שתף קטע נבחר

המאבטח נפגש עם נתניהו: "ירדה לי אבן מהלב"

המאבטח זיו, ששב אמש לארץ עם צוות השגרירות הישראלית בירדן לאחר התקרית שבה ירה למוות בשני ירדנים, נפגש עם ראש הממשלה בלשכתו בירושלים: "הרגשנו שעומדים מאחורינו". נתניהו: "שמח שהדברים נגמרו כפי שנגמרו". חברי פרלמנט בירדן נטשו ישיבה במחאה על שחרור המאבטח

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (ג') בלשכתו בירושלים עם המאבטח זיו, שירה למוות בשני ירדנים לאחר שהותקף ביום ראשון האחרון בביתו בעמאן. זיו וצוות השגרירות הישראלית בעמאן שבו לארץ אמש אחרי שהתבצרו בשגרירות במשך יותר מיממה בגלל שהירדנים סירבו לשחררם.

נתניהו והמאבטח (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו והמאבטח(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

"אני שמח לראות אתכם ושמח שהדברים נגמרו כפי שהם נגמרו", אמר נתניהו לזיו ולשגרירה בירדן עינת שלאין, שהגיעה גם היא ללשכה בירושלים. "אתם פעלתם היטב ובקור רוח, וגם הייתה לנו מחויבות להוציא אתכם, זאת לא הייתה שאלה בכלל. אתם מייצגים את מדינת ישראל, ומדינת ישראל לא שוכחת את זה לרגע אחד".

 

המאבטח זיו אמר בפגישה: "ירדה לי אבן מהלב. אני מודה מקרב לב, אני שמח להיות פה. הרגשנו, עינת ואני, שעומדים מאחורינו ועושים את כל המאמצים. הרגשנו את זה, ואני שמח שאנחנו פה". השגרירה שלאין אמרה: "טוב להיות בבית, הכול מצוין".

 (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

זיו נדקר במברג ונפצע קל בתקרית בביתו ליד השגרירות בעמאן. שירות הביטחון הכללי הירדני הודיע ביממה האחרונה כי הוא השלים את כל החקירות של התקרית.

 

בהודעה נאמר כי בזמן ששני פועלים התחילו בעבודות ריהוט בדירתו התפתח ויכוח בגלל איחור בהשלמת העבודה כפי שסוכם עליה, ועל כך שלא הובא חדר השינה שהיו אמורים להתקין בדירה בזמן שנקבע.

 

הוויכוח היה בנוכחותם של בעל הדירה הירדני והשוער של מבנה המגורים. בעקבות הוויכוח בין זיו לפועל נדקר המאבטח והגיב בירי לעבר הפועל. הוא פצע אותו ואת בעל הדירה, שעמד בסמוך. השניים הובהלו לבית החולים ושניהם מתו מפצעיהם. 

 

אמש אחרי שחזר הועבר זיו ליחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, לבדיקת פצעי הדקירה. מבית החולים נמסר כי לאחר שטופל ביחידה על ידי פרופ' אבי ריבקינד, שוחרר לביתו כשהוא במצב טוב.

זיו, נתניהו והשגרירה שלאין (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
זיו, נתניהו והשגרירה שלאין(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

 

 
דיון סוער בפרלמנט הירדני ()
דיון סוער בפרלמנט הירדני

הלוויית הדוקר בעמאן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלוויית הדוקר בעמאן(צילום: רויטרס)

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי שובם של השליחים התאפשר הודות לשיתוף פעולה הדוק שהתקיים ביממה האחרונה בין ישראל לבין ירדן. גורמים בירדן - ובממשלת ישראל - העריכו כי חזרתם של המאבטח והמשלחת לישראל היא חלק מעסקה בין נתניהו למלך עבדאללה, שכללה את הסרת המגנומטרים מהר הבית.  

 

בעקבות שחרור המאבטח נטשו היום בזעם עשרה חברי פרלמנט את ישיבת הבוקר. יו"ר הפרלמנט הירדני אמר בישיבה כי הפרלמנט דורש מהממשלה דו"ח מפורט על התקרית. הוא אף מתח ביקורת על התגובה המאוחרת של הממשלה, מה שנתן מקום לפרשנויות והעלה את מפלס את המתיחות ברחוב הירדני.

 

חבר הפרלמנט הירדני סדאח אל-חבאשנה אמר בישיבה כי "בגלל שהממשלה נתנה למאבטח בשגרירות ללכת נתניהו 'מתפאר' כדי להרגיז אותנו". חבר הפרלמנט חאלד אל-פנאטסה הוסיף כי שתיקה לנוכח מה שאירע בשגרירות הישראלית היא "עלבון" עבור הפרלמנט. מי שתרם לסערה הוא שר הפנים הירדני, ראלב א-זועבי, ששטח בפני בית המחוקקים את פרטי התקרית, אך הדבר התסיס חבר פרלמנט שזעמו על ההתנהלות של השלטונות.

פרופ' אבי ריבקינד שטיפל בזיו אחרי חזרתו (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
פרופ' אבי ריבקינד שטיפל בזיו אחרי חזרתו(צילום: עמית שאבי)

 

שלמה הר נוי, לשעבר ראש היחידה לאבטחת אישים, אמר במשדר ynet כי התקרית בעמאן היא "אירוע בעייתי, קשה וצפוי שיכול לקרות. המאבטחים שמוצבים שם מאומנים למקרים כאלה היטב. אני מבין שהמאבטח פעל לפי הנהלים. הנושא מאוד רגיש כמובן".

 

הר נוי אמר כי ההנחיות בנוגע לאינטרקציה בין עובדי השגרירות לאוכלוסייה המקומית הן "מחמירות מאוד", אך האינטרקציה היא מן הסתם בלתי נמנעת, "כמו במקרה של האיש הזה שהביא ריהוט". הוא הדגיש כי הקשר בין הצדדים "חייב להתנהל בצורה מאובטחת, בגלל החשש לתקיפה מהסוג הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו והמאבטח
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים