שתף קטע נבחר

נפרדים מ"צייר": עורך התמונות של מיקרוסופט עומד לפני הכחדה

32 שנים לאחר שהושק לראשונה במסגרת מערכת ההפעלה "חלונות 1.0" - מיקרוסופט מסמנת את סופו הקרב של "צייר". האמת? נתגעגע

 

 

 

עורך התמונות הוותיק של מיקרוסופט, "צייר" (Paint), עומד ככל הנראה להיכחד מהעולם: החדשות האלה הכו את העולם בתדהמה עם פרסום רשימת הפיצ'רים המתעדכנים והנכחדים לקראת עדכון הסתיו של מערכת ההפעלה "חלונות 10". רבים הופתעו למצוא ברשימת הפיצ'רים שסופם קרב את אפליקציית העריכה הגרפית, שליוותה משתמשים במשך 32 שנים.

 

נכון, הפליאה מהמהלך הזה של מיקרוסופט נובעת יותר מרגשות נוסטלגיים כלפי "צייר" ופחות מהפונקציונליות של האפליקציה, שלא כל כך ברור מי עוד ממשיך לעשות בה שימוש (מלבדי, כמובן). ה"צייר" הוצג לראשונה במסגרת מערכת ההפעלה "חלונות 1.0" בשנת 1985 ונקרא בתחילה "מברשת צבע" (Paintbrush). בשנותיו הראשונות הותאם הצייר בעיקר לקובצי bmp, ורק בחגיגות בר המצווה של האפליקציה הותאם גם לקובצי JPEG ואחרים.

 

בשנים האחרונות "צייר" הוא בעיקר אפליקציה אירונית בקטע מודע לעצמו. משתמשים שמעוניינים להציג לראווה עבודת עריכה גרפית לא נקייה, מקושקשת ומהירה - יבחרו כנראה ב"צייר" על פני כל עורך תמונות אחר. האפליקציה נודעה גם בזכות אפשרות השרטוט באמצעות העכבר, ומי מאיתנו שגדלו על מערכת ההפעלה של מיקרוסופט ודאי זוכרים לטובה את השעות שבילינו כילדים בפיתוח המוטוריקה העדינה שלנו ובניסיון לאייר ולכתוב בצורה סבירה באמצעות העכבר.

 

באוקטובר 2016 הציגה מיקרוסופט את הגרסה העדכנית והחדישה של "צייר" - בעלת יכולות תלת-ממדיות. "צייר 3D" שוחרר עבור משתמשי "חלונות 10" אבל לא החליף את העורך הוותיק אלא חי לצידו בדו-קיום מרשים. בכל זאת, ימיו של ה"צייר" המקורי ככל הנראה ספורים, ואלא אם תקום קול זעקתם של משתמשים מונעי נוסטלגיה - נראה שבקרוב ניאלץ להיפרד ממנו לגמרי.

 

הצייר התלת-ממדי מספק יכולות עריכה מתקדמות, אולם נטען שהוא חסר כמה מהפיצ'רים המיושנים-אך-הכרחיים והמזוהים ביותר עם הצייר המקורי. מיקרוסופט טרם הכריזה על תאריך רשמי שבו "צייר" יחדל מלהתקיים, אולם אין ספק שהיא פועלת בכיוון הזה וייתכן שזה יקרה כבר בעדכון הסתיו הקרוב של מערכת ההפעלה.  

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים