שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה לחיפה כימיקלים: היתר הרעלים לא יחודש עד לריקון מכל האמוניה

המשרד להגנת הסביבה זימן את חברת חיפה כימיקלים לפגישה בנושא תוכנית ריקון המכל, והורה למפעל לפנות את כל החומרים המסוכנים בשטח. המשרד הודיע כי עד לסיום ריקון המכל לא יחודש את היתר הרעלים של החברה. במקביל במפעל פועלים לקדם חלופה נוספת לייבוא אמוניה: אוניות שיעבירו את החומר המסוכן ישירות למכליות כביש

פקעה סבלנותו של הרגולטור. המשרד להגנת הסביבה פנה אתמול (א') לחיפה כימיקלים והורה על פינוי החומרים המסוכנים והגשת תוכנית לריקון מכל האמוניה. כמו כן המשרד זימן את אנשי החברה לדיון שיתקיים ביום בנושא ריקון המכל, תוך הוא מודיע כי היתר הרעלים של החברה לא יחודש עד לביצוע המשימה. 

 

כתבות נוספות בנושא האמוניה

 

במקביל במפעל פועלים לקדם חלופה נוספת לייבוא אמוני, באמצעות אוניות שיעבירו את החומר ישירות למכליות כביש.

 

בית המשפט העליון קבע בשבוע שעבר שער אמצע ספטמבר תרוקן חיפה כימיקלים את מכל האמוניה, ודחה את הניסיונות החוזרים ונשנים לדחות את הליך ריקון המכל. לצורך יישום החלטת בית המשפט על חברת חיפה כימיקלים להגיש עד תחילת חודש ספטמבר תוכנית המאפשרת את ריקון המכל במועד שהקציב בית המשפט העליון. "לא תתקבל אמירה לפיה לא ניתן לבצע את האמור בפסק הדין", אמרו במשרד להגת הסביבה.

 

אם לא די בכך, במשרד הודיעו כאמור כי היתר הרעלים של חיפה כימיקלים צפון לא יחודש עד לריקון הסופי והמלא של המכל. "אין באפשרות המשרד לחדש את היתר הרעלים של חיפה כימיקלים צפון, למעט לעניין ריקון מכל האמוניה", צויין במכתב שהועבר לידי הנהלת המפעל. הכוונה היא לאי חידוש של היתר הרעלים כולו, לרבות להיתר החומרים המסוכנים הקיימים במפעל.

 

לפיכך, היות והמפעל עצמו מושבת מזה מספר חודשים, אין מקום להמשיך להחזיק רעלים באתר כמו אמוניה, דשנים, חומצה גופרתית, ממסים וכדומה, ולכן על המפעל לפנותם. "על חברת חיפה כימיקלים לפנות את כלל הרעלים מהמפעל, על מנת למנוע סיכון לבריאות הציבור והסביבה כתוצאה מהאחסון", נכתב.

 

בנוגע למפעל חיפה כימיקלים דרום, בעבר הוגשה בקשה לעדכון היתר הרעלים לצורך יבוא אמוניה באמצעות איזוטנקים מנמל אשדוד. אך כעת דורשים מהחברה להגיש בקשה מסודרת ומפורטת להיתר רעלים הכוללת את כלל מרכיבי האחסון, התפעול והמיגון.

 

במקביל, לאחר שחלופת המקשר הימי צפוי להתבטל, בחיפה כימיקלים הגישו חלופה נוספת לקבלת אמוניה, והציעו כי אוניות שיביאו את האמוניה יזרימו את החומר המסוכן ישר למכליות כביש שישונעו למפעל בדרום. במשרד ציינו כי קבילותה של חלופה זו טרם אושרה ומצויה בבדיקה מקצועית ומשפטית. "ככל שהחלופה תימצא קבילה, היא תדורג למול שלוש החלופות האחרות שנבחרו על ידי הממשלה באותן אמות מידה. מדובר בחלופה שהוצגה למשרד בסוף חודש יוני והועברה באופן רשמי לבדיקה ב-3 ביולי. היא תיבדק בדיוק באותו האופן שבו נבדקו יתר החלופות, לרבות הסתייעות ביועצים והצגה למנחה הלאומי".

 

לאור הניסיונות של חיפה כימיקלים לקדם את החלופה הנוכחית, עיריית חיפה מסרה בתגובה: "אנו מברכים על החלטת הרגולטור ליישם את החלטת בית המשפט אך מוצאים את ההתעקשות לייבוא אמוניה באמצעות אוניה תמוהה במיוחד לאור אמירה מפורשת שלהם לבית המשפט רק לאחרונה ב-4.4.17. המשרד ערך במשך השנים הערכת סיכונים עבור האוניה שממנה עלה כי זהו התרחיש המסוכן ביותר ואוניה אכן מסכנת את הציבור בסיכון בלתי קביל".

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים