שתף קטע נבחר

ירושלים חרבה ושוממה? הרבנים שהחליטו לשנות את התפילה

מותר לשקר בתפילה? רבני "בית הלל" סבורים שאסור, ושזו גם כפיות טובה. ערב תשעה באב הם מפרסמים "תיקונים לסידור התפילה" שיאפשרו להתפלל לגאולה השלמה בלי לבכות על "ירושלים השוממה מאין יושב"

 

בבתי הכנסת יאמרו בתפילת מנחה של תשעה באב, מחר (יום ג') בצהרים: "נחם ה' אלוקינו את אבלי ציון ואת אבלי ירושלים... האבלה מבלי בניה, והחרבה ממעונותיה, והבזויה מכבודה, והשוממה מאין יושב", ויש מי שהתיאור הזה גורם לו לחוסר נוחות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בארגון רבני "בית הלל" פרסמו בשבת האחרונה חוברת שבה הם מתייחסים לראשונה לסוגיית התפילה והגאולה – השפעתה של תקומת מדינת ישראל על התפילה. כך למשל, חודשו התפילות לשלום המדינה ושלום חיילי צה"ל, שכמובן לא היו קיימות בעבר.

 

תשעה באב ב-ynet יהדות :

 

בחוברת מציעים הרבנים – אורתודוכסים כולם – לעשות שינויים בסידור התפילה, המעודכנים למצבנו כיום. לדבריהם, אין המדובר ברפורמה שמזעזעת את נוסח התפילה המסורתי.

 

"ירושלים חרבה מבחינה רוחנית"

זה כבר שנים רבות שרבנים דנים בבעייתיות שבאמירת פסוקי התפילה הללו, בשעה שירושלים מלאה ביהודים ומאוד לא שוממה. מצד אחד, הרבנים הסבורים כי חובה לדבוק במנהגים הישנים, וכי אין בכוחנו לשנות מן המסורת. מצד שני, טענות על תחושת שקר בתפילה, וגם כפיות טובה כלפי הקב"ה שהעלה אותנו לארצנו.

 

 

רבנים מתרצים את האמירות בכך שרבים מעם ישראל עדיין בגלות. גדולי הרבנים סבורים כי מבחינה רוחנית הגאולה עוד לא הגיעה. כך למשל, היה הרב עובדיה יוסף ז"ל אומר כי ירושלים חרבה מבחינה רוחנית.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים