שתף קטע נבחר

הערעור נדחה: אלאור אזריה נשלח לשנה וחצי בכלא בגין הריגה

בית הדין הצבאי לערעורים קבע כי הרשעתו של אלאור אזריה בגין הריגת מחבל פצוע לא תבוטל. בדעת רוב הוחלט כי גם העונש יישאר על כנו. "הוא התנהל כמו במטווח ולא כמו בזירת פיגוע", קבעו השופטים בהחלטתם. סנגורו הודיע שיבקש לערער לעליון. אזריה יחל לרצות את המאסר ביום רביעי הבא

  

בית הדין הצבאי לערעורים בקריה דחה בצהריים (א') את ערעורו של אלאור אזריה והותיר את הרשעתו בהריגה על כנה. כמו כן החליטו השופטים לדחות את ערעורו של אזריה על העונש שעומד על שנת מאסר וחצי. גם ערעור הפרקליטות הצבאית, שדרשה להחמיר בעונש, נדחה בדעת רוב של שלושה שופטים מול שניים. את הכרעת הדין הקריא ראש הרכב השופטים, אלוף דורון פיילס, שאמר כי גרסתו של אזריה לא הייתה אמינה. רגע לפני ההכרעה על העונש, אמו של אזריה, אושרה, התפרצה לעבר השופטים בבכי. ynet העביר משדר מיוחד מבית הדין בתל אביב.

 

לקריאת ההחלטה המלאה של השופטים - לחצו כאן

 

את עונש המאסר יחל אזריה לרצות ביום רביעי הבא, 9 באוגוסט, ב-10:00 בבוקר. זאת כפשרה בין בקשת ההגנה לדחות את המועד בחודש, לבין ההתנגדות הנחרצת של התביעה.

 

הסנגור עורך הדין יורם שפטל הודיע בתום הדיון כי יבקש לערער לבית המשפט העליון: "לא השתכנעתי מפסיקת הדין היום והקשבתי בקשב רב". התובע עו"ד נדב וייסמן ביקש שאזריה יחל לרצות את עונשו ביום רביעי: "הסיכויים לערעור נמוכים. אזריה לא נהנה מחזקת החפות וכל מה שיש לו זו זכות לבקש לערער".

אלאור אזריה והוריו בבית הדין הצבאי לערעורים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלאור אזריה והוריו בבית הדין הצבאי לערעורים(צילום: רויטרס)

 

 

האלוף פיילס ציין כי "התנהגות אזריה - אין זו דרכה של מדינת ישראל ולא של צה"ל. מעשהו חמור ולא מוסרי. הוא לא נטל אחריות למעשים ולא הביע פקפוק". בנוגע לדחיית ערעור התביעה להחמיר את העונש נכתב בדעת המיעוט: "מחבל אינו חפץ או חיה ואינו ראוי למיתה ככל שיהיה. אנו מצפים שחיילים שיפעילו שיקול דעת גם כשיקטלו חיים בזויים ככל שיהיו. אין להסכים להתרת דם".

 

על עדותו של אזריה אמר כי "אין לתת אמון בגרסתו. חוסר ההתאמה בין גרסאותיו התבטאה בכך שניסה לעצב את גרסתו בהתאם למידע שקיבל. גם טענתו בנוגע לחשש ממטען אינה משכנעת. הוא התנהל כמו במטווח ולא כמו בזירת פיגוע". על העדויות נגד אזריה נקבע בהכרעת הדין כי "לאף אחד מהעדים במשפט לא היה מניע להעליל על אזריה".

 

בנוסף, מתחו השופטים ביקורת על עדות המ"פ תום נעמן: "העדות הייתה בעייתית, מעוררת תמיהה וחלק מדבריו היו סתמיים". למרות הבעייתיות שהעלו השופטים בעדות המ"פ, הם החליטו כי אין בעדותו לשנות את הקביעות שהועלו בערכאה הקודמת. גם לגבי עדות המג"ד, סא"ל דוד שפירא, לא מצא בית הדין להתערב במהימנות גרסתו.

 

 

אזריה ואמו בכניסה לבית הדין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אזריה ואמו בכניסה לבית הדין(צילום: EPA)

הרכב השופטים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הרכב השופטים(צילום: יואב זיתון)

אלאור אזריה עם בני משפחתו ועם שרון גל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלאור אזריה עם בני משפחתו ועם שרון גל(צילום: רויטרס)

עם הוריו בבית הדין לערעורים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עם הוריו בבית הדין לערעורים(צילום: רויטרס)

על סוגיית המטען נכתב בהכרעת הדין: "אזריה המתין שתי דקות עד שירה מאז ששמע את קריאות האזהרה ממטען. נקבע בצדק שלא הייתה הצדקה לירי. גרסתו בעניין נשמטת מתחת לקרקע. טבעו של אדם החושש לחייו להזהיר את הנוכחים בזירה והוא לא נהג כך. הוא פעל בקור רוח ובאופן איטי, נכנס בין כוונות, התמהמה וצעק 'זוזו זוזו' לפני שירה ואף שלא חבש קסדתו. התנהגות זו אינה מתיישרת עם מי שחש סכנה".

 

על הגרסאות שהציגה ההגנה בהליך הערעור נכתב בהכרעת הדין: "הסנגור טען לאכיפה בררנית ביחס לשלושה מקרים דומים בעבר. לא עלה בידי ההגנה כדי להוכיח טענה זו. שלושת המקרים האחרים שהציגה ההגנה, בהם מקרה אל"מ ישראל שומר, אינם זהים למקרה שלנו".

 

"בית הדין לערעורים מתערב רק במקרים חריגים שונים. אנו לא מצאנו פסול בעדותו של ת"מ (החייל שהעיד כי שמע מאזריה שהרג את המחבל כי ניסה לדקור את חברו - י"ז)", הקריא השופט פיילס בנוגע לעדות הרב"ט. "אנו לא מקבלים את הטענה שת"מ בדה את עדותו כדי להתיישר עם גישת הרמטכ"ל. גרסתו של ת"מ הייתה אחידה, רציפה וקוהרנטית. בנוסף, לא עלה בידי ההגנה להוכיח שדברי הרמטכ"ל אחרי האירוע היה בהם להשפיע על ההליך. דברי הרמטכ"ל כמו גם של שר הביטחון דאז (משה יעלון - י"ז) לא השפיעו על ההחלטה להעמידו לדין".

 

 

התובע נדב וייסמן (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
התובע נדב וייסמן(צילום: תומר אפלבאום)

"בנוגע לטענות ההגנה על התבטאויות הרמטכ"ל ושר הביטחון אחרי האירוע - בתוך עמנו אנו יושבים. פרט לאותן התבטאויות הפרשה עוררה עניין ציבורי רב וסוקרה בצורה נרחבה. הכיסוי התקשורתי רצוי במדינה דמוקרטית, אך כאן הייתה תופעה: בעלי תפקידים בצבא ומחוצה לו התבטאו וחרצו דין תוך כדי ההליך המשפטי ואף פעלו בצורה אקטיבית. זו תופעה חמורה ללא תקדים. זו תופעה שיכולה לחבל במשפט. התבטאויות צריכות להיות מסויגות וזהירות בזמן חקירה או משפט. היו בתיק זה התבטאויות פסולות. נחצו גבולות בפרשה זו ואנו מקווים שזה לא יישנה בעתיד".

 

בהקשר הזה הגן פיילס על החלטות הערכאה הקודמת: "מוטב שהאמירה על קידום השופטים מהערכאה הקודמת לא הייתה נשמעת. יש בה הוצאת לשון הרע. בית הדין המחוזי פעל ביושר, בדקדקנות תוך כדי ירידה לפרטים וללא משוא פנים".

 

עם כניסתו לאולם התחבק אזריה עם משפחתו וחבריו. אביו צ'רלי אמר לחברים ולמשפחה באולם: "נקבל את ההכרעת דין. בבקשה לשמור על איפוק בכל מצב כפי שעשינו עד היום". עשרות הגיעו לרחבה במתחם שרונה מול בסיס הקריה בתל אביב, שבו נשמעה הכרעת הדין. המפגינים נשאו דגלי ישראל וקראו לזכות אותו. בין המגיעים גם הזמר אריאל זילבר ושני לוחמים מהפלוגה של אזריה.

 

האם אושרה עטופה בדגל ישראל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האם אושרה עטופה בדגל ישראל(צילום: מוטי קמחי)

מתחבק עם שרון גל (צילום: MX1) (צילום: MX1)
מתחבק עם שרון גל(צילום: MX1)

 

סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל(צילום: יריב כץ)

אזריה יכול כעת להגיש ערעור לבית המשפט העליון. הוא יוכל לבקש גם עיכוב ביצוע לכניסה לכלא עד להחלטה האם לאשר לו לערער לעליון, בקשה לה התביעה צפויה להתנגד.

 

גם אם אזריה יגיש בקשה לערער, היא תידון לא לפני חודש ספטמבר בשל הפגרה הקרובה בבתי המשפט. הדבר יוביל לעיכוב של כמה חודשים נוספים בבקשה האפשרית של אזריה מהרמטכ"ל גדי איזנקוט להמתיק את עונשו, או מהנשיא ריבלין לחון אותו.

 

אם אזריה יקבל את ההכרעה מבלי לערער עליה ויחל לרצות את עונשו השבוע, הוא יוכל כבר בשבועות הקרובים להגיש את בקשות ההמתקה או החנינה.

 

איתי בלומנטל, יהונתן בניה, אמיר אלון, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה


פורסם לראשונה 30/07/2017 11:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אלאור אזריה בבית הדין
צילום: AFP
מומלצים