שתף קטע נבחר

אחיו של בעל הבית הירדני שנורה למוות: "לא רוצים פיצוי כספי, רוצים שהמאבטח ייענש"

כמה ימים אחרי שהביא לקבורה את אחיו שנהרג בשוגג מהירי של המאבטח הישראלי ליד השגרירות בעמאן, התייחס באסם אל-חמארנה בשיחה עם ynet לתקרית הקשה: "הוא צריך לקבל שני מאסרי עולם כי אני יודע שאצלכם אין עונש מוות". על קבלת הפנים שערך רה"מ נתניהו למאבטח: "זאת בושה"

 

 

 

"מה שקרה זה רצח בדם קר שביצע אדם שיש לו יכולת ומיומנות". באסם אל-חמארנה, אחיו של הרופא בשאר אל-חמארנה שנהרג בשוגג על ידי המאבטח הישראלי בדירה בעמאן, התייחס אמש (ב') בשיחה עם ynet לתקרית. לדברי האח באסם, "הדבר החשוב זה שהוא מת, זה רצח בדם קר, זה רצח".

 

זיו מויאל, מאבטח בשגרירות ישראל בירדן, ירה למוות בנער מוחמד אל-ג'וואודה (17) שדקר אותו באמצעות מברג. הרופא אל-חמארנה, שהיה בעל הדירה שבה התגורר מויאל, נהרג מכדור תועה. בעקבות מותו הציעו בישראל לפצות את משפחתו.

 

ואולם בשיחה עמו התקשה האח באסם להישמע מפויס, ואמר בהתייחסו לתחושות המשפחה כמה ימים אחרי שבשאר נקבר כי "אפילו אם הצעיר שנהרג עם אחי ניסה להכות את המאבטח עם מברג או עם משהו בסגנון, זה איש ביטחון שיכול היה לנהוג בתבונה רבה יותר ולא להשתמש בנשק ולא להרוג. הוא איש ביטחון שעבר קורסים בקראטה, ג'ודו ואלוהים יודע איזה עוד כישורים יש לו. הוא היה יכול להתמודד עם הצעיר. הוא עשה את מה שעשה וירה באחי בשוגג או שלא בשוגג".

בשאר אל-חמארנה שנהרג מירי המאבטח ()
בשאר אל-חמארנה שנהרג מירי המאבטח

הלווייתו של בשאר אל-חמארנה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הלווייתו של בשאר אל-חמארנה(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עבדאללה מלך ירדן קיים ביקור ניחומים בבית משפחת בעל הבית שנהרג בשוגג ()
עבדאללה מלך ירדן קיים ביקור ניחומים בבית משפחת בעל הבית שנהרג בשוגג

המלך עם אביו של הצעיר שדקר את המאבטח ונורה למוות  ()
המלך עם אביו של הצעיר שדקר את המאבטח ונורה למוות

מלך ירדן עבדאללה השני הגיע ביום שני לבית משפחתו של הרופא, נוצרי מהעיר מדאבה דרומית לעמאן. לדברי באסם, "אמרו לנו שהממשלה תעקוב אחרי הנושא בכל המישורים כמדינה, ותדבר עם מדינת ישראל, וגם יעקבו אחרי הנושא בכל המשפטים והמדיניים".

 

בדומה למלך, ולא מעט אנשים אחרים בממלכה, גם באסם הביע מורת רוח מהתמונות שתיעדו את ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל את פניו של המאבטח: "ראש הממשלה הישראלי נתניהו קיבל אותו כשהוא חזר מעמאן אחרי שהוא רצח בדם קר. קבלת הפנים של נתניהו היא בושה. כאשר חייל ירדני רצח את הנערות בנהריים, המלך ירדן חוסיין הלך לנחם את המשפחות וירד על הארץ. החייל הירדני נכנס לכלא למשך 20 שנה ולא עשו לו קבלת פנים של גיבור".

תמונת המאבטח מויאל כפי שפורסמה בתקשורת הירדנית ()
תמונת המאבטח מויאל כפי שפורסמה בתקשורת הירדנית

 

 

בנוגע לדיווח שלפיו ישראל תפצה את משפחתו, השיב האח כי עד כה לא הועברה אליהם שום פנייה בנושא מממשלת ישראל או מממשלת ירדן. במשפחת המנוח היו רוצים שייגזר עונש מוות על המאבטח, אך יחד עם זאת מכירים את הלכות החוק הישראלי. לדברי האח באסם, "אנחנו לא רוצים כסף. לא היינו רוצים משפט, הוא אשם והוא צריך לקבל לפחות שני מאסרי עולם כי אני יודע שאין אצלכם עונש מוות".

 

בתשובה לשאלה איך התקרית תשפיע על היחסים בין שתי המדינות השיב באסם: "זה לא עניין של היחסים בין המדינות. האיש הזה לא רצח בשטח השגרירות, אלא רצח את אחי ואת הצעיר מוחמד במבנה קרוב לשגרירות, כלומר בשטח ירדני. לכן הוא היה צריך להישפט בירדן, אבל יש לו חסינות ולכן הוא צריך להישפט בישראל".

 

ביום שישי הודיע משרד החוץ רשמית כי בהתאם להליכים המשפטיים המקובלים ישראל מקיימת תהליך בדיקה של האירוע שהתרחש בשגרירות בירדן בתחילת השבוע, שבמסגרתו נדקר איש ביטחון ישראלי בעמאן ואז ירה למוות בשני אזרחים ירדנים. במקביל דווח ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet כי המשטרה תזמן בקרוב לחקירה באזהרה את המאבטח וכי מסקנות החקירה יועברו, בהתאם לאמנת וינה, לרשויות בירדן.

 

לפי הודעת משרד החוץ, פרקליט המדינה שי ניצן, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הנחה את כל הגורמים הרלוונטיים להעביר לידיו חומרים הנוגעים לאירוע. לאחר מכן תעדכן ישראל את ירדן לגבי התפתחויות והממצאים בבדיקה.


פורסם לראשונה 31/07/2017 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אל-חמארנה. בעל הדירה שנהרג בשוגג
מומלצים