שתף קטע נבחר

הקבינט החליט על הסרת המגנומטרים, מתפללים: "לא ניכנס להר הבית"

במהלך הלילה פירקו שוטרים את המגנומטרים שהוצבו בכניסות להר הבית לאחר החלטת הקבינט שהתקבלה "בהמלצת כל גופי הביטחון". גלאי המתכות יוחלפו באמצעי בידוק מתקדמים בעלות 100 מיליון שקל תוך חצי שנה. מתפללים מסרבים גם הבוקר להיכנס: "המאבק יימשך"

 

 

מסירים את המגנומטרים, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
מסירים את המגנומטרים, הלילה(צילום: AP)
הקבינט המדיני ביטחוני החליט הלילה (ב') על הסרת גלאי המתכות מהכניסות להר הבית והחלפתם באמצעי בידוק המבוססים על טכנולוגיות מתקדמות, זאת לפי "המלצת כל גופי הביטחון", כפי שנמסר בהודעת משרד ראש הממשלה. הליך פירוק המגנומטרים החל כבר הלילה. עוד הוחלט כי התוכנית להחלפת המגנומטרים תיושם בפרק זמן של עד שישה חודשים ויוקצבו לה 100 מיליון שקלים. לאחר ההחלטה, עובד תחזוקה נראה מפרק את אחד מגלאי המתכות בכניסה להר הבית.

 

על פי ההחלטה, עד ליישום התוכנית, המשטרה תתגבר את כוחותיה כדי להבטיח את ביטחון המבקרים בהר הבית. התקציב לתוכנית יגיע בין היתר מקיצוץ רוחבי ככל שיידרש, על פי התוכנית שיגיש המשרד לביטחון הפנים, ועלותה תיקבע על פי המלצת המשטרה. 

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בתוך כך, מהומות פרצו הלילה בשער האריות כשמאות מתושבי האזור התעמתו עם המשטרה שסגרה את הכבישים בכל העיר העתיקה. התושבים קראו להגיע למסגד אל אקצה, ציינו כי הוא נמצא בסכנה והביעו את כעסם על סגירת הכבישים. אחד מהם אמר כי "אנחנו לא יודעים מה הם עושים בפנים, הדבר הזה לא יעבור בשקט".

חסימות הכבישים בעיר העתיקה ()
חסימות הכבישים בעיר העתיקה


לפני הדיון,דווח כי הקבינט ידון בפתרון טכנולוגי בדמות "מצלמות חכמות" עם יכולת שיקוף וזיהוי פנים, שיאפשרו להסיר את המגנומטרים. על פי הדיווח, הפתרון שהוצע לשרים מתבסס על פגישות שקיימה משטרת ישראל בימים האחרונים עם נציגים של ארבע חברות אבטחה מובילות בישראל ובעולם. החברות הציעו פתרונות שכוללים מצלמות שיכולות לזהות אם אדם נושא עליו כלי נשק או מטען חבלה וכן מערכות משוכללות לזיהוי פנים. המצלמות כוללות, בין היתר, מערכות תרמיות. התקנת המערכות יקרה מאוד ומוערכת במאות מיליוני שקלים.

 

עוד דווח בנוסף למצלמות, יעובה באופן משמעותי סדר כוחות המשטרה בעיר העתיקה ובכניסות להר הבית. הפתרון ייצור מצב של "עיר בטוחה". בטווח הזמן שבין הסרת המגנומטרים להתקנת ה"מצלמות החכמות" ימשיכו לפעול המצלמות המשוכללות שכבר הותקנו שלשום בכניסה להר.

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)


סוכנות הידיעות הירדנית הרשמית מסרה אמש כי "המלך עבדאללה שוחח בטלפון עם ראש ממשלת ישראל נתניהו. הם דנו במשבר במסגד אל-אקצה והמלך הדגיש כי יש למצוא פתרון מיידי ויש להסיר את הסיבות שהביאו לפרוץ המשבר בהר הבית, פתרון שיחזיר את המצב לקדמותו לפני פרוץ המשבר ופתיחת מסגד אל-אקצה לחלוטין באופן מלא. עוד הדגיש המלך כי יש להסכים על צעדים שיביאו למניעת פרוץ הסלמה דומה בעתיד".

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נועד מוקדם יותר עם נתניהו ונסע לאחר מכן לירדן כדי לדון עם הממשל הירדני בפרטי העסקה שתכלול את הסרת המגנומטרים בהר הבית והחזרתו לארץ של מאבטח השגרירות שנדקר שלשום וירה בדוקר ובאדם ירדני שני, והתבצר לאחר מכן יחד עם עובדי השגרירות בעקבות הדרישה לחקור אותו. עובדי השגרירות חזרו אמש לישראל.

 

 

המגנומטרים הוצבו בכניסה למתחם לפני כשבוע וחצי, לאחר הפיגוע בהר שבו רצחו שלושה מחבלים, ערבים-ישראלים תושבי אום אל-פחם, את שני השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן. מיד לאחר הפיגוע הר הבית נסגר למבקרים, לראשונה זה עשרות שנים, למרות תפילות יום השישי שהיו צפויות להתקיים באותו היום. המשטרה ערכה חיפושים במקום אחר כלי נשק שככל הנראה הוסלקו בו. כיממה לאחר מכן קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב טלפונית עם הצמרת הביטחונית, והחליט כי הר הבית ייפתח וכי בשעריו יוצבו המגנומטרים. בעקבות הצבת המגנומטרים סירבו המתפללים הפלסטינים להגיע למסגד אל-אקצה משום שהתנגדו לעבור בידוק, והעדיפו להתפלל בכניסה לשער האריות ושערים נוספים. מאז הצבת השערים המצב בעיר העתיקה ובמזרח העיר מתוח, על רקע עימותים בין המתפללים לבין כוחות הביטחון.


פורסם לראשונה 25/07/2017 01:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים