שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זוחלים על גלגלים: חולצו צפעים מרכב ומקטנוע
  לוכד הנחשים דוד דוד חילץ בשבועות האחרונים שלושה נחשים שנכנסו למכוניות וקטנוע. שני צפעים חולצו מרכב ומקטנוע בשכונת מגורים, נחש זעמן זיתני נלכד מתחת למכסה המנוע וכל הזוחלים המוגנים הושבו בשלום לטבע. "הנחשים לא מחפשים רכבים כדי להסתתר בהם", הוא מסביר. "הם מגיעים לשם בלית ברירה, כדי למצוא מחבוא בעת סכנה"

   

  צילום: דוד דוד עריכה: ארז ארליכמן

  צילום: דוד דוד עריכה: ארז ארליכמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בתחילת החודש שעבר הוזעק דוד דוד, לוכד נחשים מוסמך מטעם רשות הטבע והגנים, כדי לסייע לתושבים באזור המרכז לאחר שחשדו כי נחש צפע מצוי נכנס לאחד הקטנועים בחנייה בשכונת מגורים.

   

  "תושבים, ביניהם ילדים ומבוגר, עקבו אחרי נחש שנעלם להם בסביבה של האופנועים והקטנועים, בחצר הממוקמת בין מספר בניינים", מספר דוד ל-ynet. "סרקתי את החצר במשך כחצי שעה ולא מצאתי דבר. התבקשתי לבדוק שני קטנועים מסויימים בהם היה חשד כי הנחש התחבא בתוכם".

   

  צפע נעלם בתוך קטנוע

  לדבריו, התושבים עשו נסיונות במשך כשעתיים כדי למצוא את הנחש, שכללו שפיכת מים על האופנוע, שימוש בתרסיס, הפיכת האופנוע וחיפוש בעזרת פנסים ועד לנסיעה למרחק של מספר קילומטרים על פסי האטה בתקווה להבריח את הנחש, אך לשווא.

   

  גם לאחר חיפוש בעזרת מצלמה זעירה וכבל, סרק דוד אזורים פנימיים בתוך הקטנוע שהגישה אליהם קשה, אך לא מצא דבר. "שיערתי לעצמי שישנם חלקים מתים בקטנוע שקשה לגשת אליהם, אך לא מצאתי את הנחש", הוא מסכם. רגע לפני שארז את ציוד הלכידה וביקש מהתושבים לדווח באם יימצא הנחש, דיווחה אחת מתושבות המקום כי ראשו של הצפע מבצבץ מחוץ לקטנוע.

   

   (צילום: באדיבות דוד דוד) (צילום: באדיבות דוד דוד)
  (צילום: באדיבות דוד דוד)

   

  "סובבתי את הראש וראיתי שהוא אכן בקטנוע, מתחת לאזור בו מניחים את הרגליים במהלך הנסיעה. "לאחר כשלוש דקות הצפע חולץ מהקטנוע בתום מאבק לא פשוט. מצד אחד הייתי חייב לשמור על הראש ולמשוך מהצד השני. אי אפשר היה למשוך אותו עם הלוכדן, כי הדבר היה פוגע לו ראש. בעזרת קיבוע הראש ואחיזה בעזרת היד, הוצאתי אותו החוצה בשלום".

   

  צפע נעלם ברכב חונה

  במהלך החודש שעבר הגיעה אל דוד פנייה נוספת והפעם על צפע שחצה את הכביש באזור המרכז, לאחר שנתקל בעוברי אורח, נבהל וניסה למצוא מקום מקלט ברכב.

   

  "הצפע כנראה נבהל מהאנשים שעקבו אחריו. נכנס לגלגל ימין של האוטו. הוא כנראה לא הסתפק במחבוא, המשיך לטפס דרך הציריה והגיע למרכב הרכב", מספר דוד. "האנשים שצפו עליו איבדו קשר עין ולאחר שראו שלא יצא מהגלגל, החל דוד לחפש אחריו. "הוא יכול היה לעלות רק למעלה ואחרי מספר רגעים, הבחנתי בו במעין מדף בחלק התחתון של הרכב. הצפע היה גדול ולכן הגודל שלו מגביל במרבית הפעמים להיכנס למקומות מסובכים", הוא מסביר.

   

   (צילום: דוד דוד) (צילום: דוד דוד)
  (צילום: דוד דוד)

   

  "היה קשה היה להכניס את הלוכדן אל תוך מרכב הרכב, כי היו מקומות רבים עם חריצים וזווית משתנות שלא איפשרו הכנסה של מוט לכידה ישר, לכן נעזרתי בעזרת וו מיוחד וגמיש כדי לגרום לנחש אי נוחות על מנת שיתחיל לזוז".

   

  לאחר כשמונה דקות, בהן דירבן דוד את הנחש לצאת מהרכב, הזוחל באורך של כ-80 ס"מ נלכד בשלום לקול קריאות ההתלהבות של התושבים. "הנחשים לא מחפשים רכבים כדי להסתתר בהם ומגיעים לשם בלית ברירה, כדי למצוא מחבוא בעת סכנה", הוא מדגיש. דוד מציין כי במקרה שלישי שארע בשבועות האחרונים, הוא לכד נחש זעמן זיתני, נחש לא ארסי, שהתחבא מתחת למכסה המנוע, סמוך לחלון הרכב. שלישיית הנחשים חולצה בשלום ולאחר מספר ימים הם שוחררו בחזרה לטבע. 

   

   (צילום: באדיבות דוד דוד) (צילום: באדיבות דוד דוד)
  (צילום: באדיבות דוד דוד)

   

  הצפע המצוי הוא אחד הנחשים הנפוצים והארסיים בישראל. הוא מגיע לאורך של כמטר ושלושים סנטימטר, טורף מכרסמים, בעלי כנף וזוחלים, ביניהם גם נחשים ולטאות. הצפעים שמחפשים את מזונם מגיעים גם לקרבת מגורי אדם ועלולים לסכן את בני האדם בהכשה.

   


  פורסם לראשונה 02/08/2017 23:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "זוחלים על גלגלים: חולצו צפעים מרכב ומקטנוע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים