שתף קטע נבחר

מכה אנושה לטראמפ: הסנאט דחה ביטול "אובמה-קר"

מוקדם יותר השבוע בירך הנשיא טראמפ את הסנאטור ג'ון מקיין שהגיע להצביע למרות הסרטן שבו חלה לביטול רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה. אותו מקיין היה הקול המכריע בהצבעה שהפילה את התוכנית הרפובליקנית להחלפת "אובמה-קר". טראמפ: "אכזבתם את העם"

 

הרפורמות של טראמפ ממשיכות לספוג מפלות: הסנאט האמריקני דחה הבוקר (ו') את ההצעה לבטל את תוכנית רפורמת הבריאות של נשיא ארה"ב הקודם ברק אובמה שנקראה "אובמה-קר". המפלה קשה עוד יותר משום שהכשלת ההצבעה הגיעה מכיוון מפלגתו של הנשיא דונלד טראמפ, בייחוד של הסנאטור ג'ון מקיין שהיה לקול המכריע בהצבעה שהסתיימה ב-51 מתנגדים לביטול התוכנית מול 49 תומכים. טראמפ צייץ בשעת לילה מאוחרת בארה"ב לאחר ההצבעה: "3 רפובליקנים ו-48 דמוקרטים אכזבו את העם האמריקני".

 

גם ביום שלישי האחרון נרשמה דרמה כשהסנאט אישר ברוב דחוק פתיחת הליך לביטול תוכנית ביטוח הבריאות "אובמה-קר". 50 סנאטורים הצביעו בעד ההליך ו-50 הצביעו נגדו, ובהינתן השוויון – ניתנה זכות ההכרעה לסגן הנשיא הרפובליקני מייק פנס, והוא הצביע בעד.

טראמפ שמח על בואו של מקיין להצביע. כיצד יגיב הפעם? ()
טראמפ שמח על בואו של מקיין להצביע. כיצד יגיב הפעם?

ההצבעה הזו הייתה רק תחילתה של דרך ארוכה שנכון להבוקר נבלמת בצורה משמעותית. לפני אותה הצבעה בשלישי צייץ הנשיא טראמפ ברכה לסנאטור מקיין שהגיע להצביע למרות מחלת הסרטן שבה לקה. "זה מעולה שמקיין מגיע להצביע. גיבור אמריקני. תודה לך ג'ון", צייץ הנשיא.

מקיין במהלך הפסקה קלה מדיוני הסנאט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקיין במהלך הפסקה קלה מדיוני הסנאט(צילום: AFP)

מפגינים נגד ביטול רפורמת הבריאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים נגד ביטול רפורמת הבריאות(צילום: AFP)

הדיון בסנאט נמשך לשעות הקטנות של הלילה ובשעה 01:30 (שעון ארה"ב) הצביעו הסנאטורים על ביטול חלקי של סעיפי התוכנית. דווקא אותו מקיין היה לבסוף זה שהכשיל את השאיפה הרפובליקנית לבטל את רפורמת הבריאות של הנשיא הדמוקרטי אובמה. יחד עמו הצביעו עוד שני סנאטורים רפובליקנים נגד ביטול התוכנית וההצעה נפלה. מקיין נשאל מדוע הצביע נגד והשיב: "זו הייתה ההחלטה הנכונה". בציוץ שפרסם בטוויטר הסביר מקיין לעומק: "ההצעה נפלה כי היא הייתה רחוקה מהבטחתנו למצוא חלופה משמעותית לרפורמת הבריאות של אובמה".

 

ההצעה שנידונה הלילה הייתה בגדר הזדמנות אחרונה של הסנאטורים הרפובליקנים להשיג משהו כדי להתניע את המשא ומתן עם בית הנבחרים לביטול "אובמה-קר". בקרב הרפובליקנים יש חשש שבית הנבחרים יסתפק בגרסה רזה של הצעת החוק שטראמפ מבקש להוביל.

 

אם הצעת החוק הייתה עוברת הלילה בסנאט היא הייתה מבטלת את הסעיף ברפורמת הבריאות של אובמה שמעניק שליטה בביטוח לעצמאים ומעסיקים. בנוסף, היא הייתה מבטלת זמנית את המס על שירותי בריאות ומעניקה גמישות למדינות כדי לאפשר ביטוחים שאינם נכללים ברגולציה שהציבה הרפורמה הנוכחית.

 

הצעת החוק הייתה מובילה לכך שעוד 16 מיליון אמריקנים לא היו מבוטחים עד שנת 2026 לעומת אם היו נשארים תחת "אובמה-קר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הקול המכריע. ג'ון מקיין
צילום: AFP
מומלצים