שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי קבע: חמאס לא יוסר מרשימת הטרור

בית הדין הגבוה לערעורים של האיחוד ביטל החלטה שקבעה כי נפלו פגמים ברישומו של חמאס בין השנים 2010-2014. שגריר האיחוד בישראל: "ממשיכים לראות בחמאס ארגון טרור"

 

מנהיג חמאס אבמעיל הנייה. זעמו על ההכללה ברשימה (צילום: AP) (צילום: AP)
מנהיג חמאס אבמעיל הנייה. זעמו על ההכללה ברשימה(צילום: AP)

חמאס לא יוסר מרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי - כך קבע היום (ד') בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד, שמקום מושבו בלוקסמבורג. בהחלטה, שהתקבלה בבית הדין לערעורים של האיחוד, צוין כי לא נפלו פגמים ברישום של החמאס כארגון טרור לשנים 2010-2014.

 

בכך קיבל בית הדין את הטענה של נציבות האיחוד האירופי, שערערה על החלטה קודמת של בית הדין האירופי מלפני שלוש שנים - אשר קבעה כי יש להסיר את חמאס מהרשימה השחורה. החמאס מוגדר על ידי האיחוד האירופי כארגון טרור וככזה מוטלים עליו סנקציות: חשבונותיו מוקפאים ופעיליו אינם רשאים להיכנס לתחומי האיחוד.

 

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג אנדרסן, בירך על ההחלטה ואמר: "אנו מברכים על כך שבית הדין האירופי הגבוה לצדק קיבל את הערר ודחה את הפסיקה הקודמת של בית הדין הכללי בנוגע לרישום החמאס כארגון. בית הדין הגבוה מאשר כעת את החוקיות של הרישום. ההחלטה אינה נוגעת לרישום של ארגוני הטרור לשנים 2015-2017, שהחמאס כלול בהם. האיחוד האירופי ממשיך לראות בחמאס ארגון טרור".

 

חמאס הוכנס לרשימת הטרור של האיחוד האירופי בשנת 2003 לאחר מאמץ דיפלומטי אמריקני-ישראלי. בסוף 2014 ביטל בית הדין האירופי לצדק בלוקסמבורג את ההחלטה להשאיר את חמאס ברשימת ארגוני הטרור, אבל הותיר על כנם את הצעדים נגד חמאס עד סיום הערעור. אז כינתה את ישראל את ההחלטה להסיר את חמאס מהרשימה השחורה כ"צביעות מהדהדת" וגם ארצות הברית קראה להשאיר בעינן את הסנקציות על חמאס. בספטמרבר 2016 יועצת בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, אלינור שרפסטון, המליצה לדחות את הערעור שהגישו מדינות באיחוד נגד ההחלטה להסיר את חמאס מרשימת ארגוני הטרור שעליהם מוטלות סנקציות.

 

בחודש מאי השנה עורר נשיא ארה"ב זעם בחמאס, לאחר שכלל את הארגון בנשימה אחד עם אל-קאעידה, דאע"ש וחיזבאללה. טראמפ אמר את הדברים בנאומו בריאד, בירת סעודיה, ושלח מסר לעולם המוסלמי. בין היתר הוא דיבר על הטרור העולמי ואמר כי על הארגונים לשאת באחריות. "לא ניתן לתאר את הסבל ולא ניתן לתאר את גודלו. אם מסתכלים על מה שקורה, דאעש, חיזבאללה, אל-קאעידה, חמאס וכל כך הרבה אחרים. הם חייבים לשאת באחריות", אמר הנשיא האמריקני בנאומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים