שתף קטע נבחר

בדרך לעסקה: ראש השב"כ ביקר בירדן

נדב ארגמן יצא בשליחות ראש הממשלה כדי לנסות ולפתור את המשבר. הוא ערך שחזור של תקרית הירי ושב בערב לישראל. ההסכם המסתמן: המאבטח יורשה לשוב לישראל, ובתמורה יוסרו המגנומטרים מהכניסה להר הבית. נתניהו והמלך עבדאללה שוחחו לאחר שובו של ארגמן. הקבינט מכונס כעת

 

 

ראש השב"כ נדב ארגמן, שנסע היום (ב') לירדן מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לטפל במשבר מול ירדן, שב לפנות ערב לישראל. ארגמן ערך תחקור בשגרירות ועם שובו ארצה עדכן את נתניהו בהתפתחויות. במקביל, גורם ישראלי בכיר אמר כי "יש רצון מצד שתי המדינות לפתור את המשבר הזה".

 

נודע כי ארגמן ביצע תשאול של התקרית וכן שחזור שבו נכחו חוקרים ירדנים, בעקבות מגעים שקטים בין המדינות. מסתמן כי המאבטח הישראלי יורשה לחזור לישראל לאחר אישור מלכותי. גורם ירדני אומר שכחלק מהעסקה יש הבטחות ישראליות בדבר הסרת המגנומטרים. לאחר חזרתו ארצה של ארגמן, שוחחו המלך עבדאללה ונתניהו בטלפון.

נסע לירדן בשליחות נתניהו. ראש השב"כ ארגמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נסע לירדן בשליחות נתניהו. ראש השב"כ ארגמן(צילום: מוטי קמחי)

גורם ישראלי מסר כי נתניהו דן עם המלך עבדאללה על דרכים לסיום משבר המאבטח בשגרירות ישראל וסיום משבר המגנומטרים בהר הבית. בסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" דווח כי בשיחה עם נתניהו, אמר המלך כי יש צורך למצוא פתרון מיידי ולפוגג את הסיבות למשבר המתמשך במסגד אל-אקצה, שיבטיח את החזרת המצב לקדמותו ואת פתיחת המסגד באופן מלא. עוד דווח כי עבדאללה גם הדגיש בשיחה כי צריך לבטל את כל הצעדים שננקטו על ידי הצד הישראלי מתחילת המשבר, ואת החשיבות של הגעה להסכמה על הצעדים כדי למנוע מצב שההסלמה תחזור בעתיד ובאופן שיכבד את הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי בהר.

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב כדי לדון בנושא. לפני כן נפגש נתניהו בלשכתו בירושלים עם ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזה"ת, ועם שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן. לאחר שנועד עם נתניהו, נסע גרינבלט לעמאן כדי לסגור עם הממשל הירדני את פרטי העסקה שכוללת את הסרת המגנומטרים והחזרתו לארץ של המאבטח הישראלי. גורם ישראלי בכיר אמר כי "עכשיו עובדים על הפרטים הסופיים, הכיוון בהחלט טוב".

נפגשו הערב. נתניהו וגרינבלט, ארכיון (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נפגשו הערב. נתניהו וגרינבלט, ארכיון(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

שוחח עם נתניהו. עבדאללה מלך ירדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוחח עם נתניהו. עבדאללה מלך ירדן(צילום: AFP)

אמש, איש אבטחה של השגרירות הישראלית בירדן ירה למוות בשני ירדנים, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג בביתו של אחד משליחי משרד החוץ. איש הביטחון הישראלי נפצע באורח קל, שלף את אקדחו וירה למוות בדוקר בן ה-17. בעל הבית הירדני, רופא במקצועו, נפגע מכדור תועה ומת גם הוא מפצעיו. חקירת התקרית מעלה כי הדוקר, מוחמד זכרייא א-זוואודה, דקר את המאבטח פעמיים - בגב ובחזה.

 

לשכת ראש הממשלה הודיעה הערב כי "המגעים בין ישראל לבין ירדן התנהלו ביממה האחרונה באווירה של שיתוף פעולה". עוד נמסר כי "לא הייתה דרישה ירדנית לכרוך את שובו של המאבטח בהסרת המגנומטרים בהר הבית".

 

במקביל, הביטחון הכללי הירדני מסר הערב שהחקירות בעניין תקרית הירי נמשכות, ומבוצעות בתיאום עם הגורמים המשפטיים כדי להשלים את הליכי החקירה של הפרשה על כל ההיבטים שלה בהתאם לחוקים הירדניים התקפים והקריטריונים וההסכמים הבינלאומיים, ובאופן שמיישם את הצדק הפלילי.

 (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
(צילום: שלום בר טל)

שגריר ישראל באו"ם דני דנון נשא דברים בפני מועצת הביטחון לפני הדיון בעניין ההסלמה בהר הבית, והתייחס בדבריו למשבר עם ירדן. דנון אמר כי "אני מאמין שנצליח לפתור את המשבר, אני מאמין שנפתור את זה בקרוב". בנוסף, התייחס דנון לפיגוע ביום שישי ביישוב חלמיש ואמר כי "הפלסטינים מפיצים שקרים ואומרים שמעשי אלימות אלה הם אשמת ישראל. מועצת הביטחון דנה במניעת ההסלמה, זה פשוט - להפסיק לשלם למחבלים ולהסית לטרור".

 

ישראל מסרבת לדרישת הירדנים לחקור את המאבטח. הוא טופל בשגרירות על ידי אדם בעל הכשרה של חובש ולא פונה לבית החולים בגלל הנסיבות. התקרית התרחשה אתמול בשעה 18:30. בשל הדרישה הירדנית נותרו במתחם השגרירות כ-30 אנשי הצוות הדיפלומטי והמאבטחים ביממה האחרונה, זאת כיוון שלא התאפשר לפנותם.

 

הפציעות של המאבטח אמנם שטחיות, אך עליו לקבל טיפול בבית חולים. אתמול בשעה 21:30 המתין לו אמבולנס ישראלי של מד"א בצד הישראלי של ממעבר אלנבי, אבל הוא לא הגיע. הירדנים הסכימו שהצוות הישראלי ייצא מהשגרירות אבל שהמאבטח יישאר לחקירה. הצוות סירב לעזוב עד שהמאבטח לא יוכל לעזוב גם, ולכן נשארו כולם נצורים בשגרירות עד עכשיו. הבכיר הישראלי שהגיע היום לירדן ביצע תחקיר של התקרית ותישאל את המאבטח. לא ברור האם הבכיר שוחח עם מקביליו הירדנים והאם שיתף אותם בממצאי התחקיר שלו. ההערכה היא כי הירדנים מתעקשים על חקירתו של איש הביטחון בין היתר בשל הרגישות סביב הר הבית.

 

 

נתניהו מסר בצהריים כי קיים שיחת טלפון עם המאבטח הישראלי: "הייתה לי שיחה מרגשת איתו. אמרתי לו שנדאג להחזיר אותו לארץ, אנחנו כבר מנוסים בזה". נתניהו אמר את הדברים בזמן פגישה עם ראש ממשלת גאורגיה.

 

נתניהו הוסיף כי שוחח בלילה פעמיים גם עם שגרירת ישראל בירדן, עינת שלאין. "התרשמתי שהיא מנהלת את הדברים שם היטב. אמרתי לשניהם שאנחנו מקיימים מגעים שוטפים עם גורמי ביטחון וממשל בעמאן בכל הרמות, כדי להביא לסיום מהיר ככל האפשר של האירוע. שגריר ירדן בישראל הגיע הבוקר לשיחה במשרד החוץ, הוא התבקש לסייע בעניין. אנחנו מנהלים את המגעים גם בנתיבים אחרים ומגוונים במטרה אחת - לסיים את האירוע, להביא את האנשים שלנו לארץ, ואנחנו עושים זאת בנחישות ובאחריות. כך אנו נוהגים גם ביחס לדרך הנכונה להבטיח ביטחון ושקט בהר הבית, בעיר העתיקה ובירושלים כולה".

כוחות ביטחון ירדניים, אמש סמוך לזירת האירוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות ביטחון ירדניים, אמש סמוך לזירת האירוע(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

במשרד החוץ מעריכים שמדובר בפיגוע על רקע אירועי הר הבית. "אין לנו ספק שהצעיר הירדני היה מחבל שבא לרצוח ישראלי", אמר ל-ynet גורם מדיני בכיר והפנה אצבע מאשימה לעבר הירדנים: "גם הם יודעים היטב שמדובר במחבל, אך הם מנצלים את משבר הר הבית".

 

ממשרד החוץ נמסר כי הדוקר הגיע לביתו של אחד השליחים, שמתגורר סמוך לשגרירות בעמאן, כדי להחליף ריהוט. במקום נכח איש האבטחה יחד עם בעל הבית הירדני. הפועל התגנב מאחוריו והחל לדקור אותו. המאבטח ירה בו ובבעל הבית כהגנה עצמית. בישראל הבהירו כי על פי אמנת וינה, המאבטח חסין מכל האשמה פלילית ומתביעות אזרחיות בירדן, ולא ייעצר או ייחקר. זו גם הסיבה שבגינה מסרבת ישראל, כאמור, לאפשר לרשויות בירדן לחקור את איש הביטחון.

"מאמין שנפתור את זה בקרוב". דנון במועצת הביטחון של האו"ם, הערב ()
"מאמין שנפתור את זה בקרוב". דנון במועצת הביטחון של האו"ם, הערב

 

  

 

גורם ירדני מסר מוקדם יותר לסוכנות הידיעות הירדנית "עמון ניוז" כי "יינקטו צעדים דיפלומטיים, אם ישראל תמשיך בעמדתה שמונעת את חקירתו של המאבטח בהתבסס על אמנת וינה". הגורם הוסיף כי "ירדן מודעת לאותה אמנה וכל האפשרויות פתוחות". הגורם אמר כי ירדן ממשיכה להיות בקשר עם הצד הישראלי. לדבריו, לפני ישראל עומדות שתי אפשרויות: או שתסכים שהמאבטח ייחקר ושהיא תעודכן בתוצאות הראשוניות של החקירה, או שתסרב - ואז "כל דבר בעתו".

 

שני גורמים רשמיים בירדן אמרו לעיתון הירדני "א-רד" שירדן תנקוט צעדים דיפלומטיים מסלימים אם לא יועבר לידיה המאבטח הישראלי לשם חקירה. אותם גורמים הוסיפו כי נמנעה יציאתו של המאבטח בשגרירות הישראלית מחוץ לעמאן על רקע הרג שני הירדנים אתמול. על פי גורם ממשלתי רם דרג, ירדן ביקשה מהשלטונות בישראל להעביר לידיה את המאבטח כדי לחקור אותו ולנקוט את ההליכים המשפטיים המתאימים. גורם ביטחוני בכיר הוסיף כי המאבטח הישראלי עדיין בממלכה. לפי דיווחים שטרם אומתו, בית משפט בירדן החליט למנוע מהמאבטח הירדני לצאת מהמדינה לעת עתה.

הדוקר בן ה-17, מוחמד זכרייא א-זוואודה ()
הדוקר בן ה-17, מוחמד זכרייא א-זוואודה

אביו של הדוקר מירדן (צילום: AP) (צילום: AP)
אביו של הדוקר מירדן(צילום: AP)

"אני מחשיב את הבן שלי כשהיד אצל אללה", אמר אביו של הדוקר הבוקר לעיתון "א-רד". לדבריו, אחד מאנשי השגרירות רכש חדר שינה בתערוכה מקומית, ובנו הגיע להתקין את הרהיטים בדירתו. "השיחה האחרונה שלנו הייתה בשעה שתיים. הוא סיפר לי שהוא הולך להשיג את הציוד הנדרש להתקנה". האב אמר כי הוא ניסה להתקשר אליו, ומשלא ענה לו התקשר למאבטח של הדירה שעדכן אותו על תקרית הירי במקום, ושבנו פונה לבית החולים יחד עם מקומי נוסף והעובד הישראלי. הוא ציין כי לאחר שעבר בכמה בתי חולים העבירו אותו למשטרת עמאן שהודיעה לו שבנו נהרג. בני משפחתו של הדוקר הפגינו הערב באזור כיכר א-שרק אל-אווסט בעמאן.

 

חזית הפעולה האיסלאמית, הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים בירדן, גינתה את הרג שני האזרחים במתחם השגרירות הישראלית בעמאן ו"דורשת להעמיד לדין את הפושעים". בהודעה שפרסמה הפצירה חזית הפעולה האיסלאמית בגורמים הממשלתיים הרלוונטיים להעמיד לדין את המאבטח הישראלי "כדי שיקבל את העונש המגיע לו".

 

בנוסף, היא דרשה שתהיה שקיפות בעדכון את העם הירדני לגבי הנושא, "מכיוון שמדובר בנושא של דעת קהל ולא בפשע רגיל, וגם מכיוון שמדובר בתקרית שבה נהרגו ירדנים בשטח ירדן - בזמן שבו הציונים מבצעים את תוקפנותם האכזרית נגד מסגד אל-אקצה והתושבים בפלסטין הכבושה".


פורסם לראשונה 24/07/2017 17:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש השב"כ נדב ארגמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים