שתף קטע נבחר

המלך עבדאללה נגד נתניהו: "הפך פשע למפגן פוליטי"

מתקפה חריפה ויוצאת דופן של מלך ירדן נגד ראש הממשלה ברקע התקרית בשגרירות ישראל בעמאן. עבדאללה דרש מנתניהו "להעמיד לדין את המאבטח הרוצח" והוסיף כי "התנהגותו מאיימת על הביטחון האזורי ותשפיע על טיב היחסים בין המדינות"

מלך ירדן וראש הממשלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלך ירדן וראש הממשלה(צילום: AFP)

מחריפה המתיחות בין ישראל לירדן. ברקע התקרית במתחם השגרירות בעמאן, שבה נדקר מאבטח ישראלי ובתגובה ירה למוות בשני תושבים מקומיים, הפנה הערב (יום ה') מלך ירדן עבדאללה השני אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ראש ממשלת ישראל נדרש לעמוד באחריותו ולנקוט צעדים שכוללים את העמדתו לדין של הרוצח, במקום להתייחס לפשע כמפגן פוליטי", אמר עבדאללה במהלך ישיבה של מועצת המדיניות הלאומית.

 

המלך הירדני הוסיף וגינה את "התנהגותו הפרובוקטיבית של נתניהו - שמכעיסה את כולנו, מאיימת על הביטחון האזורי ומשלהבת את הקיצוניים". לדבריו, "להתייחסות של ישראל לפרשת השגרירות ופרשת הרג השופט הירדני במעבר אלנבי, ועוד פרשות נוספות, יהיו השפעה ישירה על טיב היחסים בינינו".

 

שעות לאחר התקרית החמורה בירדן, שוחח המלך עבדאללה עם נתניהו, ודרש ממנו בין היתר להסיר את המגנומטרים מהר הבית "ולמצוא פתרון מידי למשבר שיחזיר את המצב לקדמותו". לאחר שהונחו היסודות לשחוררם באותה השיחה, עובדי השגרירות הישראלית בעמאן, שהיו נצורים בתוך המבנה, שבו לישראל כיממה לאחר התקרית, אז דווקא הודה נתניהו למלך הירדני: "אני מודה לנשיא טראמפ שהנחה את יועצו ג'ארד קושנר ושלח את שליחו ג'ייסון גרינבלט לאזור, לסייע במאמצינו להביא את צוות השגרירות הישראלית הביתה במהירות. אני מודה גם למלך עבדאללה על שיתוף הפעולה ההדוק שלנו".

המלך עבדאללה בניחום אבלים אצל משפחתו של הנער שדקר את המאבטח הישראלי ()
המלך עבדאללה בניחום אבלים אצל משפחתו של הנער שדקר את המאבטח הישראלי

 

מוקדם יותר היום דיווחו כלי תקשורת בירדן כי שלטונות הממלכה לא יאפשרו לשגרירת ישראל, עינת שלאין, ולצוות שלה לחזור לעמאן עד שיהיו ערובות לכך שהמאבטח מהתקרית הקטלנית יועמד לדין. גורמים בישראל אומרים כי ישראל מחויבת לחקור את המאבטח, אך בשום מקרה לא היתה התחייבות להעמידו לדין. לא ברור מתי צוות השגרירות והשגרירות יוכלו לחזור לירדן.

 

התקרית התרחשה ביום ראשון בערב: שני עובדים ירדנים התקינו ריהוט בביתו של איש הביטחון הישראלי, בנוכחות בעל הבית המקומי, ובשלב מסוים התפתח ביניהם ריב. לטענת הירדנים, המחלוקת נסובה על עיכוב בהשלמת העבודה. בשלב מסוים תקף אחד העובדים את איש הביטחון, וזה שלף את אקדחו. מהירי נהרגו אחד העובדים - בנו בן ה-17 של בעלי חנות הרהיטים - ובעל הבית, שככל הנראה כלל לא היה מעורב בעימות.


נתניהו עם המאבטח שירה בדוקר הירדני (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו עם המאבטח שירה בדוקר הירדני(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

 

לאחר האירוע נמלט איש הביטחון לשגרירות ושם התבצר עם שאר השליחים. בתום מאמץ דיפלומטי, כולל ביקור של ראש שב"כ נדב ארגמן בירדן, חזרה המשלחת הישראלית דרך מעבר אלנבי.

 

גם לפני כשלוש שנים אירעה תקרית קטלנית בין ישראל לירדן, שבמסגרתה נורה למוות במסוף אלנבי ראיד א-זעייתר, שופט ירדני, שהיה בדרכו לבקר את משפחתו שבשכם. לפי התחקיר השופט ניסה לתקוף את החיילים ובעקבות זאת אלו פתחו באש, ונתניהו מסר על רקע האירוע גם התנצלות לירדנים בעקבות המשבר הדיפלומטי.

 

"ישראל מביעה תנחומים לעם הירדני ולממשלת ירדן", נכתב בהודעה מטעמו של ראש הממשלה. "חבל שלמעלה מתרככים כשיודעים מה בדיוק קרה, בעיקר בזמן שהמפקדים הבכירים בצבא מגבים אותנו", מסרו אז בצבא בתגובה להתנצלותו של נתניהו.

 

מנגד, גורם במערכת הביטחון אמר כי "אין סתירה בין הודעת ראש הממשלה לתחקיר הצבאי. היחסים עם ירדן הם נכס אסטרטגי לישראל, ולכן היה חיוני לשפוך מים קרים על הקלחת שהחלה בעמאן, למען שמירת האינטרס של ביטחון המדינה. זו מדינה שיש לנו איתה גבול ארוך, ויחסים ביטחוניים טובים, והיה חשוב להרגיע את המתיחות שנוצרה, גם בשביל המלך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ועבדאללה השני
צילום: AFP
מומלצים