שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רב הכותל: "מחויב לחשבון נפש על שנאת החינם"
  בעיצומה של תקופה ארוכה שבה האתר הקדוש עלה לכותרות בעיקר בהקשרים של מחלוקת, אומר הרב שמואל רבינוביץ' בראיון לאולפן ynet לרגל ט' באב: "הכותל המערבי לא שייך לחרדים, אבל יש מנהג שבו נוהגים כבר 50 שנה. צריך ללכת בין הטיפות"

   

  צפו בראיון עם רב הכותל    (צילום: אלי סגל עפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הכותל המערבי התקבע בתודעה היהודית כשריד המפורסם ביותר לבית המקדש והוא מוקד העלייה לרגל הגדול והחשוב בירושלים. למרות זאת, האתר הקדוש נמצא כבר כמעט 30 שנה במרכזה של מחלוקת קשה, שבשנה האחרונה הגיעה לשיא - ובמקום לסמל את אחדות העם, לא פעם הוא מסמל עבור חלקים בעם דווקא את שנאת החינם, זו שבגללה חרב הבית. בראיון לאולפן ynet לרגל ט' באב, מצהיר רב הכותל שמואל רבינוביץ' כי הוא מחויב לחשבון נפש בנושא זה, אך נראה כי אין בכוונתו לשנות את מנהגי התפילה במקום.

   

  "אני לא חושב שהכותל החרדי שייך לאוכלוסייה החרדית, הוא שייך לכל עם ישראל", הוא מבהיר. "אני לא מתכחש לזה שיש מאבק לגבי התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, ונשות הכותל, שמבקשות לשנות את מה שקורה בכותל כל כך הרבה שנים. אבל להפוך את המקום הזה למקום של שנאת חינם? אני לא חושב. הוא מקום של אהבת חינם". לדבריו, 76% מאזרחי ישראל היהודים ביקרו באתר הקדוש בשנה האחרונה - מה שמוכיח כי העם מחובר אליו ורואה בו מקום של אחדות: "את הסקר הזה לא הכותל הזמין, אלא 'ידיעות אחרונות' פרסם אותו", הדגיש.

   

  הכותל המערבי בערב ט' באב. "שייך לכל עם ישראל" (צילום: AFP)
  הכותל המערבי בערב ט' באב. "שייך לכל עם ישראל"(צילום: AFP)

  רבינוביץ' טוען כי ההוכחה לכך שלאתר שבניהולו יש אופי ממלכתי ולא חרדי, מצויה בהפגנות שמקיימים ליד ביתו גורמים קיצונים מהמגזר שלו-עצמו - אלו שאינם מקבלים את המצב הקיים ודורשים להחמיר עוד יותר את המנהגים הדתיים בכותל: "בין אם אני מסכים או לא מסכים איתם במובן האישי, אני חושב שהמקום הזה שייך לכל עם ישראל ולכן צריך ללכת בין הטיפות".

   

  על תרומתו שלו לשיח המפלג סביב הכותל המערבי, אמר הרב רבינוביץ': "יש מקום ברור לחשבון נפש על שנאת חינם. זה לא רק שייך לכותל המערבי. הרי בית המקדש השני חרב בעוון שנאת חינם ואנחנו יודעים שהוא ייבנה בזכות אהבת חינם - והנה 1949 שנים הוא עדיין לא נבנה. לכן חשבון הנפש הוא חשוב, הוא מחייב את כולנו, הוא מחייב גם אותי, הוא מחייב כל אחד - ואני עושה את זה. יכול להיות באמת שלא מספיק".

   

  הרב רבינוביץ' הוסיף כי "איפה שיש שני יהודים יש היום עשר דעות, לכן מאוד קשה לנווט. אבל אם כל אחד ואחד מאיתנו יסתכל על הכותל בהכנעה ובענווה - נמצא את הדרך, נמצא את המכנה המשותף. המכנה המשותף שלנו הוא ענק - הוא גדול עשרת מונים על המפריד".

   

  בסיכום הדברים אמר כי הוא "לא אוהב לדבר רע על עם ישראל. אני חי במשך כל השנה ומחפש רק את הזכויות. אנחנו צריכים לעשות הרבה ולתקן ולחזק את נושא אהבת חינם. אתה מסתובב במקומות של אנשים שסופגים ומתמודדים עם קשיים - ביישובים בפריפריה, בבתי חולים, בכל כך הרבה מקומות. ואתה מסתכל שם ואין משמעות למי שאתה, למגזר שאליו אתה משתייך, לדעות שלך. הפערים הצטמצמו בשנים האחרונות, אבל לצערנו זה בגלל גורמים חיצוניים. אז בואו נעשה חשבון נפש - ואני מדבר גם אל עצמי - כדי לחפש את המכנה המשותף, אני בטוח שנמצא עוד יותר את הדרך כדי להביא אהבת חינם לעם ישראל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רב הכותל: "מחויב לחשבון נפש על שנאת החינם""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים