שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סעודיה: אויבת או ידידה?

  היא מלאה בניגודים - מצד אחד, היא עשירה ומובילה בתחומים רבים בעולם הערבי. מנגד, יש בה חוקים נוקשים ונשים, למשל, אינן יכולות לצאת מהבית ללא אישור של גבר. סעודיה היא מדינה מרתקת והאויבים המשותפים לה ולנו עשויים ליצור בינינו ברית מעניינת

  בשיתוף מכון אבשלום

   

  סעודיה היא אחת המדינות המסקרנות בעולם הערבי. במדינת הענק הזו, מונרכיה שמשתרעת על שטח של מעל 2 מיליון קמ"ר (פי 100 משטחה הכולל של מדינת ישראל), חיים כ-28 מיליון בני אדם בלבד. המדינה העשירה כל כך, כתוצאה ממאגרי הנפט הענקיים שלה, נתפסת בשנים האחרונות כמובילה בעולם הערבי וכבת בריתה של המעצמה האמריקאית ומצד שני, משמרת חוקי דת נוקשים, שמנוגדים לחוקי שזכויות האדם במדינות המערב - נשים במדינה עדיין אינן יכולות לצאת מהבית ללא כיסוי מלא, מכף רגל ועד ראש, ועדיין אינן יכולות לנהוג או לצאת מהבית ללא אישור של גבר אחראי.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  מדינה של ניגודים

  "סעודיה היא מדינה מרתקת ורבת פנים, שונה מאוד מהדימוי שנוצר לה בתקשורת הישראלית, רבת פנים וניגודיות. זו אחת המדינות העשירות בעולם, אך יש בה מיליוני אנשים עניים. היא מתנהלת על פי חוקי אסלאם נוקשים, אך במקביל מקיימת אורח חיים ראוותני ומודרני, עם קשרים ענפים במערב. זו המדינה היחידה בה עדיין אסור לנשים לנהוג, אך הן משתלבות בתפקידים בכירים בשוק העבודה," אומרת ד"ר מיכל יערי, מומחית למדיניות הסעודית על העניין שהיא מוצאת במדינה.

   

  "מאז פרוץ האביב הערבי מתמודדת סעודיה עם שורה של אתגרים בזירה החיצונית והפנימית כאחד. לצד האיום האיראני ואיומים מכיוונם של ארגוני טרור סוניים, סעודיה נאלצת להתמודד עם בעיית העוני הגובר, אופוזיציה מבית, צעירים מובטלים ועוד. כל אלו מאתגרים את יכולת הממלכה לתפקד ביעילות, ולמרות זאת עד עתה בית המלוכה הוכיח יכולת הישרדות יוצאת דופן."

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  "בשנתיים האחרונות יש שינויים דרמטיים במדיניות של המדינה, תודות לחילופי ההנהגה. למרות שרשמית עומד בראש הממלכה המלך סלמאן, בפועל מי שמנהל אותה הוא בנו הצעיר בן ה-32, מוחמד בן סלמאן, מסבירה ד"ר יערי.

   

  "הנסיך הצעיר מוביל קו אסרטיבי, אקטיבי וחסר פשרות מול איראן וארגוני הטרור וזוכה לאהדה גדולה על כך בין בני עמו. במקביל הוא פועל להפחתת התלות הסעודית בנפט, באמצעות שורה של החלטות יוצאות דופן. הוא דמות אהודה מאוד, במיוחד בקרב הצעירים. בניגוד לקודמיו ובגלל גילו הצעיר, הוא יוכל לכהן שנים רבות בתפקידו כמלך."

   

  נשק, טראמפ ושיחות חשאיות עם ישראל

  רגע לפני שהגיע לישראל, לפני כמה חודשים נחת הנשיא האמריקאי בסעודיה. מה שזכור בעיקר מהביקור הוא הריקוד המסורתי בו השתתף אבל העסקה שנחתמה שם בין שתי המדינות, חשובה יותר.

   

  איך אפשר לפרש את עסקת הנשק העצומה (110 מיליארד דולר), עליה חתם במאי הנשיא האמריקאי טראמפ?

   

  "סעודיה מנהלת קשרים ענפים עם ארצות הברית למעלה מיובל, אבל אין ספק שעזיבת אובמה רוממה את רוחם של הסעודים. הם התנגדו מאוד למדיניות שלו, שנתפסה כחלשה, רפה ולא מתחשבת באינטרסים הסעודים.

  "לעומת אובמה, טראמפ נתפס כאיש נחוש, אסרטיבי, שלא ימתח עליהם ביקורת בשל מצב זכויות האדם, משום שזה פשוט לא מעניין אותו. יחד עם זאת, זו באמת שאלה גדולה: האם באמת יצליח טראמפ להוביל מדיניות שונה משמעותית מזו של אובמה, או שבמהרה יתברר שהציפיות שתלו בו היו מוגזמות מדי."

   

  "באשר לישראל ובגלל האיומים המשותפים שחולקות שתי המדינות (איראן וארגוני טרור), חלה התקרבות משמעותית ביחסים, בעיקר בתחום הביטחוני-מודיעיני. אלא שבגלל טיבם החשאי של הקשרים, לא ניתן באמת לדעת מיהם הדרגים שמדברים זה עם זה, על מה נסבות השיחות ובאילו תחומים, ובעיקר מהו עומק והיקף שיתוף הפעולה בין המדינות. מה שברור הוא, ששתיהן רוצות מזרח תיכון נקי מגורמים חתרניים ומערערים ולשם כך הן מוכנות לפעול ביחד."

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  מה צופן העתיד לממלכה הסעודית?

   

  "השאיפה הראשונה במעלה של בית המלוכה הסעודי היא להמשיך ולעמוד בראש המדינה. זהו יעד שאפתני לאור התהפוכות באזור, אך כאמור עד עתה ההנהגה הסעודית עומדת בכך בהצלחה.

  "סעודיה תצטרך לעבור בשנים הקרובות רפורמות שונות כמו: הפחתת התלות המוגזמת שלה בנפט, מתן זכויות רחבות יותר לנשים, התחשבות במיעוטים ועוד. מהיכרותי עם אופן הפעולה של הממלכה, אני די בטוחה שהיא תתמודד בהצלחה (גם אם חלקית) עם האתגרים המורכבים שעומדים לפתחה."

   

  ד״ר מיכל יערי מרצה באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה הפתוחה, ובקורסים "משולש הזהב" - יחסי ישראל, ארצות הברית ומדינות ערב", וכן - סייבר, נפט ומאבקים אחרים במסגרת לימדים במכון אבשלום

   

  בשיתוף מכון אבשלום

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  טקס הכתרה יורש העצר מוחמד בן סלמאן
  צילום: רויטרס
  ד"ר מיכל יערי
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים