד השגרירות באנקרה והקונסוליה באיסטנבול. פרשנים מעריכים שהמחאה מתקשרת הפעם לדת, ובעיני האיסלאמיסטים בטורקיה בית הכנסת הוא סניף של ישראל. דיווחי התקשורת בטורקיה על אירועי הר הבית מוטים לצד הערבי, והפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים הוצג בכלל כאירוע שישראל יזמה כדי לדכא את חופש הפולחן של הפלסטינים ולכן התעוררה סוג של התנגדות.

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן גינה בשבת את "הפעולות המופרזות" שישראל עשתה בדיכוי ההפגנות כמחאה על הצבת המגנומטרים. ארדואן כינה את שלושת הפלסטינים שנהרגו במהומות "שהידים". הנשיא הטורקי נמנע מלגנות את רצח השוטרים בהר הבית וכינה את הפיגוע "תקרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים