שתף קטע נבחר

צה"ל שוקל: צל"ש ללוחם שירה במחבל בחלמיש

בצבא שוקלים להעניק צל"ש לסמ"ר ע' שעצר את הטבח. לאחר ששמע בליל שבת את זעקות שכניו, לוחם עוקץ לא היסס, זינק, ובירייה אחת מדויקת ניטרל את המחבל

 

 

בעקבות תפקודו של סמ"ר ע', לוחם עוקץ שניטרל את המחבל ועצר את הפיגוע בחלמיש בערב שבת האחרון, צפויים מפקדיו מהיחידה להמליץ עליו לוועדת הצל"שים המטכ"לית, כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

 

סמ"ר ע', (22), שהיה בחופשת שבת בזמן הפיגוע, מתגורר בשכנות לבית משפחת סלומון בחלמיש. כשהוא שמע את הצעקות של בני המשפחה שהותקפו על ידי המחבל הוא הבין מיד במה מדובר, זינק לכיוון הבית וכשזיהה את המחבל ירה מבעד לחלון כדור אחד שניטרל אותו. המחבל נפצע והטבח הופסק.

 

סמ"ר ע' משחזר את האירוע בפני הרמטכ"ל איזנקוט (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
סמ"ר ע' משחזר את האירוע בפני הרמטכ"ל איזנקוט(צילום: דובר צה''ל)

 אמו של ע'. הבריח בעבר מחבלים שחדרו לביתם (צילום: יואב זיתון, דובר צה"ל) (צילום: יואב זיתון, דובר צה
אמו של ע'. הבריח בעבר מחבלים שחדרו לביתם(צילום: יואב זיתון, דובר צה"ל)

הרעיון להמליץ עליו לוועדת הצ"לשים המטכ"לית נידון בימים האחרונים, בעקבות ממצאי תחקיר האירוע, גם על רקע תפקודו בפיגוע הקשה וגם בשל העובדה כי זהו אירוע שני שבו הוא מצטיין תוך כדי לחימה. הפיגוע בשבת לא היה הפעם הראשונה בה ע' נתקל באירוע חדירה ליישוב בו הוא מתגורר. לפני כשלוש שנים נכנס מחבל לבית המשפחה של ע'. אז הוא הבריח את המחבל והזעיק את כוחות הביטחון.

 

"בשישי בערב, בזמן ארוחת שישי עם המשפחה, שמענו צעקות מכיוון הבית של השכנים", שיחזר ע' את רגעי הפיגוע, "אני ואבא שלי יצאנו החוצה לראות מה קורה. כשראינו שמדובר באירוע יותר חמור רצתי פנימה להביא את הנשק שלי. עמדתי מחוץ לבית וראיתי את המחבל מהחלון. הבנתי שאני צריך לנהוג בקור רוח ולהיות מקצועי. יריתי בו כדור אחד, שפגע לו בבטן ונטרל אותו. אני משתדל להתמקד בעובדה שבמעט שעשיתי מנעתי משהו שהיה יכול להיות אירוע הרבה יותר חמור בזמן קצר".

 

סמ"ר ע' שיחזר השבוע את האירוע גם באוזני הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואלוף פיקוד המרכז רוני נומה, שהביעו הערכה רבה להתנהלותו בזירה.

 

תפקודו של ע' בולט עוד יותר מבחינה מבצעית על רקע האירוע בירדן שם התוצאה הסופית היתה רעה מאוד מבחינה מבצעית. כעת מסתבר שמה שאירע בירדן לא היה פיגוע אלא עימות שגלש לתקרית ירי שבסופה המאבטח ירה והרג שני ירדנים ־ ולא את התוקף שהחזיק במברג וניסה לדקור אותו. ככה לא אמור להסתיים אירוע כזה. סמיכות שני האירועים, והתגובה הפוליטית והציבורית, מחדדות את השאלה מי באמת ראוי להיקרא גיבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים