שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משחקי לוח בשליטה קולית: פיתוחים לבעלי מוגבלויות
  מערכת משחקי לוח נשלטת קולית לבעלי מוגבלויות מוטוריות, מתקן הרמה של נכים מכיסא גלגלים אל הרכב באופן עצמאי וגם Segway עבור בעלי מוגבלויות בפלג גוף תחתון - הם חלק מהפיתוחים שהוצגו בכנס "מהנדסים חברה" במכללה האקדמית להנדסה SCE

  לרגל סיום שנת הלימודים האקדמית, התקיים במכללה האקדמית להנדסה SCE על-שם סמי שמעון כנס "מהנדסים חברה", במסגרתו הוצגו פרויקטים טכנולוגיים ייחודיים של סטודנטים להנדסה שנועדו לקדם תהליכים לשינוי חברתי ולשפר את אורח החיים של בעלי מוגבלויות. בתערוכת הגמר של בוגרי התארים הראשונים להנדסה בתכנית "פרויקט גמר בזווית חברתית", שעוסקת בחיבור הייחודי שבין הנדסה לחברה, הוצגו בין השאר פרויקטים שעסקו במציאת פתרונות עבור בעלי מוגבלויות.

   

  מערכת משחקי לוח נשלטת קולית לבעלי מוגבלויות מוטוריות

  מיכל מוטולה ויהונתן קליין, סטודנטים להנדסת מכונות פיתחו לוח משחק המיועד לאנשים המתקשים לבצע פעילויות מוטוריות, אשר לא מתאפשר להם להשתמש בידיהם באופן עדין לביצוע פעולת תפיסה והזזה של כלי משחק על גבי לוח.

   

   (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון) (צילום: המכללה להנדסה ע
  (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון)

   

  הפתרון הוא יצירת מערכת שתאפשר להם לשלוט באמצעות פקודות קוליות בלוח משחק על מנת התגבר על המוגבלות שלהם שמונעת משחק ספונטני.

  האב טיפוס שנבנה הוא לוח משחק שח מט שנשלט על ידי פקודות קוליות וכך מתאפשר משחק ללא שימוש בידיים. האב טיפוס מחולק לשלוש מערכות: זיהוי ווקאלי השולח את הפקודה הקולית למערכת התזוזה, מערכת תזוזה המזיזה את כלי המשחק ומנגנון היאחזות אלקטרומגניטי המאפשר לכלי להיגרר על פני לוח המשחק עד שמגיע ליעדו.

   

  מתקן הרמה של נכים מכיסא גלגלים אל הרכב באופן עצמאי

  המערכת שנבנתה על ידי עידו דובינר וגיא סעדון, סטודנטים להנדסת מכונות, בנויה ממוטות מודולריים המאפשרים תמרון של הנכה לתוך מרחב הרכב ולבסוף הנחתו במושב הנהג. המשתמש יושב על עריסה המונחת על כיסא הגלגלים ומחוברת למערכת והוא יועבר בעזרתה למושב הרכב. המערכת מורכבת על צירי הדלת של הרכב על ידי מתאם ייעודי, המנגנון ניתן לפירוק פשוט והעברה מרכב לרכב.

   

   (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון) (צילום: המכללה להנדסה ע
  (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון)

   

  הסטודנטים הסבירו כי התקנת המערכת פשוטה, לא דורשת התקנה של איש מקצוע, לא מצריכה רכב ייעודי ומאפשרת התקנה בכל רכב פרטי. היתרון החשוב והמשמעותי ביותר, הוזלה משמעותית למול המערכות הקיימות בשוק הכוללות מערכת מורכבת ומתואמת לרכב ייעודי, מה שמייקר את המוצר כולו.

   

   (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון)
  (צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון)

   

  Segway עבור בעלי מוגבלויות בפלג גוף תחתון

  בכל הגרסאות של של הסגוואי הנסיעה עליו מתבצעת בעמידה ונדרשת שליטה מלאה ברגליים על מנת להניע ולכוון אותו. מטרת הפיתוח של מור וקנין ויוסי דנינו הייתה בניית מערכת ניוד המבוססת על מכשיר הסגוואי עבור אנשים בעלי מוגבלויות בפלג גוף תחתון. המערכת משלב את אלמנט ההנעה וההיגוי של הסגוואי עם כיסא גלגלים סטנדרטי, העומדת בכל הדרישות והתקנים עבור כיסא גלגלים, שמה דגש על נוחות ונותנת המחשה מעולה לאופן הנסיעה על מכשיר הסגוואי - לכלל האוכלוסייה.

   

  משה קרוצ'י, דיקן הסטודנטים ב-SCE ומיוזמי כנס "מהנדסים חברה" אמר: "מי שמכיר מקרוב את עולם ההנדסה, יכול להעיד שמעבר לעולם המספרים והחישובים, יש עולם שלם של הבנת הצורך האנושי והיכולת למצוא פתרונות מדעיים ליצירת עולם טוב יותר. חשיבה, כלים הנדסיים וידע טכנולוגי יכולים להביא למציאת פתרונות לאנשים בעלי צרכים שונים, לשנות אורחות חיים ולקדם תהליכים לשינוי חברתי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון
  לוח שחמט הנשלט בידי הקול
  צילום: המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון
  מומלצים