שתף קטע נבחר

משרדי הממשלה רבים, הצרכנים מפסידים - רפורמת התמרוקים בסכנת דחייה

החוק אמור היה להיכנס לתוקף בסוף ספטמבר ועלול להידחות לשם תיקון חקיקה. בדיון סוער שהתקיים בוועדת הבריאות, הציג מנכ"ל משרד הבריאות משחות שיניים מזויפות כדי להצדיק את החסמים שבכוונתם להטיל על יבוא מקביל של מוצר זה. בשאר השוק הייתה אמורה להיות הקלה משמעותית בייבוא רשמי ומקביל. יו"ר הוועדה: "אין תיאום בין המשרדים"

רפורמת התמרוקים בסכנת דחייה: כך מסתמן היום (ד') בעקבות דיון סוער בוועדת הבריאות של הכנסת, בו הציגו משרדי הבריאות, הכלכלה והאוצר גישות שונות ליישום החוק, שכבר אושר במסגרת חוק ההסדרים.

 

 

הרפורמה שאמורה להקל על יבוא מוצרי איפור, קוסמטיקה, טואלטיקה ושאר מוצרי היגיינה אישית, הייתה אמורה להיכנס לתוקף בסוף ספטמבר, ועלולה להידחות עד לתיקון חקיקה נפרד, שייעשה במסגרת הצעת חוק ממשלתית.

 

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ אלי אללוף אמר: "כאזרח אני מרגיש רע מאד שאין תאום בין המשרדים". עוד הוסיף כי יכנס את נציגי המשרדים הממשלתיים לישיבה ארוכה עד שימצא פתרון למחלוקות. "זו מדינה שמכבידה כל הזמן על האזרח. לא נעים לשבת בין שני משרדים שלא מסתדרים ביניהם".  הוועדה החליטה שלא לדון היום בייבוא מקביל של בשמים.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף ()
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף

הרפורמה כוללת בעיקר שורה של הקלות על יבואנים רשמיים ומקבילים, גדולים וקטנים, בייבוא של מוצרי טואלטיקה לישראל. משרד הבריאות ייתר אישורים רבים שהוא דורש עד כה וכל תהליך הכנסת מוצרים כאלה לארץ יהיה מהיר ונטול בירוקרטיות מסורבלות, במידת האפשר.

 

יבואנים יוכלו לרשום מוצרים שהם מייבאים דרך פורטל מיוחד. אם יתברר בדיעבד שיבואן ייבא מוצר ללא אישורים מתאימים, יוטלו עליו סנקציות. הרפורמה הזאת מקלה בעיקר על יבואנים, אבל במשרד הבריאות חושבים שיתכן שהיא תגלגל ירידת מחירים לצרכנים, שכן היא חוסכת ליבואנים כסף וכן יבואנים נוספים צפויים להיכנס לשוק ולחולל בו תחרות.

 

עיקר המחלוקות בדיון היו על יבוא מקביל (לא דרך יבואן רשמי) של מוצרים לתינוקות, משחות שיניים ומי פה, מוצרים להגנה מפני השמש ומוצרי ננו (סוג של מוצרי קוסמטיקה). משרד הבריאות הטיל הגבלה על יבוא מוצרים אלה ללא תעודה מהיבואן הרשמי (עד היום יבואן מקביל צריך היה להוכיח רק שרשרת אספקה).

 

משרדי האוצר והכלכלה מנהלים כבר כמה ימים קמפיין בטענה שמדובר במהלך שיפגע במטרת הרפורמה, שהיא להוזיל את יוקר המחיה בישראל. במשרד הבריאות טוענים שבמוצרים אלה יש יבוא שעלול לסכן מאוד את בריאות הציבור. היבואנים טוענים שגם במוצרים אחרים, כמו בשמים, עלולה להיות סכנה לבריאות הציבור.

 

פערים בין ישראל לחו"ל

סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון במשרד הכלכלה, מיכל פינק, הציגה נתוני מחקר של משרד הכלכלה המעידים על פערי מחירים של מוצרי טואלטיקה בישראל לעומת חו"ל. "אנחנו מסתכלים על מוצרי צריכה וטואלטיקה ורואים שמדובר בפערים גדולים של 45% בין ישראל ביחס לעולם. ספציפית במשחת שיניים קולגייט מצאנו שהיא יקרה יותר ב-63% בישראל".

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בתגובה שמשרד הכלכלה לא חישב את המע"מ במדינות אלה וכן טען שמשרד הכלכלה אינו מבין בבריאות הציבור כשמדובר בתמרוקים.

  

בר סימן טוב הוסיף ש"אין באירופה חיה כזו שנקראת יבוא מקביל. הרפורמה שאנחנו עושים תשנה את שיווי המשקל בשוק ותכניס לשוק מוצרים זולים יותר, גם בייבוא מקביל, אך לא נוכל לאפשר יבוא מקביל במוצרים רגישים. במוצרי חלל הפה יש תעשיה ענפה מאד של זיופים ושמים (במוצרים אלה) חומרים תחליפיים שהם חומרים רעילים".

 

מי רוצה לטעום משחת שיניים רעילה?

בר סימן טוב הציג בוועדה משחות שיניים המכילות חומר רעיל ושאל אם מישהו ממשתתפי הוועדה מוכן לצחצח שיניו עמן. "זה לא סתם קולגייט באיכות נמוכה, זה קולגייט עם חומר רעיל. באירופה מדווח על מקרי מוות בגלל החומרים הללו". 

 

עוד אמר: "אני מחזיק כאן ארבע משחות שיניים שנמכרו בישראל. חלקן הגיעו בייבוא מקביל וחלקן מכילות חומרים רעילים שניתן למות מהם. אם חלילה תתרחש הרעלה, אנחנו חייבים לדעת מהו מקור המוצר ומהי שרשרת האספקה. מהות הרפורמה היא לאפשר כניסה מהירה של מוצרים רבים במחירים נמוכים, אבל לא נוכל לאשר זאת במוצרים רגישים".

 

ח"כ שרן השכל (הליכוד) אמרה: "כמה מקרים כאלה היו בעשר השנים האחרונות? אם מדובר בזיופים, הרי שהחוק אוסר אותם, והתקנות שלפנינו לא עוסקות בהם. התקנות של משרד הבריאות מחמירות יותר מהתקן האירופי". בר סימן טוב בתגובה: "היית רוצה שהילד שלך ייפגע חלילה? יש כאן שיח לא מקצועי".

 

מנהל אגף רוקחות ואכיפה במשרד הבריאות, פרופ' איל שוורצברג, הוסיף: "אם לא היו נכנסים לכאן שיקולים לא מקצועיים, היינו גומרים את זה הרבה קודם. אנחנו פועלים בדרכים של מניעה. אם יש למישהו אומץ, שיכניס את משחות השיניים האלה לפה. יש בהן חומר רעיל בשם דאתילן גליקול שגורם לכשל כלייתי".

 

מנכ"ל ויקטורי, אייל רביד ()
מנכ"ל ויקטורי, אייל רביד

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר: "לא נתפשר על בריאות הציבור, אך נעמוד על הוזלת מוצרים ונאפשר תחרות בתחום. גם שרי הכלכלה והאוצר אינם מעוניינים בהבאת סחורה פגומה. לא נאפשר יבוא פרוע שיזרוק לעזאזל את בריאות התושבים".

 

משחת שיניים מסוכנת ממיונז?

פינק ממשרד הכלכלה אמרה: "אנחנו מבינים שיש רגישות במוצרים מסוימים לנשים בהיריון או תינוקות, אבל הקלנו כבר על יבוא פסטה שאנחנו בולעים, אז למה לא על משחת שיניים?". בר סימן טוב הגיב בסרקזם: "את מהנדסת מזון או מהנדסת תמרוקים?". מנכ"ל ויקטורי אייל רביד התערב: "אז למה קוראים לזה רפורמה, כי זה סקסי? ממתי משחת שיניים מסוכנת לילדים שלנו יותר מאשר מיונז?". יועצת משפטית לרשתות קמעונאיות עו"ד נופר טל טענה: "אם נצטרך לעקוב אחרי כל אצווה, הרי שהכינוי רפורמה הוא פופוליזם זול בלבד".

 

אללוף הודיע על דיון המשך בתקנות כבר בשבוע הבא (9 באוגוסט) עד אז הבטיח כי יקיים שיחות אינטנסיביות עם הגורמים השונים על מנת להגיע להסכמות. אלאלוף פנה לנציגי משרדי הממשלה שהביעו דעות מנוגדות ואמר: "חייבים למצוא פתרון אופטימלי ביחד. אי אפשר להמשיך ככה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים