שתף קטע נבחר

ירדן: מאבטח שגרירות ישראל נדקר וירה למוות בשניים, העובדים נצורים בשגרירות

הותר לפרסום כי איש ביטחון של שגרירות ישראל ירה למוות בפועל ירדני שדקר אותו במברג ובבעל הבית שנכח במקום. ישראל מסרבת לדרישת הירדנים לחקור את המאבטח, לפי אמנת וינה, ולכן המאבטחים נותרו בשגרירות עם הצוות הדיפלומטי. משפחת אחד ההרוגים דורשת עונש מוות למאבטח

 

 

חשד לפיגוע דקירה נגד נציגי ישראל בעמאן: איש אבטחה של השגרירות הישראלית בירדן ירה אמש (יום א') למוות בשני ירדנים, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג. איש הביטחון הישראלי נפצע באורח קל, שלף את אקדחו וירה למוות בדוקר בן ה-17. בעל הבית, רופא במקצועו, נפגע מכדור תועה ומת מפצעיו. ישראל מסרבת לדרישת הירדנים לחקור את המאבטח, ולכן המאבטחים נותרו בשגרירות עם הצוות הדיפלומטי. במשרד החוץ מעריכים שמדובר בפיגוע על רקע אירועי הר הבית. פקיד ישראלי בכיר אמר: "אין לנו ספק שהצעיר הירדני היה מחבל שבא לרצוח ישראלי. הירדנים יודעים את זה אך מנצלים את משבר הר הבית".

 

עוד על הדרמה בירדן:

קרובי הירדני שנורה למוות: "רק הלך להרכיב חדר שינה"

שבחים למחבלים וגינוי למגנומטרים: שיא במתיחות ביחסי ישראל-ירדן

 

ממשרד החוץ נמסר כי הדוקר הגיע לביתו של אחד השליחים, שמתגורר סמוך לשגרירות בעמאן, כדי להחליף ריהוט. במקום נכח איש האבטחה יחד עם בעל הבית הירדני. הפועל התגנב מאחוריו והחל לדקור אותו. המאבטח ירה בו ובבעל הבית כהגנה עצמית. בישראל הבהירו הלילה כי על פי אמנת וינה, המאבטח חסין מכל האשמה פלילית ומתביעות אזרחיות בירדן, ולא ייעצר או ייחקר. זו גם הסיבה, כאמור, שבגינה מסרבת ישראל לאפשר לרשויות בירדן לחקור את איש הביטחון. עד כה לא הוגשה כל בקשה רשמית להסגרתו של איש הביטחון הישראלי.

למקום האירוע הגיעו כוחות ביטחון ירדניים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
למקום האירוע הגיעו כוחות ביטחון ירדניים(צילום: EPA)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

גורמים מדיניים מסרו כי הנער הירדני פעל ממניעים לאומניים וניסה לרצוח ישראלי, ואלמלא תגובתו הנחושה והמהירה של המאבטח - האירוע היה עלול להיגמר אחרת.

 

ההערכה היא כי הירדנים מתעקשים על חקירתו של איש הביטחון בין היתר בשל הרגישות סביב הר הבית. בשלב זה כאמור כל צוות השגרירות נשאר בתוך המתחם, לאחר שלא התאפשר לסגור את השגרירות ולפנות את הצוות בשל הדרישה לחקירה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הלילה עם השגרירה בעמאן, עינת שלאין, ועם איש הביטחון של השגרירות שנדקר וירה. אנשי משרד החוץ וגורמי ביטחון ישראלים פועלים בערוצים שונים מול הממשלה בירדן, והקבינט דן הלילה בתקרית החריגה ובמשבר הר הבית, ויתכנס שוב ב-14:00 לדון במשבר בירדן ובהר הבית ובמגעים ליישובם.

 

מחלקת ההסברה של הביטחון הכללי הירדני מסרה בהודעה כי החמ"ל המרכזי קיבל הודעה על ירי בתוך מבנה מגורים שהשגרירות הישראלית משתמשת בו ונמצא בסמוך אליה. כוח ביטחוני הגיע למקום וכיתר אותו כדי להתחיל לחקור את התקרית ולעמוד על נסיבותיה. הירדנים דיווחו כי שלושה בני אדם נפצעו, בהם אדם עם אזרחות ישראלית, והוענקה להם עזרה ראשונית.

הדוקר מוחמד זכרייא אל-ג'וואודה. נורה למוות
הדוקר מוחמד זכרייא אל-ג'וואודה. נורה למוות

 
החקירה הראשונית העלתה כי שני אזרחים ירדנים נכנסו למבנה המגורים לפני התקרית. בירדן דווח כי החקירה כרגע נמצאת בשלבים הראשונים שלה וגורמי החקירה במנהלת הביטחון הכללי החלו בחקירה נרחבת של התקרית ועדכנה את הפרקליטות הציבורית כדי לעמוד על כל הפרטים והנסיבות בהתאם להליכים המשפטיים המקובלים.

 

לפי העיתון "א-רד" הירדני, הדוקר, מוחמד זכרייא א-ג'וואודה בן ה-17 מהעיירה א-דווימה, מת אחרי שנורה פעמיים ואילו איש הביטחון הישראלי נדקר בחזהו. א-ג'וואודה עבר כאיש תחזוקה והיה מוכר לגורמים הישראלים בירדן על רקע עבודות תחזוקה שביצע בשגרירות ובבתי השליחים. ההרוג השני הוא בעל הבית, בשאר אל-חמראנה, רופא במקצועו. ברשתות "אל-ג'זירה" ו"סקיי ניוז" בשפה הערבית דווח כי מנגנוני הביטחון הירדניים כיתרו באינטנסיביות את השגרירות.

 

"הבן שלי שהיד"

עשרות מבני משפחתו של הדוקר התאספו בכיכר א-שרק אל-אווסט בעמאן כדי למחות על מותו. הם דרשו מהשלטונות לחשוף את פרטי החקירה ולהעניש את היורה. אחד מבני המשפחה אף דרש להטיל עונש מוות על המאבטח הישראלי. מנגנוני הביטחון פינו את בני המשפחה בגז מדמיע. אביו של הצעיר אמר לערוץ הטלוויזיה הירדני "רויא" שבנו לא ידע מה היא אזרחותו של מי שהרג אותו ושהוא היה לקוח רגיל שקנה מהם רהיטים.

 

"אנחנו עומדים בלילה הזה שבו אבד לנו אחד מבניה של ירדן בדם קר בידי הישות הציונית האכזרית בשגרירות שלה שנמצאת בממלכה הירדנית ההאשמית", אמר אחד מבני משפחת הירדני שנדקר, "יש לנו אמונה מוחלטת וטהורה במערכת המשפט הירדנית שהפושע והרוצח הזה יקבל את העונש החמור ביותר ושהעונש הזה יגיע לעונש מוות". קרוב אחר אמר: "הילד הזה בן ה-17 הלך להרכיב חדר שינה והוא לא ידע שזה עבור הישות הציונית והם ירו עליו בדם קר. רחמי אללה עליך, מוחמד".

 

 

 

קרובי משפחתו של הדוקר הפגינו הלילה בלב עמאן ()
קרובי משפחתו של הדוקר הפגינו הלילה בלב עמאן

דרמה בבית מגורי נציגי ישראל בירדן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דרמה בבית מגורי נציגי ישראל בירדן(צילום: EPA)

האזור נסגר  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האזור נסגר (צילום: EPA)
 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"אני מחשיב את הבן שלי כשהיד אצל אללה", אמר האב לעיתון "א-רד". לדבריו, אחד מאנשי השגרירות רכש חדר שינה בתערוכה מקומית, ובנו הגיע להתקין את הרהיטים בדירתו. "השיחה האחרונה שלנו הייתה בשעה שתיים. הוא סיפר לי שהוא הולך להשיג את הציוד הנדרש להתקנה". האב אמר כי הוא ניסה להתקשר אליו, ומשלא ענה לו התקשר למאבטח של הדירה שעדכן אותו על תקרית הירי במקום, ושבנו פונה לבית החולים יחד עם מקומי נוסף והעובד הישראלי. הוא ציין כי לאחר שעבר בכמה בתי חולים העבירו אותו למשטרת עמאן שהודיעה לו שבנו נהרג.

שגרירות ישראל בעמאן (דוד רובינגר) (דוד רובינגר)
שגרירות ישראל בעמאן(דוד רובינגר)
 

סמוך לשגרירות ישראל בירדן, אמש ()
סמוך לשגרירות ישראל בירדן, אמש

  

 

האירוע התרחש על רקע גל מחאה נרחב בירדן נגד הצבת המגנומטרים בשערי הכניסה בהר הבית. בהפגנה שנערכה בעמאן ביום שישי קראו אלפי בני אדם קריאות גנאי נגד ישראל. בין היתר הונפו דגמי טילים מקרטון ועליהם הכיתוב "אל אקצה - קו אדום" ונשמעו קריאות: "כמה יפה זה להרוג חיילים מירושלים".

 

ביום שישי שעבר, אחרי הפיגוע בהר הבית, שוחח מלך ירדן עבדאללה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגינה את רצח שני שוטרים. עם זאת הוא דרש לאפשר מיידית כניסת מתפללים למסגד אל-אקצה. בסוכנות הידיעות הירדנית הרשמית "פטרה" נמסר כי המלך הדגיש את הצורך למנוע מכל צד לשבש את הביטחון והיציבות, דבר שעלול להוביל ולקיצוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
כוחות ביטחון הוזעקו למקום
צילום: EPA
מומלצים