שתף קטע נבחר

המסע של האמהות היהודיות בישראל מככב בתקשורת האמריקנית

בשבועות האחרונים סיקרו כלי תקשורת ובהם פוקס ו-NBC את פרויקט "מומנטום" שהביא לישראל 11 אלף אמהות יהודיות שמעולם לא ביקרו בארץ הקודש. האמהות המרוגשות התראיינו וסיפרו על החוויה: "בישראל לצעירים אין ברירה, הם חייבים להתגייס"

 

 

 

הטרנד החדש בקרב אמהות יהודיות אמריקניות שמחליטות לבקר לראשונה בחייהן במדינת ישראל זכה לחשיפה בשבועות האחרונים בתקשורת האמריקנית. גם רשתות תקשורת גדולות כמו פוקס, ABC ו-NBC, לקחו חלק בגל הדיווחים סביב מסעות "מומנטום" – פרויקט ציוני של ארגון JWRP (פרויקט הרנסנס היהודי של נשים יהודיות) ומשרד התפוצות.

 

מדובר במסע מסובסד בן שמונה ימים בישראל שבו לקחו עד היום כ-11 אלף אמהות יהודיות מ-26 מדינות ברחבי העולם – אך רובן מארה"ב. התנאי להתקבל לפרויקט הוא להיות אם לילדים מתחת לגיל 18 שאינה שומרת שבת ומעולם לא ביקרה בישראל.

פרויקט "מומנטום" ברשת פוקס ()
פרויקט "מומנטום" ברשת פוקס
 

גם ב-ABC דיווחו על האמהות שנסעו לישראל ()
גם ב-ABC דיווחו על האמהות שנסעו לישראל


לפי אנשי הפרויקט, זהו מסע של העצמה נשית שבמהלכו משאירות האמהות את הילדים ובני הזוג בבית ויוצאות לטיול ברחבי ישראל, מצפון ועד דרום, שכולל חוויות והתנסויות המלמדות על ההיסטוריה והמורשת היהודית והיכרות גם עם ישראל המודרנית. בין השאר, מטפסות האמהות על מצדה, מתרחצות בים המלח, מטיילות בתל אביב ובירושלים, מתפללות בכותל ומצטלמות על רקע הר הבית וכיפת הזהב.

 

במהלך המסע נפגשות האמהות היהודיות עם אמהות מישראל ומכל רחבי העולם היהודי – מפגש שמטרתו ליצור חברויות חוצות יבשות. האמהות נפגשות גם עם חיילים ובני נוער לפני גיוס וחלקן גם יוצאות לגיבושון במדבר יהודה שבסופו מי שרוצה בוחרת לעצמה שם עברי. ארגון JWRP, שמשרדיו ממוקמים במרילנד ארה"ב, נוסד בשנת 2008, במטרה לקדם העצמת נשים יהודיות, תוך הכרה ביכולתן לשנות את העולם דרך ערכים יהודים.

האמהות בישראל. "חוויה מרגשת" (צילום: JWRP) (צילום: JWRP)
האמהות בישראל. "חוויה מרגשת"(צילום: JWRP)

 (צילום: JWRP) (צילום: JWRP)
(צילום: JWRP)
 (צילום: JWRP) (צילום: JWRP)
(צילום: JWRP)

 (צילום: JWRP) (צילום: JWRP)
(צילום: JWRP)

הפרויקט, ואלפי האמהות שהשתתפו בו, הגיע כאמור גם לתחנות הטלוויזיה בארה"ב, שאחת אחרי השנייה מקדישות למסע בישראל כתבות ומראיינות אמהות שחזרו מהטיול ומספרות בעיניים דומעות על החוויה שעברו בישראל. אחת מהן, אמנדה רוטברט מפילדלפיה, סיפרה בתוכנית פוקס29: "זאת הייתה הפעם הראשונה שביקרתי בישראל. נבחרתי מבין 40 מועמדות. חזרתי עם 23 אחיות וחברות חדשות שקודם לא הכרתי אף אחד מהן. למדנו איך לחזק את עצמנו כנשים, איך להיות אמהות טובות יותר ונשים טובות יותר.

 

"ביקרנו בבסיס של צה"ל ופגשנו צעירים לפני גיוס. בישראל לצעירים אין ברירה. הם חייבים להתגייס. פגשנו את מי שיהיו הסמלים והקצינים הבאים של צה"ל. הם באמת אוהבים את הארץ שלהם. פגשנו גם חלק מהאמהות שחייבות לשלוח את הבנים למלחמה – זאת הייתה חוויה מדהימה".

 

משרד התפוצות נכנס בשנת 2013 כשותף בפרויקט לאחר שזיהה אותו כמיזם אסטרטגי וחשוב. "פרויקט מומנטום ממחיש את מחויבותה של ממשלת ישראל כלפי יהדות התפוצות ומעניק הזדמנות יוצאת דופן לנשים יהודיות מרקעים שונים כדי לחזק את זהותן והקשר לישראל", מסר דביר כהנא, מנכ"ל משרד התפוצות. "הפרויקט הוא חלק מרכזי בחזון שלנו להעצים אימהות מתוך הכרה במעמדן הייחודי במשפחות שלהן ובקהילה, ובכוחן הייחודי לתרום להבטחת עתיד משגשג לעם היהודי כולו".

 

"לעתים קרובות אימהות שמשתתפות בפרויקט מביעות דאגה להשאיר את הילדים שלהן מאחור למשך יותר משמונה ימים. אני תמיד משיבה להן שהן לא עוזבות את ילדיהן אלא ההפך, הן הולכות למסע למען ילדיהן", הסבירה לורי פלטניק, מייסדת JWRP. "אני עונה להן שמה שהן ירוויחו זה מסע שישנה את חייהן לעד, ושישפיע על משפחתן באופן מדהים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקשורת האמריקנית מסקרת את פרויקט האמהות
מומלצים